Leylim Erenel
Windows Ürün Müdürü, Microsoft Türkiye
10

Yeni Hotmail ile Güvenliğinizi Koruyun!..

Windows Live Hotmail

Daha güvenli bir e-posta deneyimi sunmak için güçlü güvenlik özellikleri ile donatılan yeni Hotmail, kullanıcıların hesap bilgilerinin korunması için birçok yöntem sunuyor. En önemlisi de Hotmail, herhangi bir şüpheli aktivite olursa hesap sahiplerini uyarıyor.

Şimdi sizlere güvenliğinizi artırmak için birkaç hatırlatmam olacak;

 

Hesap Kurtarmak için ek bilgiler önemli!

Kullanıcıların kişisel bilgilerini girerek hesaplarını geri almak için kullanabileceği hesap kurtarma özelliği, kullanıcıya ait ek bilgiler sayesinde artık daha güvenli. Cep telefonu numarası, alternatif bir e-posta adresi, güvenilir bilgisayar gibi eklenecek özel bilgiler ile korsanların hesaba erişmesi zorlaşırken, olası kötü bir durumda kullanıcıların hesaplarını geri kazanmaları ise kolaylaşıyor.

Güvenlik için kullanıcılara düşen görevler var;

Güvenlik için oluşturulacak şifrelerin yeterince güçlü olması büyük önem taşıyor. Güçlü bir şifre oluşturmak için şifrenin büyük harf, küçük harf, numara ve özel karakterler kombinasyonundan oluşturulması gerekiyor. Ayrıca kullanıcılar şifrelerini düzenli olarak değiştirerek güvenliklerini daha da arttırabilirler. Başkalarının kullandığı bilgisayarlardan giriş yaparken “Beni anımsa” ve “Parolamı anımsa” seçeneklerinin işaretlenmediğinden emin olmak gerekiyor. Farklı servislerde aynı kullanıcı adı ve paraloyı kullanmak, hesapların birisinin kırıldığında diğerlerini de tehdit altında bırakacağından, her hesap için değişik paralolar oluşturulmalı.

Ek hesaplar ile istenmeyen e-postalardan korunun!

Hotmail kullanıcıları, ana hesapları altında açtıkları sanal e-posta adresleri sayesinde hesaplarını istenmeyen postalardan koruyabiliyor. Böylece, farklı amaçlarla kullanılmak için açılan bu adreslere gönderilen iletiler ayrı klasörlerde tutulabiliyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde bir yıl içerisinde en fazla 5, toplamda ise 15 adet sanal e-posta adresi oluşturabiliyor.

Şifreler tek kullanımlık olabiliyor…

Yeni Hotmail’in sunduğu tek kullanımlık şifre özelliği sayesinde kullanıcılar internet kafeler, hava alanları ve benzer mekanlardayken güvenlik için tek kullanımlık şifre oluşturarak kendilerini keyloggerlara karşı koruyabiliyor. Ayrıca yeni Hotmail, kullanıcılarına eğer isterlerse tüm Hotmail’ı HTTPS şifreleme ile görüntüleme imkanı sunarak sadece hesaba girerken değil, çalışırken de SSL güvencesi sağlıyor. Microsoft’un bu noktada kullanıcılara sunduğu bir başka yeni güvenlik önlemi ise SkyDrive, Fotoğraflar, Docs ve Cihazlar sayfalarını otomatik olarak HTTPS ile şifreleme. Bu sayede kullanıcılar özel belgelerinin gizliliğini koruma altına alabiliyor. Kimlik sahtekârlığına karşı koruyan DomainKeys Identified Mail ve Sender ID özellikleri sayesinde ise kullanıcılar gelen postaların gerçekten ismi yazan kişiden gönderilip gönderilmediğinden emin olabiliyor.

 

 • http://www.bilgisayarcini.net Tayfun Ç.

  Günümüzde güvenlik çok önemli, Hotmail giriş sayfasında zararlı yazılımlardan korunmak için sanal klavye gibi yenilikler bekleyişindeyim.

 • http://www.hakandamar.com Hakan Damar

  Merhaba,

  Linux tarafıda Apache ve Thift ile Debian üzerinde testlerine başladığımız yeni 2 tür güvenlik sistemi var. Fakat bu yöntemlerin kullanılabilmesi için dokunmatik ekranlı PC”lerin çoğalması gerekiyor. Bunuda 2015 sonu gibi düşünüyorum.

  Artık sayısal ve karaktersel şifre kombinasyonlarını yerini yeni ve çok daha güvenli teknolojilere bırakacak.

  Webinux webOS ile entegre sunulması planlanıyor.

  Özetle; geleceğe çok daha güvenle bakabiliriz.

 • http://www.tr-saglik.com Emrah Kefeli

  Günümüzde mail adresi kullanımı her geçen gün artarken karşılaştığımız sıkıntılarda bir o kadar çoğalıyor. Tek kullanımlık şifre olayı iyi gibi duruyor. Belki ilerde bankaların kullandığı sisteme geçerseniz tam güvenlik sağlanmış olur. Cep telefonuna gelen güvenlik kodu sayesinde girsek fena olmaz hani

 • http://www.biosozluk.com Emine

  Bende Emrah Bey gibi düşünüyorum Cep telefonuna gelen güvenlik kodu sayesinde girsek fena olmaz

 • http://facebook.com/Mucahid42 Mücahid Gök

  Msn Giriş sayfasında Telefonuma tek kulanılık kod istediginde telefonuma Bu Kod gelmiyor
  2 email adresindede Aynı tel numaramı kulandım ve ikiside onaylı gözüküyor Sebebini anlamış degilim ama https ile baglanıyorum Şuan güvendigin Microsoft Esantialis ve IE 9 :))))

  • Murat YAĞCI

   Tüm soru ve sorunlarınızın çözümü ile ilgili detaylı bilgi almak için 0212 444 67 87 numaralı Microsoft Teknik Destek Hattı”nı arayabilirsiniz.

 • bahtiyar

  Sender ID hakkında bilgi almam mümkün mü? Veya toplu mail gönderimi için sertifika almak istiyorum hangi sertifikayı almalıyım. teşekkürler

 • Eray özünal

  Slm hotmail hesabım engellendi her üye olduğum site mail atıyordu ve durduramıyordum 5 bin yakın olmuştur bu gün girmeye çalıştım ve bu hatayı ver di lütfen yardımcı olun :(

  Server Error in ”/
  pp1100” Application. Runtime Error Description: An application error occurred on the server. The current custom error settings for this application prevent the details of the application error from being viewed remotely (for security reasons). It could, however, be viewed by browsers running on the local server machine. Details: To enable the details of this specific error message to be viewable on remote machines, please create a tag within a “web.config” configuration file located in the root directory of the current web application. This tag should then have its “mode” attribute set to “Off”. Notes: The current error page you are seeing can be replaced by a custom error page by modifying the “defaultRedirect” attribute of the application”s configuration tag to point to a custom error page URL.
  then have its “mode” attribute
  set to “Off”. Notes: The current error page you are seeing can be replaced
  by a custom error page by
  modifying the
  “defaultRedirect” attribute of
  the application””s
  configuration tag to point to a custom error
  page URL.

 • sadık kesici

  süpersiniz.on numara