Eğitimde Yeni Ne Var: Minecraft: Eğitim Sürümü iPad’e geldi

Yaz aylarını her yaşta ve her seviyedeki öğrencilerin, yeni eğitim yılında sınıflarına adım attıkları andan itibaren öğrenimden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olacak yeni araçlar geliştirmeye ayırdık. Bu yenilikleri duyurmaya Minecraft: Eğitim Sürümü’nü genişlettiğimizin haberiyle başlıyoruz.

Sınıfınızı iPad için Minecraft: Eğitim Sürümü ile Dönüştürün

Minecraft: Eğitim Sürümü heyecanını iPad’e getirmenin coşkusunu yaşıyoruz. Şimdi öğrenciler, iPad’in gücünden yararlanarak tarihi anıtlar yapabilir, Update Aquatic ile mercan resiflerinin içinden yüzerek geçebilir, yaratıcı hikayeleri hayata geçirebilir, kimya deneyleri yapabilir, öğrendiklerini kamera ve portföy özellikleriyle belgeleyebilirler.

Minecraft: Eğitim Sürümü’nü ilk kez deneyen eğitimciler, education.minecraft.net’te başlayanlara yönelik eğitim dünyasından yararlanabilir ve çeşitli ücretsiz sınıf kaynaklarına erişebilirler. Şu anda 115 ülkede 35 milyon sertifikalı öğretmen ve öğrenciden oluşan Minecraft: Eğitim Sürümü topluluğunun yanı sıra Minecraft mentorlarından oluşan küresel bir topluluk, başlama ve sınıf uygulamaları için yıl boyu destek sunuyor.

iPad üzerinde Minecraft: Eğitim Sürümü, işbirliği ve paylaşmanın yeni ve sezgisel yollarının kilidini açarken öğrenci ve öğretmenlerimizin ders planı ve projeleri keşfetme yollarında devrim yarattı. Sunduğu özelliklerle derin ve anlamlı öğrenimi mümkün kılıyor. Kapsayıcılıktan 21. yüzyılın becerilerine kadar desteklediği tüm değerler herkese teknolojiyi olağanüstü sonuçlarla kullanma yetkinliğini sağlıyor.

PaRK International School’un Teknoloji Eğitimi Müdürü Kyriakos Koursaris

Minecraft: Eğitim Sürümü’nü önümüzdeki ay okulunuzun iPad’lerine nasıl alacaksınız:

Okulunuzun Microsoft yoluyla zaten lisansı varsa:

Okulunuz, Eğitim için Microsoft 365 (A3 veya A5) yoluyla lisanslanmışsa, Minecraft: Eğitim Sürümü’ne zaten erişiminiz var demektir. Eylül’de uygulamayı iPad’lerinize yükleyebileceksiniz. Daha fazla bilgi için bu web sayfasını ziyaret edin. Bunun dışında Eğitim için Intune’u güncelleştirdik. Şimdi, BT yöneticileri öğrenci cihazlarını birleşik, kolay kullanılan tek bir konsoldan çok daha kolay yönetebilir.

Minecraft: Eğitim Sürümü’nü okulunuzda iPad’de denemek istiyorsanız, ama okulunuz bugüne kadar lisans almamışsa:

Minecraft: Eğitim Sürümü, Eğitim için Microsoft Store üzerinden satın alınabilen yıllık abonelikler yoluyla, toplu lisanslama yöntemiyle ve iş ortağı satıcılar aracılığıyla lisanslanmaktadır. Daha fazla bilgi için Eğitim için Microsoft Store sayfamızı ziyaret edin.

Okul dışında oynayan Minecraft oyuncuları ve aileler için ise:

Minecraft: Eğitim Sürümü’nün Windows 10 PC ve Xbox konsol sürümünü kullananların şimdi, özel olarak Minecraft: Eğitim Sürümü için yayınlanan Chemistry Resource Pack’i kullanabileceklerini duyurmaktan heyecanlıyız. Chemistry Resource Pack, laboratuvar tabloları, element blokları ve yalnız yeni kimya özelliklerini kullanarak oluşturulabilen ürünler sunuyor. Yeni eklenen bu özellik ile, oyuncular elementler oluşturabilir, bunlardan bileşikler yapabilir, periyodik tablo oluşturabilir ve kimya yoluyla malzemeleri birleştirerek helyum gazlı balon, maytap, lateks, su altı fenerleri gibi ürünler hazırlayabilirler. Minecraft dünyasında kimya yapı taşlarıyla öğrenin ve deneyler yapın!

