Modern işyerinde herkesin daha fazlasını başarabileceği 10 yeni yol

Çalışanlara kurumlarını gelecek için büyümeye hazırlama yetkinliğini kazandıran eksiksiz, akıllı ve güvenli çözüm Microsoft 365’i kullanıma sunduğumuzdan bu yana bir yıldan uzun bir zaman geçti. Müşteriler, geçmişe göre çok daha çeşitlilik gösteren mobil işgücünü dönüştürmenin ve desteklemenin yollarını arıyor. Bunu yapabilmek için de teknolojideki en son gelişmelere güveniyorlar. Goodyear, Eli Lilly, Fruit of the Loom gibi müşteriler, çalışanlarını yetkinleştirmek için Microsoft 365 kullanıyor.

Microsoft 365, ayda 135 milyondan fazla ticari müşteriden aldığı güçle hızla büyüyor. Windows 10 kullanan ticari cihazların sayısı yaklaşık 200 milyona varırken, Enterprise Mobility + Security’nin (EMS) kurulum tabanı 82 milyonu aşmış durumda. Orlando, Florida’da bugün son gününe girdiğimiz Microsoft Ignite Konferansı‘ında Microsoft 365’in her kişinin işini en iyi şekilde yapmasını mümkün kılan yeni yeteneklerini tanıtıyoruz.

1- Microsoft Teams, Microsoft tarihinde en hızlı büyüyen iş uygulaması

Pazara sunulmasından bu yana henüz iki yıl geçmedi, ama Microsoft Teams şu anda tüm dünyada aralarında 87 Fortune 100 şirketinin de bulunduğu 329.000’den fazla kurum tarafından kullanılıyor. Şu anda 54 müşterinin 10.000’den fazla aktif Teams kullanıcısı var ve Accenture kısa bir süre önce Teams’de 100.000 aktif kullanıcı eşiğini aştı. Yakın dönemde duyurulan ücretsiz Teams sürümü de bu büyümeyi destekledi.

Ekip çalışmasını ve işbirliğini teşvik etmek için güçlü yeni yetenekler eklemeye devam ediyoruz. Arka plan bulanıklaştırma ve toplantı kaydı da dahil olmak üzere, yapay zeka ile çalışan yeni toplantı özellikleri genel kullanıma sunuldu. Arka plan bulanıklaştırma özelliği, yüz tanıma kullanarak videolu toplantılarda arkanızdaki alanı bulanıklaştırır; toplantı kaydetme özelliği, kaydedilen toplantı içeriğini daha sonra herhangi bir anda, altyazıyla ve aranabilir, zaman kodlu dökümle yeniden yürütmenize olanak tanır.

Yeni canlı etkinlik yeteneklerinin genel kullanılabilirliği bu yıl içinde dünya genelinde Microsoft 365 ile sağlanacak. Bu yeni araçlar, müşterilerin, müşterileri ve çalışanlarının etkileşimini sağlamak amacıyla bulundukları herhangi bir yerden Teams, Yammer ve Microsoft Stream’de etkinlikleri canlı ve istek üzerine oluşturmalarını ve göstermelerini mümkün kılıyor. Ekim ayından itibaren çalışanlar, çevrimdışı görüntüleme desteğiyle iOS ve Android için Stream mobil uygulamasını kullanarak videolarını hareket halindeyken izleyebilirler. Ayrıca, Teams toplantı ve çağrıları için optimize edilmiş yeni cihazlar sunmak amacıyla cihaz iş ortakları ekosistemimiz ile birlikte çalışıyoruz .

