Microsoft Teams sınıfta geçen zamanı dönüştürmeniz için güncelleme yapıyor

Geçtiğimiz günlerde öğretmenlerin zamandan tasarruf etmesi için tasarladığımız beş yeni Teams özelliğini paylaştık. Grade Sync, yeni Görevlendirme deneyimi, mobil derecelendirme ve Turnitin ve MakeCode ile yeni entegrasyonlar ile öğrenmeye güç katmak bizim için de en büyük motivasyonlardan biri.

Eğitmen grubumuzdan, yani sizden gelen geri dönüşlerle Teams’e gelen daha fazla özelliği paylaşmaktan dolayı heyecanlıyız.

Teams’deki ilk açık kaynaklı LMS entegrasyonunu tanıtıyoruz!

Microsoft Teams’in arkasındaki ekip, eğitmenlerin ve öğrencilerin hem etkin sınıfiçi işbirliği yapabilmeleri hem de zaman kazanmalarına yardımcı olacak deneyimler oluşturmak için uğraşmaktadır. Eğitmenlerimizden aldığımız anahtar önerilerden biri, Öğrenim Yönetimi Sistemi’nin (LMS / Learning Management Systems) Teams’e entegre edilmesidir. Bu konuyu aklımızda tutarak Microsoft Teams için Moodle entegrasyonunu duyurmanın heyecanı içindeyiz!

Moodle eğitmenlerin etkin çevrimiçi kurslar yaratmalarına yardımcı olan açık kaynaklı bir öğrenme ve içerik yönetim sistemidir. Microsoft Teams kullanan organizasyonlar için Moodle’ın Teams entegrasyonu eğitmenlerin öğrencilerini, konuşmalarını ve içeriklerini, Moodle kursları ve görevlendirmeleriyle birlikte tek bir merkezde toplamalarını mümkün kılmaktadır.

Bu entegrasyon iki çekirdek deneyim sunmaktadır:

  1. Moodle Sekmesi

    Eğitmenler Moodle kurs sayfalarını kolayca ekiplerine iliştirebilirler ve öğrenciler bu kurs sayfalarına kesintisiz bir şekilde Office 365 Tek Oturum Açmayı kullanarak, Moodle kullanıcı adı ve şifreyi yazmak zorunda kalmadan girebilirler.
  2. Moodle Asistan Botu

Bu bot eğitmenlere ve öğrencilere Moodle kapsamındaki kurslarına, görevlerine ve derecelerine ilişkin sorulara cevap vermeleri konusunda yardımcı olur ve düzenli bildirimlerle güncelleme yapar. Bu bota ayrıca mobil cihazlarda da erişilebilir; böylece sürekli güncelleme yapılabilir.

BT yöneticilerinin bu entegrasyonu kolayca ayarlamaları için açık kaynaklı Office 365 Moodle Plugin’i aşağıdaki kapasiteleri yükleyerek güncelledik:

  • Moodle sunucunuzun Azure AD ile otomatik kaydı.
  • Moodle Asistan botunun Azure’da tek tıklamayla açılması.
  • Tüm veya seçilen Moodle kursları için ekiplerin otomatik konfigürasyonu ve ekip kayıtlarının otomatik senkronizasyonu.
  • Moodle sekmesiyle Moodle Asistan botunun her bir senkronize edilen ekibe otomatik kurulumu. (yakında)
  • Moodle uygulamasının sizin özel Teams App Store’da tek bir tıklamayla ilanı. (yakında)

Nasıl bağlayacağınızı öğrenmek için aka.ms/TeamsMoodle sayfasına bakın. Sorunuz için aka.ms/TeamsMoodleDiscussion sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Salt okunur dosyalar klasörü yakında ekibinize ulaşacak

Microsoft Teams, öğrencilere rehberlik etmeye yardımcı olacak referans materyalinin paylaşımı da dahil olmak üzere sınıfınızla işbirliği yapma konusunda muhteşem bir yardımcıdır.

