Azure DevOps ile tanışın

Bugün sizi Azure DevOps ile tanıştırmak istiyoruz. Tüm dünyada müşteri ve geliştiricilerimizle yaptığımız çalışmalarda DevOps’un ekiplerin çalışmasında giderek daha önemli bir hale geldiğini gördük. Azure DevOps, 15 yılı aşkın bir zaman içinde yazılım geliştirme ekiplerini destekleyen araçlara yapılan yatırımları ve bu süreçte öğrenilenleri yansıtmaktadır. Son bir ayda 80.000’den fazla dahili Microsoft kullanıcısı ve binlerce müşteri, ürünlerini size sunmak için küçüklü büyüklü ekipler halinde bu hizmetleri kullandı.

Bugün duyurduğumuz hizmetler, geliştiricilerin piyasaya daha kaliteli ürünleri daha hızlı çıkarmalarına yardımcı olan geliştirme yaşam döngüsünü tamamını kapsamakta ve genel bulutta en eksiksiz teklifleri sunmaktadır. Azure DevOps şunları içerir:

Azure Pipelines

Herhangi bir dil, platform ile ve bulut ile çalışan CI/CD. GitHub’a veya herhangi bir Git deposuna bağlanın ve sürekli çalıştırın. Daha fazla bilgi >

Azure Boards

Kanban kartları, sipariş geçmişi, ekip panoları ve özel raporlama ile güçlü iş takibi. Daha fazla bilgi >

Azure Artifacts

Genel ve özel kaynaklardan Maven, npm ve NuGet paket akışları. Daha fazla bilgi >

Azure Repos

Projeniz için bulutta barındırılan sınırsız özel Git depoları. İşbirliğine dayalı çekme istekleri, gelişmiş dosya yönetimi ve fazlası. Daha fazla bilgi >

Azure Test Plans

Hepsi tek bir planlanmış ve keşif tabanlı test çözümünde sağlanır. Daha fazla bilgi >

Her Azure DevOps hizmeti açıktır ve genişletilebilir. Framework, platform veya buluttan bağımsız olarak her tip uygulama için mükemmel çalışır. Eksiksiz bir DevOps çözümü için bu hizmetleri bir arada veya diğer hizmetlerle birlikte kullanabilirsiniz. Azure Pipelines kullanarak GitHub deposunda bir Node hizmeti oluşturabilir ya da test edebilir ve bu hizmeti AWS’deki bir container’a kurabilirsiniz. Azure DevOps hem genel hem özel bulut konfigürasyonlarını desteklemektedir. Bulutumuzda veya kendi veri merkezinizde çalıştırabilirsiniz. Farklı lisanslar almanız gerekmez.  Azure DevOps fiyatlandırması hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir GitHub deposu oluşturmak için Azure Pipelines’ın bağımsız kullanımına bir örnek:

Alternatif olarak, aşağıda tüm Azure DevOps hizmetleri birlikte kullanıldığında bunun Azure Boards’da nasıl gösterildiğinin bir örneği verilmektedir:

Açık Kaynak projeleri için Azure Pipelines ile ücretsiz CI/CD

Tüm geliştiriciler için açık ve esnek araçlar sağlama hedefimizin bir parçası olarak Azure Pipelines ücretsiz CI/CD ile birlikte sınırsız dakika ve her açık kaynak proje için 10 paralel iş sunmaktadır. Bulutta barındırılan Linux, macOS ve Windows havuzlarıyla Azure Pipelines her tip proje için mükemmeldir.

AtomCPythonPipenvToxVisual Studio Code ve TypeScript gibi en yüksek seviyeli açık kaynak projeleri zaten CI/CD için Azure Pipelines kullanıyor ve kullananların listesi her gün büyüyor.

Herkesin çok yüksek nitelikli hizmetten yararlanabilmesini istiyoruz. Onun için de açık kaynak projelerini ücretli müşterilerimizin kullandıkları aynı altyapıda çalıştırıyoruz.

Azure Pipelines GitHub depolarınız, açık kaynak veya diğerlerine kolay kurulum için şimdi GitHub Marketplace’de de sağlanmaktadır.

Aşağıda Azure Pipelines’ı ayrıntılı görebilirsiniz:

Daha fazla bilgi >

Visual Studio Team Services’in (VSTS) evrimi

Azure DevOps, Visual Studio Team Services’in (VSTS) evrimini yansıtmaktadır. VSTS kullanıcıları otomatik olarak Azure DevOps projelerine yükseltilecektir. Mevcut kullanıcılar açısından işlevsellik kaybı yoktur, yalnızca daha fazla seçenek ve denetim vardır. VSTS’nin ayırıcı özelliği olan uçtan uca izlenirlik ve entegrasyon yine mevcuttur. Azure DevOps hizmetleri bir arada mükemmel çalışır. Bugün, bir dönüşümün başlangıcı. Kullanıcılar önümüzdeki birkaç ay içinde değişiklikleri görmeye başlayacaklar.

Bu ne anlama gelir?

  • URL’ler visualstudio.com’dan dev.azure.com/abc‘ye değişecektir. Kırık bağlantıların olmaması için visualstudio.com URL’lerinden yönlendirmeleri destekleyeceğiz.
  • Bu değişim kapsamında hizmetler güncelleştirilmiş kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Önizlemeye gelen geribildirimlere dayanarak bu deneyim üzerinde çalışmaları sürdürüyoruz. Şu anda yeni müşteriler için bunu varsayılan olarak etkinleştiriyoruz. Gelecek aylarda mevcut kullanıcılar için de varsayılan olarak etkinleştireceğiz.
  • Kurum içi Team Foundation Server (TFS) kullanıcıları, Azure DevOps’da canlı özelliklere göre güncelleştirmeleri almaya devam edecekler. TFS’nin bundan sonraki sürümünden başlayarak ürünün adı Azure DevOps Server olacak anılacak ve normal güncelleştirme tempomuz yoluyla geliştirilmeye devam edecek.

Bu değişikliklerin mevcut VSTS kurumlarınız için nasıl etkinleştirileceğini bugün öğrenin.

Daha fazla bilgi edinin

Azure DevOps hakkında daha fazlasını öğrenmek için:

11 Eylül 2018’de gerçekleşen Azure DevOps konuşmamızı ve 17 Eylül’deki Canlı eğitim yayını kaçıranlar etkinlikler sayfamızdan her iki yayını izleyebilir. Bu sayfada ayrıca başlamanıza yardımcı olacak videoları ve diğer kaynakları da bulabilirsiniz.

Size ve ekiplerinize Azure DevOps’u sunmak bize büyük heyecan veriyor. Bu hizmetle oluşturacağınız olağanüstü şeyleri sabırsızlıkla bekliyoruz.