2- Tüm roller ve endüstriler genelinde çalışanlarınızı yetkinleştirmek için Teams’in gücünü genişletin

Teams’in gücünü, endüstriye özel ve rol tabanlı iş akışları için özelleştirilmiş yeni deneyimlerle genişletiyoruz. Örneğin, Teams’deki yeni özellikler Açık Mavi Yaka ve Operasyon Çalışanlarının işlerini en iyi şekilde yapmalarına destek oluyor. Yeni zamanlama yönetim araçları ile şimdi yöneticiler zamanlama çizelgeleri oluşturabilir ve paylaşabilir; çalışanlar kolayca vardiyalarını kendi aralarında değiştirebilir, izin alabilir, aynı vardiyada kimlerin olduğunu ve önemli duyuruları görebilirler. Bu yeni özellikler Ekim ayında kullanıma girecek. Teams’in yasal düzenlemelere tabi endüstrilerde güvenli iş akışlarını nasıl sağladığına bir örnek verirsek, sağlık hizmeti ekiplerine birden çok hasta genelinde tedavi koordinasyonu için güvenli bir merkez oluşturan yeni bir tedavi koordinasyon çözümü sunuyoruz. Şu anda özel önizlemede olan çözüm, Elektronik Sağlık Kayıt (ESK) sistemleriyle entegrasyon sağlamakta ve sağlık hizmetleri uzmanlarının Teams güvenli platformu içinden gerçek zamanlı olarak hasta bakımı hakkında iletişim yürütmelerini mümkün kılmakta. Ayrıca, sağlık hizmeti uygulamalarıyla özellikle ilişkili olan iki yeni mesajlaşma özelliği daha yayınlıyoruz: Bunlardan resim ek açıklaması özelliği şu anda genel kullanımda, öncelik bildirimleri özelliği ise bu yılın sonunda tüm ticari Teams müşterilerine gönderilecek. HIPAA uyumluluğunu destekleyen bu yetenekler, doktor, hemşire ve diğer klinik ekiplerin, sağlık alanında tüketici sohbet uygulamalarının kullanımının getirebileceği gizlilik risklerinden kaçınarak hastaları hakkında görüşebilmesini sağlamakta.

Kolayca vardiya değiştirin, izin alın, aynı vardiyada kimlerin olduğunu görün.

 3- Microsoft Search ile aradığınızı daha çabuk bulun

Microsoft Search, ihtiyacınız olanı çalışma akışınızı bölmeden bulmanızı kolaylaştıran tutarlı bir yeni arama yeteneğidir. Aramanın her zaman bir tıklama kadar yakınınızda olması için arama kutusunu Edge, Bing, Windows ve Office uygulamaları genelinde tutarlı, kolay görülebilen bir yere yerleştiriyoruz. Ayrıca, daha arama kutusuna yazmaya bile başlamadan, hem kişileri ve ilgili içerikleri kolayca bulmanız hem işinizi yürütmeniz gereken her yerde komut ve uygulamalara erişip diğer içeriklere gidebilmeniz için arama kutusunu güçlendiriyoruz. Bir bilgiler ekosisteminde çalıştığınızı bildiğimiz için Microsoft Search’ü kurumunuzun verileri genelinde, Microsoft 365 içinde ve dışında bağlantı kuracak şekilde genişletiyoruz. Microsoft Graph, günlük çalışma düzeninizden öğrenerek ve kurumunuz için bir beyin gibi çalışarak deneyimlerinizi her yerde kişiselleştirir. Üzerinde çalıştığınız konuyla daha ilgili deneyimler sağlamak için Microsoft Graph’in gücünü ve Bing’in yapay zeka teknolojisini bir araya getiriyoruz. Bu, dünyadaki bilgiyi alıp kurumunuzun belgelerinden çıkardığı anlayışla eşleştiren makine okumasından anlama işlevini kullanarak “İş gezisine eşimi ve çocuklarımı getirebilir miyim?” gibi soruların otomatik olarak yanıtlanmasını kapsayacak. Bugün Office.com, Bing.com ve SharePoint mobil uygulamasına gönderilmeye başlanan Microsoft Search yeteneğini önizleyin; bundan sonra Edge, Windows ve Office’e de daha birçok deneyim gelecek.

Microsoft Search ile aradığınızı daha çabuk bulun.

