Microsoft, Abbey Road RED’in müzik kayıtlarının geleceğini araştırmasına yardımcı oluyor

The Beatles ve Pink Floyd’a evsahipliği yapan dünyaca ünlü müzik kayıt stüdyosu Abbey Road Studios, müzik yaratımının geleceğini şekillendirmek amacıyla düzenlediği ilk hackaton’da Microsoft teknolojisi kullandı.

Londra’daki stüdyonun ses teknolojisi kuluçka merkezi Abbey Road RED, yaklaşık 100 geliştici, teknoloji uzmanı, tasarımcı ve müzik prodüktörünü ses kaydında yeni yöntemler bulmaya ve ses işleme sürecine kökten değişim getirmeye davet etti.

Microsoft bu etkinlik için, müzik endüstrisinin Microsoft bilişsel teknolojilerini nasıl kullanabileceğine dair geribildirim toplayabilecek yapay zeka teknolojisini ve uzmanların katılımını sağladı.

Microsoft’un Uygulamalı Yapay Zeka DevEx Lideri Noelle LaCharite, “Microsoft’un en son yapay zeka araçlarından bazılarını Abbey Road RED Hackathon katılımcılarıyla paylaşabilmek bana büyük bir heyecan veriyor,” diyor. “Nesne algılama, yaklaşım analizi ve doğal dili anlamayı da içeren yapay zeka teknolojisi paketimiz müzisyenler, mühendisler, ses programcıları ve ses tasarımcıları için müthiş bir potansiyele sahip.”

Abbey Road Stüdyoları Studio One Salonunun 360 derece görünüşü

1931’de Sir Edward Elgar’ın seslendirdiği Land of Hope ve Glory ile açılışı yapılan Studio One’da, aynı zamanda Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparatorun Dönüşü, Yerçekimi ve Kara Panter filmlerinin müzikleri de kaydedildi.

Abbey Road RED’in iş ortakları ve desteklediği genç işletmeler, akıllı mikrofonlar, yeni enstrümanlar ve çip düzeyindeki donanım demolarıyla hacker’ları esinlendirirken, sanat/teknoloji grubu Hackoustic etkinlikte bir ses enstalasyonu ve performansla yer aldı.

Abbey Road Stüdyolarının Dijital Bölüm Yöneticisi Dom Dronska, “Müzik kayıt endüstrisinin başlangıcına tanık olan bu odada, en yeni teknolojilerin ve yüksek performanslı bilişimin yaratıcılık üzerindeki etkisini araştırarak, müziğin oluşumunda yeni bir paradigma geçişine tanık olduk.

“Tarihte ilk kez en parlak teknoloji uzmanlarını ve müzik prodüktörlerini bir araya getirerek, en güzel rastlantıların doğabileceği benzersiz bir atmosfer yarattık. Abbey Road’un tek varoluş nedeni, farklı biçimleriyle yaratıcılığı mümkün kılmak. Bugün de dijital sonrası çağda müzik üreticilerinin teknolojiyi nasıl kullanabildiklerini görmek için yapay zekâ ve makine öğreniminden yararlanıyoruz.”

Microsoft’un büyük ödülünü, yapay zeka destekli rap atışması çözümüyle Rapple ekibi aldı. Çalışma, Microsoft’un ses tanıma yazılımını kullanarak sizin serbest stil vuruşla söylediğinizi dinliyor ve aynı vuruşla size karşılık veriyor. Çözümün, serbest stil rapçilerin çalışmasına ve söz yazarlarını esinlemeye yardım edeceği bekleniyor.

Dünyanın lider yapay zeka uzmanlarından olan Microsoft, çevreye ve tüm dünyada insanların korunmasına yardımcı olmak amacıyla tasarlanan sistemler geliştirmekte. Microsoft Ocak ayında The Future Computed: Artificial Intelligence and its role in society adlı bir kitap yayınladı. Kitap, okuyuculara yapay zeka teknolojisinin nereye gittiği ve ortaya çıkardığı yeni toplumsal konulara dair şirketin bakış açısını aktarıyor.

Microsoft’un yapay zekada yeni atılımlara yönelik çalışmaları gibi, RED de benzer çalışmaları müzik kayıt alanında yapmakta. Kuluçka merkezi şu anda, dinleyicinin çevresinde insanların gerçek yaşamda duyduğuna benzer sonuçlar veren 360 derece ses üretme yöntemi olan uzamsal ses kullanımını araştırıyor.

Abbey Road RED 2015 yılında Avrupa’nın ilk müzik teknolojisi kuluçka merkezi olarak kuruldu. Yeni ürünler geliştirmek amacıyla umut veren genç müzik teknolojisi şirketlerini bulan ve onlarla birlikte çalışan merkez, şu anda BroomX, Cotodama, Humtap ve Lickd şirketlerine ev sahipliği yapıyor.

Kuluçka merkezi, Pink Floyd, Kanye West, Lady Gaga, Ed Sheeran, Amy Winehouse ve The Beatles’ın kayıtlarını yapan ve adı The Beatles üyelerinin stüdyo binası önündeki caddeyi geçerken görüntülendiği ünlü fotoğrafla özdeşleşen efsane Abbey Road Stüdyolarının bünyesinde yer alıyor.