Microsoft, Citus Data’yı satın alarak Açık Kaynak platformuna verdiği önemi bir kez daha ortaya koyarken Azure PostgreSQL’in performans ve ölçeğini hızlandırıyor

Veri ve analiz dijital dönüşümün merkezindeki yerini giderek güçlendirirken, en önde gelen kurumlar yeni müşteri edinmek, müşteri memnuniyetini artırmak, uzun dönemli stratejik planlarını hazırlamak ve yeni pazarlara açılmak için verilerden yararlanıyor. Bu dijital dönüşüm teknoloji çözümleri üzerinde büyük bir talep oluşturarak, büyük veri hacimleri, saniyeden kısa yanıt süreleri ve analiz temelli iş anlayışları taleplerini karşılayacak şekilde daha açık, esnek ve ölçeklenir olmaya yönlendiriyor.

Microsoft, müşterilere esnek ve onların özgün ihtiyaçlarına uygun teknoloji seçenekleri sağlayan bir açık platform oluşturmaya özen göstermektedir. Microsoft Azure Data Services, MySQL’den PostgreSQL ve MariaDB’ye kadar uzanan tam yönetilen topluluk tabanlı açık kaynak ilişkisel veritabanı hizmetlerimizle seçenek ve esneklik sunmaya sürekli yatırım yaptığımız alanlardan birine çok iyi bir örnektir. Bu, Azure Cosmos DB ile birlikte çok modelli bir NoSQL veritabanı olan SQL on ServerLinux’a yaptığımız diğer açık kaynak yatırımlarını ve Spark ve Hadoop ekosistemleriyle açık kaynak analizine desteğimizi güçlendirmektedir. GitHub’ı satın almamızla da geliştiricilere, geliştirme yaşam döngüsünün her aşamasında daha fazlasını başarma yetkinliğini kazandırma sözümüzü genişletmeye devam ediyoruz.

Soldan Sağa: Microsoft Açık Kaynak İlişkisel Veritabanları Genel Müdürü Sudhakar Sannakkayala, Citus Data CTO’su ve Kurucu Ortağı Özgün Erdoğan, Citus Data CEO’su ve Kurucu Ortağı Umur Çubukçu, Citus Data Mühendislik Başkan Yardımcısı ve Kurucu Ortağı Sumedh Pathak, Microsoft Azure Data Kurumsal Başkan Yardımcısı Rohan Kumar.

Bu yatırımların bir parçası olarak PostgreSQL topluluğunun liderlerinden olan Citus Data’yı satın aldığımızı duyurmaktan kıvançlıyız. PostgreSQL’e yenilikçi bir açık kaynak uzantı olan Citus, PostgreSQL’i dağıtılmış bir veritabanına dönüştürmekte ve uygulama geliştiricileri için performansı ve ölçeği büyük oranda artırmaktadır. Açık kaynak PostgreSQL’e bir uzantı olması sayesinde Citus, kurumlara yatay olarak ölçeklenir bir veritabanının performans avantajlarını PostgreSQL’deki tüm yeniliklerle birlikte güncel bir biçimde sağlamaktadır. Citus, bir hizmet olarak sunulan tam yönetilen bir veritabanı, kurumsal yazılım ve ücretsiz indirilebilir bir açık kaynak olarak kullanılabilir.

Mart 2018’deki lansmanından bu yana Microsoft’un tam yönetilen topluluk tabanlı veritabanı hizmeti PostgreSQL’in benimsenme oranı büyük bir artış gösterdi. Bu ayın başlarında DB-Engines, geçen yılın ardından PostgreSQL’i bu yıl da ikinci kez Yılın DBMS’i olarak tanımladı. Citus Data’nın satın alınması Azure’un açık kaynak sözüne yapılan bir yatırımdır ve müşterilerimizin artan iş yükleriyle birlikte bizden talep ettikleri daha yüksek ölçeklenirliği ve performansı sunmamızı sağlayacak.

Microsoft ve Citus Data olarak birlikte, geliştiricilerin bildikleri ve sevdikleri tanıdık PostgreSQL araçlarıyla verilerin gücünün önünü açacak, müşterilerin karmaşık çok kiracılı SaaS uygulamalarını ölçeklemelerini ve milyarlarca satır üzerinde gerçek zamanlı analizlerle bilgiye erişim süresini hızlandırmalarını mümkün kılacağız.

Yüksek niteliklere sahip Citus Data ekibini Microsoft’ta görmekten kıvanç duyuyoruz. Birlikte çalışarak kilit, kurumsal kullanım için hazır özelliklerin Azure’dan PostgreSQL’e sağlanmasını hızlandıracak ve kritik PostgreSQL iş yüklerinin Azure üzerinde güvenle çalıştırılmasını sağlayacağız. Açık kaynağın ve kuruma özel iş yüklerinin her ölçekte çalıştırılabildiği en kapsamlı bulut olarak Azure çevresinde verdiğimiz sözleri yerine getirmek ve geliştirmek çalışmalarımızı teşvik ediyor ve müşterilerimiz için inovasyonu hızlandırmak amacıyla PostgreSQL topluluğuyla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz.

Citus Data hakkında daha fazla bilgi edinmek için Citus Data’nın CEO’su ve Kurucu Ortağı Umur Çubukçu’nun detaylı blog yazısını burada okuyabilirsiniz.