STEM’e ilgi uyandıracak yeni ders planları ve Minecraft: Eğitim Sürümü güncelleştirmeleri

Geçtiğimiz haftalarda Microsoft Education ekibi Chicago’daki yıllık ISTE konferansında STEM öğrenimini destekleyen heyecan verici bazı yeni teknolojileri ve ders planlarını tanıttı. Konferansta neler konuşuldu ve tanıtıldı; bu yazıda.

Günümüzün iş pazarında mevcut işlerin yüzde 50’si teknoloji becerilerini gerektiriyor. Önümüzdeki 10 yılda ise bu tip işler, teknoloji becerilerini gerektirmeyen işleri neredeyse ikiye bir oranında geride bırakacak. STEM alanlarını anlamalarında ve değerini bilmelerinde öğrencilere yardımcı olmak, onları geleceğin işyerine ve hızla değişen bir dünyada dijital yurttaşlar olmaya hazırlamak bugün geçmişe göre çok daha önemli.

Teknoloji, eğitimcilere teşvik edici dersler verme, ders verme yöntemlerini kişiselleştirme, öğrencilerinin yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirme yetkinliğini kazandırabilir. Bu yeni araç ve programlarla STEM’i hayata geçirme konusunda duyduğumuz heyecanın nedeni de bu.

1. Yeni STEM ders planlarıyla okyanusların gizemini sınıfınıza taşıyın

BBC Learning ile işbirliğimiz sonucunda, BBC Earth ve OCEANX Film tarafından hazırlanan Oceans: Our Blue Planet belgeselini tamamlayacak şekilde öğretmenler tarafından yazılan, sorgulama temelli ders planlarını içeren yeni bir koleksiyonu duyurmanın heyecanını yaşıyoruz.

Bu disiplinlerarası deneyimler öğrencileri dört büyük soruyu yanıtlamaya teşvik ediyor: Okyanustaki akıntılar nasıl meydana gelir? Köpekbalıkları nasıl yüzer? Okyanus ne kadar derindir? Mercan resifleri nasıl yapılır?

Köpekbalıkları nasıl yüzer?
Denizlerdeki ortamı incelemek için fiziksel ve dijital köpekbalığı modelleri ile çalışarak, yalpa, eğim ve yuvarlanmayı anlayın ve 3B koordinat sistemini öğrenin.

Okyanus ne kadar derindir?
Öğrenciler, farklı okyanus katmanlarında yaşayan organizmaları görselleştirmek için ultrasonik bir sensör ile okyanus tabanlarının model ve grafiklerini hazırlayarak uzak bölgeleri keşfederler.

Okyanustaki akıntılar nasıl meydana gelir?
Öğrenciler, deneyler yaparak, elektrikli iletkenlik sensörleri oluşturarak ve küresel verileri analiz ederek tuzluluğun ve sıcaklığın okyanus akıntılarını nasıl etkilediğini öğrenirler.

Mercan resifleri nasıl yapılır?
Minecraft: Eğitim Sürümü’nün gücünü kullanarak farklı türdeki resifleri tanımak ve bu resifleri kurtarmak için ne yapılabileceğini incelemek amacıyla sınıfınızı deniz altında gezdirin.

Öğrenciler çalışmaya biyolojik okyanusbilimci, deniz jeoloğu, biyolog ve fizikçi rollerini seçerek başlarlar. Sonra, içerik üzerinde çalışarak kod yazmaları, sensörler oluşturmaları, verileri analiz etmeleri, 3B ve karma gerçeklikte geliştirmeleri istenir. Bu uygulamalı araştırmalar, ISTE ve NGSS standartlarına uygundur ve BBC Stüdyolarından BBC Learning tarafından sağlanan zengin bir fotoğraf ve klipler arşiviyle desteklenen düşünme, belgeleme, değerlendirme etkinliklerini kapsamaktadır. Ve tüm bunlar, gündelik nesnelerle düşük bir maliyetle yapılabilmektedir.

Bu ilginç yeni STEM ders planlarını inceleyerek sınıfınızda geleceğe hazır becerileri geliştirin ve öğrencileriniz ile:

Kod yazın

 • MakeCode komut dosyalarını kullanarak Minecraft: Eğitim Sürümü’nde mercan resifleri oluşturun ve gemi enkazlarını araştırın
 • Data Streamer Connect ile sensör programları yazın
 • Hem Arduino hem Micro:bit mikrodenetleyiciler için flash kod yazın

Sensörler oluşturun

 • Okyanus suyunun iletkenliğini ölçmek için elektroiletkenlik sensörü yapın
 • Okyanus tabanının haritasını çıkarmak için ultrasonik sensör geliştirin
 • Robot köpekbalığını sanal okyanus ortamında dolaştırmak için oyun çubuğu tasarlayın

Verileri analiz edin

 • Sensörlerinizden aldığınız gerçek zamanlı verileri Data Streamer ile Excel’e gönderin
 • Küresel okyanus iklimini, sıcaklığını ve tuzluluğunu gösteren büyük veri kümeleriyle çalışın
 • Dünyadaki dağların yüksekliklerini okyanus tabanındaki çukurların derinliği ile karşılaştırın

3B çalışın

 • Paint 3D’de beş okyanus bölgesini modelleyin ve denizaltı organizmalarını yerleştirin
 • Yalpa, eğim ve yuvarlanmayı anlamak için PowerPoint’de köpekbalığı modelini canlandırın
 • Dünyanın 3B modelini kullanarak okyanus akımlarının yerküreyi nasıl dolaştığını anlayın

Gözden geçirin ve üzerinde düşünün:

 • Excel’de interaktif görselleştirmelerle matematiksel ve bilimsel kavramların sağlamasını yapın
 • Fotoğraf ve video kullanarak laboratuvar not defterleri, öğrenci günlükleri ve sunuları oluşturun

Öğretmenler, BBC Earth ve OCEANX Film’in, okyanuslardaki olağanüstü keşifleri ve ilginç yaratıkların bilinmeyen öykülerini anlatan Oceans: Our Blue Planet belgeseliyle öğrencilerini su altında bir dünya seyahatine çıkarabilirler.

2. Minecraft: Eğitim Sürümü’ne Akuatik Güncelleme eklendi

Minecraft: Eğitim Sürümü, 115 ülkede öğretme ve öğrenme yöntemlerini dönüştürmek için oyunu lisanslı olarak kullanan 35 milyon K12 öğretmeni ve öğrencisiyle tüm dünyada büyümeye devam ediyor. Öğretmenler Minecraft’i akla gelebilecek her konuyu öğretmek ve öğrencileri işbirliğine, yaratıcılığa, dijital yurttaşlığa teşvik etmek için kullanıyor.

Minecraft: Eğitim Sürümü’ne gelen yeni dünyalara heyecanlı bir bakışı paylaşıyoruz.

Akuatik Güncelleme (Update Aquatic), tüm Minecraft: Eğitim Sürümü kullanıcıları için ücretsizdir. Öğrenciler, kodlama kullanarak mercan resifleri oluşturabilir, gemi enkazlarını ve sualtı anıtlarını inceleyebilir, sürdürülebilir balıkçılık hakkında öğrenebilir ve yunusları kurtarabilirler. Eğitimciler, güncelleştirmeyle ücretsiz olarak sağlanan dersleri kullanabilirler.

Minecraft Education blog sayfasında Akuatik Güncelleme hakkında daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz.

Microsoft Education ve kapsayıcılığın geliştirilmesine ve öğrenimin her öğrenci için kişiselleştirilmesini desteklemeye yardımcı olan araçlarımız ve teknolojimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.