Chemistry Resource Pack’i almak için oyunda ‘Create New World’ seçeneğine gidin, ‘Cheats’ menüsünde ‘Education’ seçeneğini değiştirin.

Microsoft Eğitim’de bu ay başka ne yenilikler var?

Office 365 Eğitim

Microsoft OneNote öğretmenlerin ders içeriklerini düzenlemelerine, etkileşimli dersler hazırlayıp vermelerine, geribildirim sağlamalarına ve işbirliği yapmalarına yardımcı olur. Graphing in Math Assistant şimdi OneNote Online’da kullanılabilir. Bu araç, bir problemin çözümüne ait adımları öğrenirken öğrencilerin matematik problemlerini ve denklemleri görselleştirmelerine yardımcı olur.

OneNote, değerli eğitim saatlerinizden tasarruf etmenize yardımcı olacak iyileştirmeler de yapıyor. Roaming Ink, Kalem ve Mürekkep tercihlerinizin gittiğiniz her cihaza sizinle gelmesini mümkün kılıyor. Siz ve öğrencileriniz, farklı bir cihaza geçseniz bile severek kullandığınız özelleştirilmiş kalem ve mürekkebi kolayca kullanabilirsiniz. Sınıfta OneNote kullanımı hakkında daha fazlasını öğrenin.

Open Up Resources

Microsoft OneNote ve Forms üzerinden yüksek kaliteli ücretsiz ders planı materyali sunabilmek için Open Up Resources ile yaptığımız iş ortaklığı bize büyük bir heyecan veriyor. İş ortaklığı duyurumuzdan bu yana Open Up ders planlarını OneNote’a ve Forms’a entegre etmek için çalışıyoruz.

Öğretmenler, OneNote Sınıf Not Defteri ile Open Up ders planına erişerek ders materyalini her cihazdan dağıtabilirler. Öğrenciler, yazabilir, çizebilir, işbirliği yapabilir ve çalışmalarını otomatik olarak kişisel dijital not defterlerine kaydedebilirler. OneNote’da Open Up içerikleri ortak LMS ve SIS platformlarına sorunsuz entegre olur. Öğretmenler, Forms’da Open Up kullanarak tek tıklamayla ödevlere ve verimli notlamaya erişebilirler. Open Up ders planlarını kullanmaya şimdi başlayın.

Teknoloji, öğrenimi sınıfınızdaki her öğrenciniz için kişiselleştirmenize yardımcı mükemmel bir araç olabilir. Öğrencilerin okumayı daha da özelleştirmesine yardımcı olmak için Office Lens’e sayfa temaları için ek renkler getirdik. Son güncelleştirmelerle gelen iPhone veya iPad için Office Lens’in (sürüm 2.15) genişletilmiş seçenekleri arasından seçin. Burada daha fazlasını okuyabilirsiniz.

Şimdi, Stream’de açıklamalı altyazı kullanarak dersleri kaydeder, altyazı ekler, böylece bir dersin erişilirliğini artırabilirsiniz.

Microsoft Teams

Microsoft Teams, konuşmaları, içerikleri, ödevleri ve uygulamaları tek bir yerde bir araya getiren dijital bir çalışma üssüdür. Eğitimciler, Office 365 Eğitim’de tek bir deneyimle işbirliği tabanlı sınıflar oluşturabilir, profesyonel öğrenim topluluklarında bağlanabilir ve okul personeliyle iletişim yürütebilir. Teams okula dönüş blog yazısında yeni güncelleştirmelerin tümünü görebilirsiniz.

  • Dereceli Puanlama özelliği: Doğrudan Teams’e entegre olarak bulunan dereceli puanlama özelliği öğrenciler için ödevlere ilişkin şeffaflığı artırır, öğretmenlerin ise daha anlamlı geribildirimler sağlamasına yardımcı olur. Notlama kriterlerinizi kendi dereceli puanlama (rubrik) anahtarınızla özelleştirerek ödevleri beceri temelinde değerlendirin.

