Onur Altıntaş
Surface Ürün Yöneticisi, Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi

Windows 8.1, Windows 8.1 Pro, Windows Server 2012 R2’nin tamamlanmış (RTM) sürümlerini ve Visual Studio 2013 deneme (Release Candidate) sürümünü bugün indirin!

visual_studioBugünden itibaren, Windows 8.1, Windows 8.1 Pro ve Windows Server 2012 R2 ürünlerimizin tamamlamış sürümlerini MSDN ve TechNet abonelikleri üzerinden yazılım geliştiricilere ve BT profesyonellerine açıyoruz.

Windows 8.1 RTM Enterprise sürümü, kurumlar için MSDN ve TechNet üzerinden bu ayın sonuna doğru kullanıma sunulacak.

Buna ek olarak, bugün Visual Studio 2013 Release Candidate sürümünü buradan indirebileceksiniz.

Sizden aldığımız geri bildirime göre, Windows 8.1 ve Windows Server 2012 R2 RTM ürünlerimizi önceden yayınlamamamız, yeni Windows 8.1 uygulamaları hazırlayan geliştirici iş ortaklarımız ve Windows 8.1 yaygınlaştırması planlayan BT profesyonelleri için işlerini biraz zorlaştıran bir karar oldu. Sizi dinledik, iş ortaklığınıza değer veriyoruz ve geri bildiriminiz doğrultusunda düzenlemeler yapıyoruz. Ürün yayımlama takvimimizi daha hızlı bir yayınlama akışına göre düzenlerken, ekosistemimizdeki farklı kitleler için önceki sürümleri de desteklemenin en iyi yolları üzerinde de çalışıyoruz.

Müşterilerimize en iyi geliştirici araçlarını sunan Visual Studio 2013 RC, geliştirici ekiplerinin günümüzün cihazları ve hizmetlerinin avantajlarından yararlanan ilgi çekici uygulamaları geliştirme, derleme ve yönetmesini sağlıyor. Visual Studio 2013 RC’nin yayınlanmasıyla birlikte geliştiricilerin ve geliştirici ekiplerinin yaratıcılığını ve hızını artıran ek özellikler ve fonksiyonlar da sunuyoruz. Visual Studio 2013’teki yenilikler hakkında daha fazla bilgi için bu linkteki yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu güncellenmiş platform ve araçlar ile geliştiriciler Windows 8.1 uygulamalarını geliştirip test edebilecekler. Yeni Windows 8.1 uygulamaları için açılacak yeni mağazaya uygulama gönderimi için gerekli araç, hizmet ve platformların RTM versiyonları 18 Ekim’den başlayarak genel kullanıma sunulacak.

Teknolojik ilerlemenin hızına baktığımızda sektörde ve burada, Microsoft’ta uygulama geliştirmek için heyecan verici bir dönem olduğunu görüyoruz. Geliştiricilerin oynadığı kritik rolü takdir ediyoruz – uygulamalarımızın bolluğu Windows deneyiminin temel direğidir. Bu vazgeçilmez, uçtan uca bir ilişki – biz araçları, hizmetleri ve platformu geliştiricilere, hayatımızı daha verimli ve eğlenceli kılacak deneyimler yaratma ve geliştirme esnekliği ve fırsatı sunmaları için veriyoruz.

Ticari müşterilerimizin, 18 Ekim’deki yayından sonra Windows 8.1 yaygınlaştırma projelerinde uygulama uyumluluğu, diğer testleri ve doğrulamalarını yapmak için zamana ihtiyaçları olduğunu anlıyoruz.

Windows 8.1’in 18 Ekim’de yayınlanmasına ve Visual Studio 2013 RTW’nun yayınlanmasına hazırlık için mühendislik ekiplerimiz ürün ve araçları düzenlemeye ve güncellemeye devam ederken, Windows 8.1 RTM ve Visual Studio 2013 RC test etme amacı taşıyorlar. Üçüncü parti uygulamalar, 18 Ekim’de Windows Store’da yer aldıktan sonra da son bir düzenlemeye ihtiyaç duyabilirler. Bununla birlikte bu önsürümün, geliştiriciler bir yandan müşterileri için Windows 8.1 uygulamalarını hazırlarken, diğer yandan mevcut uygulamalarının Windows 8.1’de beklendiği gibi çalışması için doğrulamalarına da yardımcı olacağına inanıyoruz.

Aynı şekilde, Windows Server 2012 R2 yazılımını iş ortaklarımızla doğrulamaya devam ediyoruz ve 18 Ekim’deki yayınlanacak genel sürüme de güncellemeler yapmayı planlıyoruz.

Windows 8.1 için Windows Mağazası uygulama geliştirme ve testlerine forumlar ve destek kanalları üzerinden canlı ortamlar hariç olmak kaydıyla destek sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu kaynaklara bağlantıların yanı sıra Windows 8 için mevcut destek seçenekleri için de lütfen Dev Center destek seçenekleri sayfasını ziyaret edin. Ayrıca, Windows 8.1 RTM ve Windows Server 2012 R2 RTM için de standart kurumsal destek kanalları yoluyla destek sağlayacağız.

Bu kadar kısa bir sürede sunduğumuz bu yenilik için çok heyecanlıyız ve bu önsürümleri topluluklarla paylaşabildiğimiz için memnuniyet duyuyoruz. Sürekli destek ve geri bildiriminiz için teşekkürler.