 4- Microsoft 365 ile öne çıkan içerikler oluşturun

Microsoft 365’deki üç yeni özellik, dikkat çeken içerikler oluşturmanız için yapay zekanın gücünü kullanıyor. Ideas, siz bir belgeyi hazırlarken sizi izleyerek akıllı önerilerde bulunan yeni bir özellik. Ideas, PowerPoint’ta tasarım, yerleştirme ve resim önerilerinde bulunuyor. Excel’de ise eğilimleri tanıyor, grafikler öneriyor ve verilerinizdeki aykırı değerleri saptıyor. Ideas, yakında Excel’de genel kullanıma sunulacak; PowerPoint ile başlayarak diğer uygulamalara da önizleme olarak gönderilmeye başlanacak. Bunların dışında, Excel’de yeni veri tipleri, referansları hisselere, coğrafyaları güçlü, interaktif elektronik tablolar oluşturmada kullanılabilen zengin varlıklara çeviriyor. Yakında genel kullanıma sunulacak olan Stocks ve Geography veri tipleri güncellenmiş hisse fiyatlarını, şirket bilgilerini, nüfus, alan gibi bilgileri almayı kolaylaştırıyor. Son olarak da Excel’deki yeni görüntü tanıma yetenekleri, elle çizilen veya yazdırılmış bir veri tablosunu elektronik Excel tablosuna dönüştürerek veri girişini resim çekmek kadar kolay bir işlem haline getiriyor.

Ideas, PowerPoint’ta tasarım, yerleştirme ve resim önerilerinde bulunuyor.

5- Office, Mac’i seviyor

Office, herkese herhangi bir cihazda daha fazlasını başarma yetkinliğini kazandırır. Ve Office, Mac’i sever. Mac’e birinci sınıf bir uç nokta olarak önem veriyoruz ve son bir yılda bu platforma, uygulamaların Mac ve Windows sürümlerini tek bir kod tabanına taşımak, Mac için her ay yeni özellikler yayınlamak da dahil olmak üzere önemli bazı yatırımlar yaptık. Ayrıca Mac için, yeni Touch Bar entegrasyonu gibi yeni deneyimler geliştirdik.

Bugün, buluttaki tüm özel ve iş dosyalarınıza Finder’dan erişim sağlayan ve depolama alanı kullanmadan dosyalarınızı yalnızca ihtiyacınız olduğunda indiren Mac için OneDrive Files On-Demand’i duyuruyoruz. İstek üzerine dosya erişimi Mac sisteminden buluta akıllı bağlantı sağlıyor. Bu, Office’in Mac platformundaki gücünü gösteren örneklerden yalnızca biri. Tüm Mac kullanıcılarına gönderilmeden önizleyin.

Mac için OneDrive Files On-Demand, OneDrive’daki tüm dosyalarınızı Finder’da gösterir, ama ancak ihtiyacınız olduğunda indirir.

6- Outlook ve Office web apps’de LinkedIn ile tüm ağınızla birlikte çalışın

Günlük iş akışınızda LinkedIn ağının gücünü kullanabileceğiniz iki yeni yol duyuruyoruz. Yakında, LinkedIn hesabınızı Office 365’e bağlayarak, LinkedIn ağınızdaki kişilerle Word, Excel ve PowerPoint’te birlikte belge yazabilecek, doğrudan Outlook içinden onlara e-posta gönderebileceksiniz. Bu, başarınıza yardımcı olabilecek kurum içinden ve dışından kişilerle bağınızın kopmaması için şirket dizininiz ile LinkedIn ağınızı bir araya getirmektedir. Toplantı davetlerinizde yer alan kişilere ait önemli LinkedIn bilgilerini de göreceksiniz; bu da önemli toplantılara kolay ve hızlı hazırlanabilmeniz için size katılanlar hakkında anlayış sağlayacaktır. Doğrudan iş akışınızın içinden bilgi ve bağlantı sağlayarak önemli olanlara odaklanmanıza yardımcı bu özellikler, yakında kademeli olarak gönderilecektir.

