Teknoloji sektörünün başarılı kadınları ödüllerini aldı

Pazar araştırmaları şirketi International Data Corporation (IDC) Türkiye’nin bu yıl ilk kez düzenlediği “IDC Türkiye Teknoloji Sektöründe Kadınlar Ödülleri” sahiplerini buldu. Toplam 25 kurumdan gelen 37 başvuru üst düzey yöneticilerden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Türkiye’nin “Teknoloji Liderinin” seçildiği “IDC Türkiye Teknoloji Sektöründe Kadınlar Ödülleri 2018”; “Yılın Yenilikçi Kadınlar”, “Yılın İş Liderleri”, “Yılın Mentoru”, “Yılın Veri Lideri”, “Yılın İş Vereni”, “Yılın Girişimcisi”, “Yılın Rol Modeli”, ”Yılın Analitik Şampiyonu”, “Yılın Dönüşüm Lideri”, “Yılın Güvenlik Şampiyonu”, “Yılın CIO’su”, “Geleceğin CIO’su” ve “Yılın En Genç Lideri” kategorilerinde değerlendirilen projelerin sahipleri ödüllerine kavuştu.

Microsoft Orta Doğu ve Afrika İş Ortakları Teknoloji Direktörü Çiğdem Kayalı

Microsoft Orta Doğu ve Afrika İş Ortakları Teknoloji Direktörü Çiğdem Kayalı,Yılın Rol Modeli” ve “Kadın İş Ağı” ödüllerine layık görüldü. Bilgisayar mühendisi olan Çiğdem Kayalı, hem okul yıllarında mühendislik okuyan genç kızların sayısının az olması, hem de sonrasında teknoloji sektörünün erkek egemen olması, sektördeki kadınların seneler içerisinde artan sorumlukları nedeni ile sektörden ayrılmasını gözlemledi. Genç kızların üniversitede eğitim görmesi ve özellikle STEM okuması, teknoloji sektörüne katılması için gönüllü çalışmalarda bulundu. Türkiye çapında genç kızlarımızın ve kadınlarımızın güçlenmesi için verdiği destek, başlattığı ve destek olduğu projeler ile gelen başarısı ödülle taçlandırıldı.

Çiğdem Kayalı; ortaokul, lise ve üniversitede okuyan genç kızlarımızın STEM okuması, bilişim sektöründeki kariyer fırsatlarını anlamaları, kafalarındaki soruları cevaplandırıp, teşvik edebilmek amacıyla son 6 yıldır Microsoft ‘DigiGirlz’ etkinliklerinin düzenlenmesinde liderlik ediyor. Her sene yüzlerce genç kızımızla buluşulan bu etkinliklerde, son teknolojiler, kodlama hakkında eğitim verirken, rol modeli olarak kızlarımızla deneyimlerimizi paylaşıyoruz.

İş hayatına ara veren kadınların tekrar iş hayatına geri dönmesi için çalışan bir STK olan YenidenBiz’in gönüllü çalışanlarından olan Çiğdem Kayalı, YenidenBiz’in daha efektif çalışabilmesi, binlerce kadına istihdam edebilmek için teknolojik altyapı bağışı yapılması için liderlik yaptı. YenidenBiz’in ihtiyacı olan teknolojik altyapı için Microsoft ile çalışarak tüm teknolojik altyapının bağışlanmasını sağladı. YenidenBiz’in hedefi bu uygulamayla önümüzdeki yıllarda 10 bin kadının istihdamına destek olmak.

Teknolojinin sadece erkek işi olmadığına inanan, rol modellerinin ne kadar önemli olduğunu gören, Türkiye’de teknoloji alanında başarı hikâyeleri yaratan kadınları ortaya çıkarmak için Çiğdem Kayalı, iş arkadaşları ile beraber Microsoft liderliğinde, KAGİDER ve Aydın Doğan Vakfı işbirliğiyle 2016 yılında ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ yarışmasını başlattı. Teknolojinin Kadın Liderleri yarışması, ortaokul ve lise öğrencilerinden profesyonel yöneticilere kadar her yaş ve meslek grubundan kadınların katılımıyla birbirinden özel başarı hikâyelerinin gün yüzüne çıkmasını sağlıyor. Bu yarışma ile ödül verdiğimiz kategorilerle teknolojide kadınların neler başarabildiğini gösteriyoruz ve yeni projelere, kadınlara, kadın girişimciliğine ilham veriyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğine yaptığımız katkılardan dolayı yarışmamız ile 16. Altın Pusula UNDP (United Nations Development Program) ödülüne layık görüldü.

Kadınların güçlenmesi için yaptığı çalışmalar neticesinde Çiğdem Kayalı, Kalkınma Bakanlığının yürüttüğü 11. Kalkınma Planı (2019-2023) çerçevesinde ‘Kadın ve İstihdam’ çalıştayına davet edildi ve ve 5 yıllık kalkınma planın geliştirilmesi için çalıştı.

Microsoft’ta 21. yüzyılın bilişim teknolojilerinin çığır açıcı gelişmelerinin yüzyılı olduğuna inanıyoruz. Bu inançtan yola çıkarak, cinsiyet eşitliğinin ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesinin önemini her faaliyetimizde hissediyoruz ve bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Microsoft ailesi olarak Çiğdem Kayalı’yı kutluyor, ilham veren projelerle kadınlarımızın güçlenmesi için çalışmaya devam ediyoruz.