Skype-a-Thon’a katılın, dünyanın her yanından WE’nin proje ortakları topluluğundaki öğrencilere yardım edin

Bu yıl 13 ve 14 Kasım’da, 100’den fazla ülkeden yaklaşık yarım milyon öğrenci Skype-a-Thon etkinliğinde heyecan verici bir bağlı deneyime ortak olacak. Bu 48 saatlik küresel öğrenim etkinliği, Skype’ı öğrencilerin sınıf duvarlarının ötesinde ne olduğuna dair anlayışlarını derinleştirmeye olduğu gibi, onların küresel yurttaşlar olarak yetişmelerine de yardımcı olmak için kullanarak her yıl sınıfları bir araya getiriyor.

Katılımcı sınıflar Skype üzerinden “sanal milleri” aşarak, binlerce gönüllü konuşmacıyla doğal kaynakları koruma, tarih, hayvanlar dünyası, bilgisayar bilimi gibi birçok konuyu tartışıyor ya da şarkı ve dans, oyun, okuma, öykü ve sanal gezilerde buluşuyorlar.

Bu, her zaman özel bir etkinlik oldu; ama bu yıl daha da özel: Öğrencileriniz, etkinliğe katılarak ve sanal milleri aşarak ihtiyaç içindeki diğer öğrencilere yardımcı olabilirler. Microsoft, dünyanın dört bir yanındaki çocukların nitelikli eğitime erişimini desteklemek amacıyla Skype-a-Thon 2018 için kâr amacı gütmeyen bir kurum olan WE ile işbirliği yapıyor.

Microsoft, katılımcıların Skype-a-Thon ile kat ettikleri her 400 sanal mil karşılığında, yardım etmeye yardım eden bir kurum olan WE’ye bağışta bulunacak. Ücretsiz bir hizmet-öğrenim programı olan WE Schools öğrencilere yerel olarak destek verirken, bütünsel, sürdürülebilir bir uluslararası gelişim modeli olan WE Village öğrencilere uluslararası çapta destek vermektedir.

Model beş etki ayağı üzerinde kurulmuştur: Eğitim, Su, Sağlık, Gıda, Fırsat. Microsoft’un bağışı, denizaşırı bölgelerdeki çocukların eğitime erişimlerini sağlamak amacıyla WE Village’ın Eğitim ayağını destekleyecektir. Bu amaç, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden Dördüncüsü olan Nitelikli Eğitim’e dayanmaktadır. 14 milyon sanal mil hedefimize ulaşarak, WE Village’ın proje ortağı olan dokuz topluluktaki 35.000 çocuğu hep birlikte destekleyebiliriz. Bağışlar her WE Village köyünün özgün ihtiyaçlarına göre, yeni sınıfların, kitaplıkların kurulmasından, okul malzemesinin alınmasına, öğretmenlerin eğitilmesine kadar birçok alanda kullanılacak.

WE’nin kurucularından Craig Kielburger en az bizim kadar heyecanlı ve “bu etkinlikle yaratılacak olan kolektif enerjiyi ve coşkuyu görmek ve ihtiyaç içindeki binlerce çocuk için gerçek bir etkiye dönüştürmek“ için sabırsızlandığını söylüyor.

Çocuklara, başkalarına vermeyi öğretmenin dışında Skype-a-Thon, öğretmenlerin öğrencilerinin empati ve sevecenlik geliştirmelerine yardımcı olabilecekleri eğlenceli ve etkileşimli bir yol olmaya devam ediyor. Hearts on Fire’ın Yönetici Direktörü Sara Arlotti, tüm dünyada binlerce öğrenciyi toplumlarında sevecenliği ve değişimi ateşlemeye (#BeTheSpark) motive etmek için Skype-a-Thon ile proje ortaklığı kurdu. Arlotti bu yıllık programın “sosyal değişimin yıldızlarını sınıfa getirerek öğrencilerin ve öğretmenlerin kalplerini ve düşüncelerini açtığına” inandığını söylüyor.

Bugün kaydolun!

  1. Kaydolun ve öğrencilerinizi sanal Skype maceralarına hazırlamanıza yardımcı olacak Skype-a-Thon Step Adım Adım Etkinlik Planı’nı indirin.
  2. Skype-a-Thon Flipgrid’de geçmiş yıllarda öğrencileriyle birlikte katılan öğretmenlerden fikir alın ve öğrenin.
  3. Millerinizin hedefimiz kapsamında sayılması için 13-14 Kasım’da diğer sınıflarla ya da konuk konuşmacılarla yapacağınız Skype çağrılarını Sınıfta Skype web sitesiüzerinden zamanlayın.
  4. Pasaport, sertifika, afişlerden, millerinizi ve kurduğunuz her bağlantının dünyaya yaptığı etkiyi izleyeceğiniz sosyal medya örnekleri ve etkinliklere kadar sınıfınız için birçok kaynağı içeren Skype-a-Thon Öğretmen Araç Takımını indirin.
  5. #skypeathonve #MicrosoftEDU ile etkinlik öncesi ve sonrasında planlarınızı ve hedeflerinizi Sınıfta Skype (@SkypeClassroom) topluluğuyla paylaşın. Sosyal medya rehberimizdeki fikirleri görün.

Sizin ve sınıfınızın WE aracılığıyla BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) 4: Nitelikli Eğitim ve diğer SDG’leri nasıl destekleyebileceğiniz hakkında daha fazlasını öğrenmek için ücretsiz WE Schools Service Learning Kit’e bakabilirsiniz.

Skype-a-Thon her öğrenim yılında üçüncü sınıf öğrencilerimin heyecanla bekledikleri büyük bir etkinlik.  Bu yıl, Antarktika, Hindistan gibi bölgelere mil kazanırken aynı zamanda dünyadaki diğer çocuklara ve BM’nin SDG 4 Nitelikli Eğitim hedefine destek vereceğiz. Sınıfımdaki öğrenciler WE köylerindeki 25 çocuğa yardımcı edebilmek için 10.000 sanal mil gidecek. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini öğretmeleri amacıyla (#TeachSDG) öğretmenleri #skypeathon aracılığıyla bir araya getirmek dünyamızı iyileştirme yolunda önemli bir adım.

Amy Rosenstein, 3. sınıf öğretmeni, Ardsley, New York, Westchester County NY, ABD

Daha fazla bilgi için @MicrosoftEDU ve @SkypeClassroom hesaplarını takip edin. Sorularınız olursa bize Twitter’den ulaşabilirsiniz.