  • Mobilde ödevler deneyiminde güncelleştirmeler:iOS ve Android uygulamalarına getirilen yeni güncelleştirmelerle şimdi tüm sınıflarınız genelindeki tüm ödevlerinize doğrudan Teams uygulamasını başlattığınızda erişebilir ve yaklaşan görevleri basitleştirilmiş bir liste olarak görebilirsiniz. Öğrenciler doğrudan telefonlarında ödevleri üzerinde çalışabilir ve ödevlerini teslim edebilirler.
  • Ekip arşivleme: Eski ekiplerinizi silmek yerine şimdi bunları arşivleyebilir ve salt okunur olarak saklayabilirsiniz. Böylelikle dilediğiniz zaman dönüp, bir önceki yıl işlediğiniz içeriklere başvurabilirsiniz.
  • Ödevleri yeniden kullanma: Geçmiş ödevlerdeki açıklamaları, ekleri ve özelleştirmeleri yeni ödevlere taşıyarak güncel ya da arşivlenmiş sınıf ekiplerine verdiğiniz ödevleri yeniden kullanın.

  • Yeni Sınıf Not Defteri ve Eğitim Personeli Not Defteri sekmesi uygulaması: Öğretmenler, geliştirilmiş yeni Sınıf Not Defteri’ni ve Eğitim Personeli Not Defteri’ni doğrudan Teams içinden kullanabilirler. Tek yapmanız gereken “Yönet” seçeneğini seçmek.

 Sınıfta Skype

Sınıfta Skype (SITC), binlerce öğretmenin dönüştürücü öğrenim yoluyla yeni nesli küresel yurttaşlar olmaya esinlendirmesini mümkün kılan bir çevrimiçi topluluk.

  • Sık kullandığınız Sınıfta Skype etkinlikleri için Yeni Etkinlik Planları: İster yeni eğitim yılına hazırlanın ister yıl ortasında olun, Sınıfta Skype CANLI öğrenim deneyimlerinden birine katılarak öğrenimi öğrencileriniz için ilginç ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Öğretmenler tarafından yazılan yeni Etkinlik planlarını kullanarak öğrencilerinizin öğrenim deneyimlerini ISTE standartlarıyla uyumlu etkinlikler ve değerlendirmelerle zenginleştirebilirsiniz. Planları adım adım uygulayabileceğiniz gibi sınıfınızın ihtiyaçlarına göre de değiştirebilirsiniz. Tüm etkinlik planlarını burada

 Microsoft Fotoğraflar Uygulaması

Microsoft Fotoğraflar Uygulaması, fotoğraf ve videolarla hikaye anlatımını kolaylaştırır. Yerleşik olarak bulunan video düzenleyici, sizin ve öğrencilerinizin fotoğraf, video, klipler, müzik, 3B modelleme ve Hollywood tarzı özel efektler kullanarak filmlerinizi oluşturmanızı kolaylaştırır. Grup olarak yapılan bir tarih projesi, bir laboratuvar ödevi ya da eğlence için yapılan bir müzik videosu olsun, Fotoğraflar uygulaması kısa sürede içerikleri bir araya getirmeyi, başlık eklemeyi, müzik koymayı, hikayenizi özel efektlerle geliştirmeyi ve paylaşmayı kolaylaştır. Movie Maker ile video oluşturmayı sevdiyseniz, Microsoft Fotoğraflar Uygulaması ile neler yapabileceğinize bayılacaksınız.

  • Haber merkezinden esinlenen 3B efektler:Fotoğraflar uygulamasına yerleşik 3B efektlere haber merkezi ortamından esinlenen yenilikler getirdik. Şimdi sınıfınız video projelerine “CANLI” katmanlar ekleyerek son dakika haberleri, 24 saat haber yayını veya ilginç spor haberleri belirleyebilir.
  • Video Düzenleme kutucuğu:Yeni Video Düzenleyici Kutucuğu kullanarak doğrudan video projelerine gidin ya da yeni bir proje başlatın. Yeni büyük hikayeniz bir tık uzağınızda.

Eğitim için Intune, uygulamaların kurulumu veya kullanıcı ayarları ve paylaşılan cihazların yönetimi de dahil olmak üzere işlemleri birkaç adıma indirerek Windows 10 cihazların kurulumunu ve yönetimini kolaylaştırıyor.

  • iOS cihaz yönetim özellikleri şimdi Eğitim için Intune için kullanılabilmektedir. Eğitim için Intune, bugüne kadar okulunuza ait Windows 10 cihazları yönetmenin mükemmel bir yolu oldu; şimdi sınıfta kullanılan iOS cihazlarınızda uygulamaları ve ayarları yönetmek için de kullanabileceksiniz. Eğitim için Intune bu yeni özellikleriyle, okul cihazlarınızın yönetiminde birleşik, akıcı ve kolay kullanılan yönetim konsolu olarak büyümeye devam ediyor.