Keçiören Belediyesi sokağın nabzını tutuyor!

Bu yazıdaki tüm karakterler ve olaylar gerçek bir hikayeden alıntılanmıştır: Keçiören Belediyesi’nin sokaktaki insana verdiği değerin, sokağa ve insana nasıl geri dönüştüğünden…

Günümüzde birçoğumuz, başımıza gelen olumlu olumsuz deneyimleri sosyal medyada paylaşıp kendimizi ifade etme özgürlüğümüzü kullanıyoruz. Birbirimizin deneyimlerini dinliyoruz, etkileniyoruz, sinirleniyoruz, seviniyoruz ve bu etkileşimlerin her biri seçimlerimize dönüşüyor. Memnunsak çoğu zaman her şey yolunda . Ancak memnuniyetsizliğimizi belirtmek konusunda çok bonkörüz. İşte tam da bu yüzden, sokaktaki vatandaş ile belediyenin arasındaki iletişimi güçlendirmek, sosyal medyadan yükselen seslere daha hızlı ve verimli bir kanal üzerinden geri dönmek, halkın problemlerine daha hızlı çözüm üretmek ve belediyenin hayata geçirdiği hizmet ve projeleri daha efektif bir şekilde duyurmak adına kollar sıvandı.

Keçiören Belediyesi, Microsoft çözüm ortağı TCM – Teknoloji Çözümleri Merkezi ile “Sosyal Sokak” adı altına bir projeyi hayata geçirmeye karar verdi. Windows 8’in lansmanının yapılması ile birlikte Türkiye’de yerel yönetimler içerisinde ilk Windows 8 uygulaması da böylelikle hayata geçmiş oldu.

Sosyal Sokak projesi ile tüm vatandaşlar, aşina oldukları ve sürekli kullandıkları sosyal medya kullanıcı isimleri ile sisteme entegre olarak her türlü istek, şikayet ve önerilerini bırakabiliyor. Bırakılan tüm talepler Keçiören Belediyesi tarafında Ak Masa olarak adlandırılan çözüm masasına anında iş emir olarak düşüyor. Problemin çözümü ile birlikte ilgili kişiye konuyla ilgili çok kısa sürede dönüş yapılıyor.

2013 yılında dünyada en çok kullanılan mobil platform haline gelecek olan Microsoft platformuna geçerek kamu alanında öncü olan Keçiören Belediyesi ve iş ortağımız TCM’yi teknolojik liderlikleri için bir kez daha tebrik ediyoruz.

Windows Bulut Teknolojisi Azure ile entegre çalışan Sosyal Sokak uygulamasına http://kecioren.sosyalsokak.com adresinden ulaşabilirsiniz. Windows 8 ve Windows Phone uygulamamaları da çok yakında Windows Store üzerinden indirilebiliyor olacak.

TCM’yi daha yakından tanımak için http://www.tcm.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Keçiören Belediyesi Bilgi İşlem Müdür Hakan Karaca ile sosyal sokak üzerine yapılan röportajı yukarıda izleyebilirsiniz.