Dijital dönüşüm ile yetkin becerilerle desteklenmiş yüksek öğrenim

Dijital dönüşüm her yönüyle hayatımızı, yaşama, öğrenme ve çalışma biçimlerimizi yeniden şekillendiriyor. Bu dönüşüm, hem günümüz hem de gelecekte, karmaşık konuları çözmeleri beklenen öğrencilerin işyerlerinde başarılı olmak için sahip olmaları gereken becerileri de etkilemekte.

“Beceri ekonomisi”, inovasyonda geleceğin atılımlarını yönlendirecek bir kavram olarak yükseliyor. Ancak bundan öte her öğrencinin geleceğe yönelik beceriler olarak adlandırdığımız yeteneklere sahip olma fırsatını yakalaması için Yüksek Öğrenimde dijital dönüşümün desteklenmesine yardımcı olmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Peki, yardımcı olmak için ne yapabiliriz?

Öğrencileri geleceğe hazırlayacak becerileri, onlara kazandırmaya yardımcı olmak için yakın dönemde üç kilit alana odaklanmamız gerektiğine inanıyoruz. Bunlar,

  1. Geleceğe yönelik becerileri kapsayan müfredatları desteklemek ve öğrenme araçlarının tüm öğrenciler için erişilebilir olduğundan emin olmak
  2. Öğrenci katılımını, öğrenci deneyimlerini ve sonuçlarını iyileştiren araçlar ile kurumları güçlendirmek
  3. Sınıfta ve çevrimiçinde korumalı ve güvenli öğrenim ortamları oluşturmak

Geleceğe yönelik beceriler ve erişilebilir öğrenim

Siber tehditler arttıkça, nitelikli siber güvenlik profesyonellerine olan talep de artmaktadır. İşletmeler, kilit önem taşıyan sistemlerini koruyacak, tehditleri önceden algılayacak ve bir güvenlik olayı yaşanması durumunda bu olayın işe olan etkisini azaltacak uzmanlara ihtiyaç duyuyorlar.

Siber güvenlik için yeni geliştirilen Microsoft Professional Program (MPP) Sertifikası, işletmelerin karşısındaki gelişen tehdit ortamına yönelik olarak ve öğrencilerin siber güvenlik alanında bir kariyere başlamaları veya kariyerlerini geliştirmeleri için tasarlandı. On kurstan oluşan MPP Cybersecurity öğrenim yolu, kilit sistemleri koruma, siber güvenlik savunma planı geliştirme, tehditleri önceden algılama ve bilgi ihlallerinin işe etkisini azaltma konularının öğrenileceği çevrimiçi kursları, uygulama laboratuvarlarını ve uzman anlatımlarını içermektedir. Detayları Microsoft’un Hizmet Olarak Öğrenim platformunda OpenEdX üzerinde sunulan Microsoft Professional Program for CyberSecurity sayfasında bulabilirsiniz.

Yüksek Öğrenim Kurumları kampüslerinde sınıfta öğrenim, geliştirme ve test etme senaryoları için fiziksel bilgisayar laboratuvarlarına bağımlılar. Azure Lab Services ile şimdi eğitimciler ve BT yöneticileri bilgisayar laboratuvarlarını bulutta kolayca oluşturabilir, sizin belirleyeceğiniz maliyet eşiğine uygun olarak sanal makinelerin sayısını kullanım ihtiyacına göre otomatik olarak ölçekleyebilir, çalışma tamamlandıktan sonra tek bir tıklamayla laboratuvarı silebilirler. Hizmet, eğitimcilere, teknisyenlere ve öğrencilere bulut altyapısı kurulumunun karmaşıklığını öğrenmek zorunda kalmadan bulutta sanal makinelerle çalışma yetkinliğini kazandırır.  Genel bilgileri öğrenin, eğitim alın ya da sınıf laboratuvarı ziyareti oluşturun.

Sınıfta ya da çevrimiçinde olsun teknoloji yoluyla öğrenmenin önemli bir avantajı, içeriği ve katılımı tüm öğrenciler için erişilebilir kılmasıdır. Öğrenme Araçları içindeki Tam Ekran Okuyucu, Sesli Okuma ve Dikte gibi araçlar, farklı yetenekleri ve ihtiyaçları olan tüm öğrencilerin okumasına, yazmasına ve iletişim kurmasına yardımcıdır. Bu araçların üzerine geliştirilen videolar için otomatik oluşturulan İngilizce ve İspanyolca altyazı ve metin dökümü gibi yeni özellikler Microsoft Stream ile tüm Office 365 Eğitim planlarında ağır işiten veya işitme engeli olan kişiler için sunulmaktadır. Bu arada altını çizelim, özellikler yakında OneDrive ve SharePoint Online’da ses ve video için de gelecek. İçerik oluşturanların tüm öğrenenler için görsel olarak çekici ve erişilebilir içerikler hazırlamalarına yardımcı olan Accessibility Checker ve Automatic Alt-Text gibi yetenekler de Word ve PowerPoint gibi tanıdık uygulamalarda kullanılabiliyor.

