Türkiye – AB İlişkilerine Özel İletişim Platformu: TUROPA

Microsoft Türkiye olarak Türkiye’nin her alanda rekabetçi ve öncü olmasına katkı sağlamak için pek çok çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalardan bir yenisi de Windows 8 Platformu üzerinde geliştirilen TUROPA uygulaması.

Türkiye – Avrupa Birliği sürecinde “vatandaşın paylaşım platformu” olarak konumlandırılan TUROPA artık Windows Uygulama Mağazası’ndan hem tablet ve PC’lere hem de cep telefonlarına indirilmeye hazır. AB Bakanlığı ve Microsoft Türkiye işbirliğiyle oluşturulan Türkiye – AB ilişkileri çerçevesinde, sınırları ve engelleri ortadan kaldıran, tüm cihaz ve sistemlere uyumlu, sosyal medya ile entegre olabilen TUROPA, uluslararası ilişkilerde yeni bir iletişim biçiminin de önemli bir örneği olacak. Windows Mağaza’da yerini alan TUROPA, bünyesinde açılan konu başlıkları ile halkın nabzını tutacak.

Türkiye – Avrupa Birliği konusunda bireylerin sorularını, görüşlerini ve yorumlarını özgürce ve cihaz bağımsız paylaşabilecekleri bir platform olan TUROPA son derece yenilikçi bir uygulama. Bireylerin ortak ilgi ve düşünce alanları etrafında birleşmelerine ve daha paylaşımcı bireyler haline gelmelerine katkı sağlayacak olan TUROPA’nın bu anlamda örnek bir uygulama olacağına inanıyorum. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın dinamik yaklaşımı ve Microsoft’un ileri teknolojileriyle hayata geçen TUROPA, Türkiye ve Avrupa Birliği vatandaşlarının, hem kendi aralarında hem de yetkili kurum ve temsilcileriyle iletişim kurabildiği bir platform.

T.C. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın katılımıyla dün gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında Bakan Bağış TUROPA projesini şöyle açıkladı: “Avrupa Birliği sürecimizde TUROPA Projesiyle aynı anda birçok adımı birlikte atmış oluyoruz. Bu programla vatandaşlarımızın Avrupa Birliği süreci hakkında görüşleri, reformlar konusunda gördüğü eksiklikler ve tavsiyeler artık aynı platformda buluşarak bizim çalışmalarımıza yön verecek. Siirt’in Pervari’sinden de Mardin’in Kızıltepe’sinden de Niğde’nin Bor’undan da Samsun’un Terme’sinden de vatandaşlarımız anında bu program aracılığıyla bize ulaşmış olacaklar. TUROPA’yla Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki mesafeleri artık daha da anlamsız hale getirmiş oluyoruz.

Zira artık Türkiye ile Avrupa Birliği birbirlerinin bir TIK ötesindedir. Artık İstanbul’umuzun ve İstanbul’la birlikte 81 vilayetimizin mesajları Avrupa Birliği reformları ile aynı platformda buluşmaktadır. Biz AB sürecinde asla mesafe tanımıyoruz. Mesafelere meydan okuyoruz. Türkiye ile AB arasındaki mesafeyi açmak isteyenlere de hodri meydan diyoruz. TUROPA ile umuyoruz ki Türkiye’ye karşı kilitlenen zihinler kararlılığımızla açılmaya devam edecektir.”

Windows 8 platformu üzerinde geliştirilen, bilgisayardan, tabletten ve akıllı telefondan erişilebilecek ve interaktif olarak kullanılabilecek olan TUROPA uygulaması ile bir kullanıcı, sokakta gördüğü herhangi bir olayı ya da nesneyi anında cep telefonuyla sistem üzerinden paylaşabilecek. Mesajlar, fotoğraflar ve videolar da TUROPA üzerinden kolayca paylaşılabilecek.

TUROPA, kapalı devre bir uygulama olmanın ötesinde Twitter, Facebook gibi uygulamalarla da uyumlu. Birbirinin dillerini anlamayan insanların çeviri yazılımları sayesinde doğrudan iletişim kurmaları sağlayan TUROPA’nın hem Türkiye hem de AB ülkelerinde yoğun ilgi görmesini bekliyoruz.