6 ayda Windows 8: Tami Reller ile Görüşme

 

tami rellerWindows CMO ve CFO’su Tami Reller Windows 8’in altıncı ayı nedeniyle yine Microsoft çalışanı olan Brandon LeBlanc’ın sorularını cevapladı.

Brandon LeBlanc: Windows 8’in 60 milyonluk lisans satışının duyurulmasının üstünden bir kaç ay geçti? Şimdi ne noktadayız?

Tami Reller:  Yakın zamanda Windows 8 için 100 milyonluk lisans satışını geride bıraktık. Bu tür bir büyüme gelecek için ümit vaadediyor. Ayrıca Windows 8 ve Windows RT sertifikalı cihazların 2.400 adede çıktığını ve pazarda her geçen gün daha fazla dokunma odaklı cihazın çıktığını görüyoruz.

Daha önceki sohbetlerimizde de bahsettiğim gibi Windows 8 büyük ve iddalı bir değişim. Değişimin zaman aldığını biliyoruz, olduğumuz noktadan, ekosistemimizle başardıklarımızdan  ve gidişattan memnunuz.

Brandon LeBlanc: Son zamanlarda PC’nin sonunun geldiğine dair söylentiler var. Bu konuda fikrinizi öğrenebilir miyiz?

Tami Reller: PC‘nin sonu gelmedi, sadece evrim geçiriyor ve mobil tabanlı bir geleceği kucaklıyor.  PC’nin kapsamı genişliyor, yeni ve inovatif formlarla tablet; ayrılabilir ve/veya dönüştürülebilir dokunulan ekranlı cihazlar; laptoplar ve hepsi bir aradalar şeklinde yeni formları oluşuyor.

Brandon LeBlanc: Windows Blue hakkında bir çok söylenti çıktı. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

Tami Reller: Windows Blue, Windows 8 ile ortaya koyduğumuz yenilikçi ve farklı vizyonun bir devamı olan,  bu senenin ilerleyen günlerinde çıkacak bir güncellemenin kod adı. Geniş kapsamlı yenilikleri içeren ve çeşitli formlarda ekran, pil ömrü ve performans gibi kriterleri etkileyecek bu güncelleme ile ekosistemimize yeni imkanlar yaratıyor olacağız. İş kullanımı için yeni imkanlar sunarken tüketiciler için hem iş hem oyun imkanı sunuyor olacağız. Windows Blue Microsoft servis ve cihazlarını geliştirmek için ortaya koyduğumuz geniş kapsamlı bir çalışmanın parçası. 

Brandon LeBlanc: Son konuşmamızda Windows Mağazası’ndan ve bu alandaki hareketlilikten bahsetmiştik. Okurlarımızla bu konudaki güncel durumu da paylaşabilir miyiz?

Tami Reller: Uygulamalar alanındaki büyüme devam ediyor. Windows Mağazası, lansmanından beri 6 kat büyüdü. Karşılaştıracak olursak, bu performans, uygulama geliştirme sürecinin ilk yılında iOS’in keni mağazasında bulunan uygulama sayısının üstünde. Ayrıca ilk altı ayda Mağaza’ya 537 milyondan fazla ziyaret olduğunu, 250 milyondan fazla uygulamanın indirildiğini ve her ay nerdeyse uygulama kataloğunun %90’ının indirildiğini görüyoruz.

Tüm bunlara ek olarak, Microsoft uygulamalarına güncellemeler yaparak yüzlerce yenilik ekledik, örneğin bunların arasında Posta, Kişiler ve Takvim güncellemesi var. Ayrıca sunduğumuz IE10 güncellemesiyle Flash içerikler hiçbir kısıt olmadan görüntülenebiliyor ve böylece kullanıcılar beğendikleri sitelerdeki zengin içeriğe kolayca ulaşabiliyorlar.  Bing Takımı da uygulamalarını güncelledi. Böylece Internet Explorer 10 dokunma özellikleri ile diğer cihazlarda sunulandan çok boyutlu web deneyimi sunmuş oluyor.

————————-

Tami’ye Windows 8 sorularımıza cevapları ve yenilikler hakkındaki görüşleri için teşekkür ederiz. Ürün ve ekosistemimizdeki büyüme ve hareketliliği heyecanla takip ediyor ve gelecek aylardaki yenilikleri dört gözle bekliyoruz.