Öğrenci başarısı ve yaşam döngüsü yönetimi

EDUCAUSE’da duyurulan ve açık kaynak olarak GitHub‘da sunulan yeni Dynamics Higher Education Accelerator tüm iş ortakları ve geliştiricilerin Dynamics 365‘de yeni uygulama ve iş akışları oluşturmalarını kolaylaştırmakta, yeni ürünlerini pazara daha hızlı sunmalarına olanak tanımaktadır. Dynamics Higher Education Accelerator endüstri standardı veri varlıkları (ör. öğrenci, kurs, test puanları gibi), önceden oluşturulmuş panolar, iş akışları, örnek veriler ve iş ortakları ile, geliştiricilerin Dynamics 365 ve Microsoft Power Platformu için iş ve analitik çözümlerini hızlı bir biçimde oluşturmalarına yardımcı diğer araçları içermektedir.

Genel kullanıma Aralık 2018’de sunulması planlanan ve Higher Education Accelerator kullanılarak geliştirilen CampusNexus Engage, Microsoft ve Campus Management’in yürüttüğü işbirliği projesinin bir ürünüdür.

Ekim ayında Campus Management, UMUC Ventures’un eğitim kurumlarına akademik etkinleştirme sağlayan ve yeni nesil teknolojiyi getiren bir portföy şirketi olan AccelerEd’in, University of Maryland University College (UMUC) adına CampusNexus® Suite’i seçtiğini duyurdu. UMUC ve AccelerEd, CampusNexus’u Microsoft’un Azure ve Dynamics 365 platformunda çalıştırarak, öğrenci etkileşimini, devamlılığını artırmak ve kişiselleştirilmiş deneyimlerle mezuniyet oranlarını iyileştirmek için kullanacak.

AccelerEd‘in Başkanı Tracy Woods, “AccelerEd olarak kurumsal ilişkilerimiz her zaman müşteri deneyimini iyileştirmeye, akademik sonuçları geliştirmeye, maliyet etkinliği sağlamaya ve günümüzün rekabetçi yüksek öğrenim ortamında büyüme ve inovasyon platformu oluşturmaya odaklanmaktadır,” diyor; “Campus Management ve Microsoft performans beklentilerimizi ve müşterilerimizin vizyonunu karşılayan bir teknolojik işbirliği sunuyor.”

Fiziksel korunma ve çevrimiçi güvenlik

Öğrenciler, doğal afetlerden güvenlik risklerine kampüslerde fiziksel tehditlerin daha fazla olduğu bir çağda yaşıyor. Bunların yanında kişisel bilgilerin çalındığı veri ihlalleri ve öğrenciler arasında siber zorbalık da ciddi kaygı konuları. Tüm potansiyel tehlikeler, günümüz kampüslerinde en güçlü güvenlik teknolojilerinin, izleme, bildirim ve acil durum müdahale sistem ve teknolojilerinin kullanılmasını zorunlu kılıyor.

Microsoft, sınıfta ve çevrimiçinde öğrencilerin korunmasına ve güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmak için kapsamlı, akıllı ve genişletilebilir bir bulut platformu sağlamaktadır. Geçtiğimiz aylarda Ignite‘da duyurulan Microsoft Threat Protection, siber tehditleri algılayan, bunların etkilerini gideren, kurumları yeni ve değişen tehditlere karşı koruyan yeni bir uçtan uca çözümdür. Microsoft’un en kapsamlı güvenlik çözümüdür ve Microsoft’un güvenlik çözümlerinin zekasını bir araya getirir.

15 Ekim’de Genel önizlemesi yayınlanan yeni IoT platformu Azure Digital Twins, iş ortaklarının herhangi bir fiziksel ortamda kapsamlı dijital modeller oluşturmalarını sağlayacak. Bunlar, fiziksel dünyayı sanal ortamda temsil etmekte ve kurumların kampüste daha da korumalı ve daha da güvenli öğrenim ortamları geliştirme ihtiyacını karşılayan özelleştirilmiş çözümleri mümkün kılmaktadır. Microsoft Threat Protection hakkında daha fazla bilgi edinin ve Physical Safety and Security adlı e-kitabı edinin.

Microsoft’un yüksek öğrenim kurumlarına yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için Microsoft’un Yüksek Öğrenim sitesinde bizi ziyaret edebilirsiniz.

Referanslar:

  1. Başkanlık Bilim ve Teknoloji Danışmanlar Kurulu (İngilizce)
  2. Veri Sayfası: Öğrenci Başarısına Odaklı Yüksek Öğrenim, ABD Eğitim Bakanlığı (İngilizce)
  3. Yüksek Okullarda Siber Zorbalık (İngilizce)