Ahmet Uygur
Teknoloji Çözümleri Uzmanı, Microsoft Türkiye
2

Word’de “Yazım ve İmla Denetimi” Nasıl Kapatılır?

Microsoft Office uygulamaları Dünya üzerinde pek çok yerel dile destek verebilen gelişmiş dilbilgisi ve yazım denetimi yapma özelliğinin yanında, kullanıcıların kendi dillerinde rahatça çalışabilmelerini sağlamak amaçlı uygulama arayüzlerinde de bu dilleri kullanabilen ender uygulamalardandır.

Bilgisayarınızda kullandığınız Office dili neyse, varsayılan olarak imla denetimi de o dilde açık olarak sunulur. Ancak isteğe bağlı olarak Office ‘in yazım ve imla denetimini kapatmanız mümkündür.

Eğer bir Word dosyası üzerinde çalışıyorsanız ve imla denetimini sadece bu dosya üzerinde kapatmak istiyorsanız, bunun en kolay yöntemi belgenizdeki tüm metni CTRL+A kısa yolu ile seçtikten sonra Word penceresinin sol alt köşesinde kullandığınız dilin yazdığı düğmeye tıklayarak dil penceresini açmak ve açılan penceredeki “yazım veya dilbilgisi denetimi yapma” seçeneğine tıklamaktır.

Eğer yazım denetiminin tüm belgelerde kapatılmasını istiyorsanız o zaman Word’un dil ayarları üzerinden bu denetimi kapatmanız gerekir.

  1. Dosya sekmesine geçin.
  2. Seçeneklere tıklayın.
  3. Sol taraftaki listeden Yazım Denetleme seçeneğini tıklayın.
  4. Word içinde yazım ve dilbilgisi düzeltilirken başlığı altında “yazarken yazımı denetle” seçeneğinin işaretini kaldırın, tamam diyerek pencereyi kapatın.

Bundan sonra bilgisayarınızdaki belgelerde yazım denetimi yapılmayacaktır. Bu özelliği tekrar aynı yere tıklayarak açabilirsiniz.

  • http://www.burakucuncu.com.tr Burak Üçüncü

    Word”ün; bazen yazdığın kelimenin altını çizmesi insanı çılgına çevirebiliyor :) Bunu öğrendiğimiz iyi oldu. Ellerinize sağlık.

  • tuğçe

    Sürekli yazım ve dilbilgisi tamamlandı uyarısı görünüyordu word sayfasında.Sayenizde bende bu sıkıntı verci durumdan kurtuldum.Paylaşımınız için teşekkür ederim.