Johns Hopkins araştırmacıları multipl sklerozu durdurmak için tanıdık bir bölgeyi inceliyor

Gözlerimiz, bundan böyle insan sağlığına açılan bir pencere de olabilir.

ABD’nin Baltimore kentindeki Johns Hopkins Tıp Fakültesi araştırmacıları, multipl skleroz (MS) hastalarında uygulanacak hassas tedavileri değerlendirmenin yeni bir yöntemini geliştirdi. Bunun için de hastaların gözlerinin içine bakıyorlar.

Johns Hopkins’li bilim insanları, araştırmacıların optik sinirleri ölçerek MS’in hastalarda yol açtığı toplam nörolojik hasarı okuyabildiklerini; bunun da hekimleri bu ilerleyici hastalığın durdurulmasına önemli ölçüde yaklaştırdığını anlatıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloji doçentlerinden Dr. Ellen Mowry, “Ölçümlerden topladığımız verileri birleştirerek, bu ölçümlerin zaman içinde nasıl değişeceğini öngörebiliyoruz,” diyor.

ABD’de 1 milyon kişinin MS’le yaşadığı tahmin ediliyor. Hastalık, beyinde ve omurilikte otoimmün inflamasyon oluşmasıyla ortaya çıkıyor ve şiddeti değişkenlik gösteren nörolojik semptomlara yol açıyor.

Enflamasyon atakları zaman içinde sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfı geri dönüşümsüz bir şekilde tahrip ederek hastanın yavaş kötüleşen bir seyirle hareket fonksiyonlarını kaybetmesine neden oluyor. ABD Ulusal Multipl Skleroz Derneği’ne göre MS’li kişilerin ömrü genel popülasyona göre ortalamada yedi yıl daha kısa.

Johns Hopkins Tıp Fakültesi araştırmacıları, optik ölçüm verilerini topladıktan sonra her hastaya özel kişiselleştirilmiş tedavi geliştirmek için yapay zeka ve makine öğrenimi araçlarından yararlanmak amacıyla Microsoft ile birlikte çalıştı.

Dr. Mowry, “Bunun MS ile yaşayan kişiler için anlamı, her hasta için en etkili olabilecek tedaviyi belirlemenin ve hasta özelinde uzun dönemde gelişen iş göremezlik halini önlemeye nasıl yardımcı olabileceğimizi anlamanın eşiğinde olduğumuzdur,” diyor.