Bulutlara çıkaran Cloud Society programıyla tanışın

Bilişim sektörü güçlenip büyürken dijital dönüşüm çözümleri sadece bireyleri ve kurumları dönüştürmekle kalmıyor aynı zamanda işgücü piyasasını da yeniden şekillendiriyor. Yeni mesleklerin oluşmasında bulut bilişimin hızla yaygınlaşmasının payı büyük.

Dönüşen iş dünyası, tüm gelişmeleri takip etmenin gerektirdiği bir dinamiğe sahip. İşte tam bu düşünceyle Microsoft olarak bunu herkesin başarmasına katkıda bulunmak için Microsoft Cloud Society programını geliştirdik.

Eğlenceli yöntemler, yarışmalar ve ödüllerle bulut teknolojilerini öğreten bu girişim, isteyen herkesi bulut uzmanı olmaya davet ediyor.

Bulut teknolojileri hızla değişip yayılırken bunla ilişkili olarak, bulut platformunda hayat bulan Endüstri 4.0, otomasyon, yapay zeka çözümleri ve robotların hayatımızı kuşatacağı bir çağa doğru ilerliyoruz. Yeni doğacak meslekler bulut trendlerine bağlı olarak şekil alacak.

Bulutla değişen eğlence, öğrenim ve çalışma hayatı

Bulut üzerinde verilerimizi depoluyoruz, işliyoruz, yönetiyoruz, uygulamaları ve videoları çalıştırıyoruz, fotoğraf albümleri saklıyoruz, maillerimizi iletiyoruz ve daha birçok program çalıştırıyoruz. Artık, bulut sayesinde fazla fotoğrafları ya da mailleri silmemiz gerekmiyor, yüklemeden oyun açabiliyoruz, önemli bilgilerimizi taşıyan cihazlarımızın çalınması ya da kaybolması artık eskisi kadar hayati bir sorun olmaktan çıktı. Günümüzde bulut bilişim sayesinde mobil olabiliyoruz. Bulut teknolojileriyle her yerden iş yapabilir, dosya gönderebilir hale geldik. Bulut daha düşük maliyetlerle daha fazla verimlilik, hız ve esneklik sağlıyor.

Microsoft’un bulut platformu Azure

Microsoft bulut çözümlerini Microsoft Azure platformu üzerinden sunmakta. Küresel, güvenilir, karma bir bulut platformu olan Microsoft Azure, bugün Fortune 500’deki şirketlerin yüzde 90’ı tarafından kullanılıyor. Türkiye’deyse bu oran %56 seviyesinde. Türkiye’de faaliyet gösteren her 3 şirketten biri Microsoft’un bulut ürünlerini tercih ediyor.

Tüm sektörleri derinden etkileyen bir teknoloji olarak bulut

BT pazarında arz ve talep her geçen gün yazılım lisanslamasından bulut tarafına doğru kayıyor. Şirketler ve son kullanıcılar artık kullandıkları kadar ödedikleri bulut bilişim teknolojilerini tercih ediyorlar. Türkiye’de teknolojiye yatırım yapan KOBİ’lerin yüzde 95′i verimlilik artışı yaşarken, %93′ü iş süreçlerindeki maliyetini düşürüyor. Tabii, bu üretkenlik ve verimlilik artışı bireyler için de geçerli.

Öte yandan bulut sektörü de hızla büyüyor. Bulut bilişim sektör büyüklüğünün 2020 yılına kadar %30 oranında artarak 270 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Ülkemizde de büyüyen bulut bilişim pazarının geleceği heyecan verici. Microsoft ve IDC’nin güncel raporuna göre, bulut bilişimin 2017 ile 2022 yılları arasında Türkiye’de 130.000’den fazla yeni iş imkânı yaratması bekleniyor.

Yeni iş imkânları sadece BT sektörüyle sınırlı değil. Pazarlama, satış, finans, yönetim, üretim ve hizmet alanlarında da yeni iş imkânları göreceğiz.

Detaylarıyla: Microsoft Cloud Society

Microsoft olarak, teknolojiyi ulaşılmaz raflardan indirip herkesin kullanımına sunuyoruz. Bu, bulut ve geleceğin teknolojisi yapay zeka çözümlerimiz için de geçerli. Microsoft Cloud Society programı, bu anlayışın güçlü bir örneğini oluşturuyor.

İnsanların bulut fırsatlarını tanıması, yakalaması ve bu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanması için geliştirilmiş olan Microsoft Cloud Society programı; eğlenceli yöntemlerle, yarışmalarla, ödüllerle bulut teknolojilerini öğreten ve isteyen herkesi bulut uzmanı olmaya davet eden bir girişim.

Programda:

  • Kullanıcın kendi belirleyeceği tempoda ücretsiz dersler veriliyor.
  • Eğitim, laboratuvar, teknik inceleme, kod örnekleri, webcast gibi 300’den fazla kaynak sunuluyor.
  • Microsoft Cloud Society’de yedi temel öğrenim yolundan biri seçilerek eğitimler başlıyor. Bu konular Uygulama Geliştirme, Veri ve Yapay Zeka, DevOps, Bulut Platformu, Güvenlik, İş Uygulamaları ve Modern İşyeri.
  • Kurslar dâhilinde 21’den fazla Microsoft Azure eğitimi sunuluyor.
  • İş ortakları yönetiminde eğitimlerle alınıyor.
  • Sonunda profesyonel bir itibarı olan Microsoft sertifikası veriliyor. Üyeler bu sertifikaları LinkedIn hesaplarına da yükleyebiliyor.

Şimdiden 110 bin üyeye ulaştığımız bu programda, hedefimiz önümüzdeki yıl içinde 500,000 üye daha katarak Türkiye’nin bilişim gücüne güç katmak. Microsoft Cloud Society ile verdiğimiz Microsoft sertifikası iş arayanların kendilerini ayrıştırmaları için çok önemli bir değer oluyor. Hatta ileri seviye öğrenim kurslarını alarak Microsoft sertifikalı profesyonel olma şansı de sunuyoruz.

Bu fırsattan yaralanmak için siz de https://cloudsociety.microsoft.com/tr/ sitesinden sisteme kayıt olabilirsiniz.