Bu dosyaları kolayca ‘Sınıf Materyali’ isimli klasöre koyabilirsiniz, bu dosya sadece fabrika ayarı şeklinde okunabilmektedir.

Mobil cihazınızdan bir kod kullanarak bir ekibe katılın

Bir ekibe kod kullanarak katılmak, öğrenciler arasında sınıflarında Teams’e katılmaları için sevilen bir yol haline gelmiştir. Şimdi bu özelliği iOS ve Android’deki Teams uygulamasına da sekledik.

Öğrenciler ve fakülte için sohbet ayarlarının yapılması

Teams kullanan eğitimcilerle konuştuğumuzda, öğrencilerin birbirleriyle sohbetlerinin engellenmesi opsiyonuyla birlikte öğrenci ve öğretmen sohbetinin genel bir talep olduğunu öğrendik. BT Yöneticileri bu ayarın nasıl yapılacağını buradan görebilirler.

Bölüm paylaşımı

Son olarak Microsoft Teams dahilinde bölüm derecelendirmesi uygulamasına başladık. Bu özelliğe ilişkin olarak geri bildirimlerinizin önemli bir kısmı bize ulaştı. Öğretmenlerin Teams Atamalarından sevdikleri bölümleri ekleyip çıkarmalarını sağlayan yeni bir özellik ekledik. Şimdi büyük bölümleri ya da ‘rubric’ diye de bilinen dereceli puanlama anahtarını diğer öğretmenlerle paylaşabilir; daha güçlü ve sağlam bir müfredat için her yıl birbirinize katkıda bulunabilirsiniz.

Atamalarınızı sınıflandırın

Öğretmenler şimdi Teams içinde Assignments olarak da geçen Atamalarını sınıflandırabilirler. Atama kategorileri görevleri tipine göre (Ev Ödevi, İmtihan veya bir araştırma birimi) organize etmenin kolay bir yoludur.

Safari tarayıcı desteği

Aldığımız yoğun talepler üzerine, yakında Microsoft Teams macOS ve iPad’de Safari ile birlikte kullanabilecek.

Microsoft Teams üzerinden doğrudan ThingLink’e ulaşın

ThingLink, öğretmenlere resimleri, videoları veya sanal gezileri nota, ses, video veya bağlantı ile zenginleştirme imkânı veren bir araçtır.

Microsoft Stream, PowerPoint ve Microsoft Fotoğraflar ile sınıfiçi öğrenme deneyimlerini zenginleştirin

Hem öğretmenler hem de öğrencilere daha görsel ve kapsamlı deneyimler sunmak için sınıfta video kullanmak her zamankinden daha kolaydır.

Microsoft Stream’in genişletilmiş özellikleriyle öğretmenler sınav, form ve anketleri videolara kusursuz olarak eklemek için yeni bir yola sahip. Microsoft Stream’de bulunan Form entegrasyonu, videoları öğrenciler için daha katılımcı ve interaktif hale getirir; öğretmenlere ise öğrencilerin dersleri ne kadar iyi öğrendiklerini anlamaları için yeni bir yol sağlar. Daha fazla bilgi için  aka.ms/streamquiz.

PowerPoint’e gelen yeni özelliklerle hem öğretmenler hem de öğrenciler yakında Microsoft Stream videolarını sınıf sunumlarına ekleyebilecekler. Bütün sınıf içeriklerinizi zenginleştirmek ve öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirmek için kesintisiz video kullanmanız mümkün.

Öğrencilere, halihazırda ellerinde bulunan serbest araçlarla işbirliği içinde hikaye anlatmayı destekleyen videolar yaratmak için yol gösterin. Microsoft Fotoğraflar videoların kaydı ve editlenmesi için kolaylık sunar. Öğrenciler videolara müzik ve konuşma, metin ve filtre, hatta 3B efektler ekleyebilirler. Daha fazla bilgi için aka.ms/videoeditoredu sayfasını inceleyin.