Dezavantajlı öğrenciler için Microsoft Öğrenim Araçları

Teknolojinin sağladığı en heyecan verici alanlardan biri de engelleri ortadan kaldırmasıyla herkes için daha kapsayıcı ve erişilebilir bir dünya sunması. Fırsat eşitliği noktasında en kritik alanlardan biri de eğitim. Bu yazıda kısaca Türkiye’de görme engellerin eğitim hayatına katkıda bulunan Microsoft Öğrenim Araçlarından ve bu araçların nasıl bir deneyim sunduğundan bahsedeceğiz.

Microsoft Öğrenim Araçları, görme engelli öğrenci ve öğretmenlere kapsayıcı ve erişilebilir öğrenim deneyimleri sunmaktadır. Microsoft Öğrenim Araçları içerisinde Windows 10’da yer alan Ekran Okuyucusu ve Edge Sesli Okuma ile Office 365’te yer alan Microsoft Teams, Skype, Word içinde Erişilebilirlik Denetleyicisi ve Alternatif Metin Ekleme özellikleri bulunuyor.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin, 11. Ulusal Kalkınma Planı kapsamında hedeflenen fırsat eşitliği ve kapsayıcı öğrenim deneyimleri sağlamaya yönelik olarak Microsoft ile kurduğu güçlü ortaklık sayesinde Microsoft Öğrenim Araçlarından etkili ve üretken bir biçimde yararlanılması amaçlandı. Microsoft Türkiye Eğitim ve Erişilebilirlik ekiplerince sağlanan Eğiticinin Eğitimi Programı ile kapsayıcı ve erişilebilir öğretim ve öğrenim eğitimlerine dahil edildi. Şu anda dernek, Microsoft Türkiye’nin desteklediği yüz yüze profesyonel gelişim çalışmalarıyla Eğiticinin Eğitimi Programı içeriklerini diğer eğitmen gruplarına da aktararak çalışmalarının kapsamını genişletiyor.

Programa katılan eğiticilerden biri de Bilecik Söğüt Ertuğrulgazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi matematik öğretmeni Hale Uçuş. Görme engelli öğrencilerine gönüllü olarak uzaktan matematik dersi veren Hale öğretmen, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Microsoft Eğitim ekibinin birlikte geliştirdiği ücretsiz Engelsiz Matematik Eğitim Platformu Projesi’nin de (ENMEP) mimarı. Proje kapsamında görme, işitme veya fiziksel engeli olan öğrencilere Sınıfta Skype ve Microsoft Teams aracılığıyla her hafta matematik dersi veriliyor. Microsoft ile geliştirilen ders programı ve kurs içerikleri, mobil öğrenimin derslik dışında ve öğrencilerin istedikleri zaman istedikleri yerden sürdürülmesini sağlayarak eğitim gören öğrencilerin ve mezunların hem ortaöğrenim derslerine hem de üniversite sınavına hazırlanmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.