Finans ekiplerinin geleceğine göz atın

Geçen birkaç yıl boyunca, CFO’ların ve finans ekiplerinin rolleri kökten değişti. Gelişmiş dijital araçlarla, ofislerin arka sıralarından işin vitrinine geçtik. Finans ekipleri artık gelir oluşumunu artırmak, maliyetleri düşürmek ve büyüme marjlarını iyileştirmek amacıyla organizasyonlar yaparak, bünyelerindeki çeşitli gruplarla ortaklık yapmaya başladı.

Bununla birlikte, Microsoft’unki de dahil olmak üzere, birçok finans departmanı, daha fazla bir biçimde gelir artışı odaklı bir iş ortağına dönüşürken, yine de herhangi bir finans grubundan beklediğiniz aynı odaklılık ilkelerini sürdürmekteyiz. Netlik oluşturmak, enerji üretmek ve finansal başarı sağlamak için çaba göstermeye devam ediyoruz.

 Başarılı finansal liderliğin odaklılık ilkeleri

Ekipler ve departmanlar arasında netliğin oluşturulması ve bunun için gereken her türlü çaba ayrı bir öneme sahip. Birçok ekip finansal, operasyonel ve ekonomik bilgiler de dahil olmak üzere, büyük miktarlarda veri akışıyla uğraşmakta. Ayrıca, kullandığımız tüm yeni teknolojik araçlar vasıtasıyla söz konusu verileri yorumlamanın en etkili yollarını öğreniyoruz. En iyi eylem planını bulmak için sürekli kendimize “Büyük resim nedir?” diye sormak zorundayız.

Dijital analitik araçların kullanılması ve her bir çalışanın sonuçlara yönelmesi için alacağı sorumluluklar, gelecekte daha geniş kapsamlı  bir plan oluşturmamıza yardımcı olmaktadır.

İkinci ve muhtemelen en önemli odaklılık ilkesi ekiplerdeki enerjinin yüksek olmasıdır. Teknolojideki dış gelişmelere rağmen, projeler için pozitif enerji ve heyecan hâlâ tüm işlerin geliştirilmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Finansta, gelişim zihniyetinin sorunları bağlamak ve çözmek için iç ve dış ağları güçlendirme konusunda sınırsız olması gerekmektedir. Microsoft’taki işimizin yenilikçi doğası sebebiyle, enerji ve heyecan üretmenin kolayca bir dereceye kadar geldiği görülüyor. Ancak, proaktif bir zihniyete sahip olmak, coşkuyla mücadele etmek ve yeni müşteriler ve ortaklar aramak her gün üzerinde çalıştığımız şeylerdir.

Finansal yönetimde başarının tanımlanma biçimi

Başarının sağlanmasını düşünmenin birçok yolu vardır. Bir finans departmanı çalışanında, harika sonuçlar elde edeceklerini belirleyen anahtar bir nitelik: Merak. Etkili olabilmek için hepimizin bir öğrenci zihniyetine sahip olması şart. Ayrıca, yeni araçları ve ilişkileri kullanarak ve zorlu projelere ve sorunlara pozitif yaklaşarak, hepimizin işi aktif bir şekilde büyütmesi gerekmektedir.

Meraklı insanları giderek artan oranda destekleyici araçlarla buluşturduğumuzda, olağanüstü sonuçlar yakalamamız garanti edilir.

Gelecekte, dijital dönüşümün körüklediği finansal yönetim rolünde daha fazla değişiklik olacağını umuyorum. Finans departmanının büyümesi ve değişmesi için yeni fırsatlar yaratarak teknolojinin ilerlemeye devam etmesi kaçınılmazdır. Microsoft gibi şirketlerin iş akışı her zaman büyüyerek gelişecektir ama bunu yaparken, çalışmalarımızın altında yatan temel prensiplerin korunacağından da eminiz. Bizler, başarıya ulaşmak için her zaman netliği teşvik etmeyi, ekiplerimizde en iyi insanlara sahip olmayı ve merakımızı canlı tutmayı hedefleyeceğiz.