7- Azure ile modern bir masaüstü sağlayın

Birçok şirketin kendine ait özgün ihtiyaçları, sanallaştırılmış bir masaüstü deneyimini gerektirmektedir. Bugün, çok kullanıcılı Windows 10 deneyimi sağlayan tek bulut tabanlı hizmet olan Windows Virtual Desktop‘ı tanıtıyoruz. Office 365ProPlus için optimize edilen Windows Virtual Desktop, ücretsiz Windows 7 Extended Security Updates içeriyor. Windows Virtual Desktop ile, Azure üzerinde Windows ve Office’i entegre güvenlik ve uyumluluk özellikleriyle birlikte dakikalar içinde kurabilir ve ölçekleyebilirsiniz. Önizleme bildirimini almak için kaydolun.

 8- Ortamınızı Microsoft 365 yönetim merkezi ile yönetin

Yakın zamanda yayınladığımız yeni Microsoft 365 yönetim merkezinden sonra, şimdi Office 365, Windows 10 ve EMS de dahil olmak üzere Microsoft 365 abonelikleriniz genelinde uygulamaları, hizmetleri, verileri, cihazları ve kullanıcıları izlemenize ve yönetmenize yardımcı yeni özellikleri duyuruyoruz. Microsoft 365 yönetim merkezinin anlayış tabanlı öneriler, daha tutarlı kullanıcı arabirimi, her bir yöneticiniz için özelleştirilmiş görünümler gibi, ortamınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacak birkaç yeni özelliği var. Bu özelliklerin genel önizlemesi şu anda hedeflenen sürüm yöneticilerine gönderiliyor ve yakında tüm yöneticilere gönderilecek. Başlamak için admin.microsoft.com sayfasını ziyaret edin.

 

Microsoft 365 yönetim merkezi ile ortamınızı daha kolay yönetin.

 9- Genel Veri Koruma Regülasyonu (GDPR) ve diğer düzenlemelere kolayca ve modern yöntemle uyum sağlayın

Karmaşık düzenlemelerin ve gelişen gizlilik standartlarının söz konusu olduğu bir dünyada, müşterilerden kurumlarında uyumluluğu öngörülü bir biçimde sağlamak için Microsoft 365’in entegre, akıllı yeteneklerine ihtiyaç duyduklarını bize tutarlı bir biçimde dinliyoruz. Şimdi Compliance Manager‘ı farklı endüstriler genelinde 12 değerlendirme içerecek şekilde genişlettik. Birleşik etiketleme deneyimi şimdi Security & Compliance Center’da da hassas verilerin korunmasını ve yönetimini sağlamak amacıyla ilke yaratabileceğiniz, ilkeleri yapılandırabileceğiniz ve otomatik olarak uygulayabileceğiniz tek bir hedef konum olarak kullanılabilir.

Compliance Manager şimdi farklı endüstriler genelinde 12 değerlendirme içeriyor.

 10- BT profesyonelleri için gelişmiş güvenlik

Microsoft olarak güvenlik alanındaki çalışmalarımız bize mevcut zorluklara dair en geniş bakışı ve yardımcı olabileceğimiz özgün bir yeteneği kazandırıyor. Üç alana odaklanıyoruz: Sizin için işlerliği olan güvenlik operasyonlarını çalıştırmak, kurumsal sınıf teknoloji geliştirmek ve heterojen bir dünya için iş ortaklıkları geliştirmek. Bugün, kurumların kişilerini, cihazlarını ve verilerini korumasına yardımcı olmak için Microsoft’un akıllı bulutundan ve edindiği operasyonel bilgilerden yararlanan birkaç yeni kurumsal sınıf yeteneği duyuruyoruz.

Microsoft Authenticator uygulaması yoluyla yeni parolasız oturum açma desteği, şimdi işletmelerin her gün kullandıkları yüz binlerce Azure Active Directory bağlantılı uygulama ile kullanılabilir. Hemen hemen tüm veri kayıpları parolaların gizliliğinin aşılmasıyla başlar. Bugün parolalar çağının sonunu ilan ediyoruz. Başka hiçbir şirket kurumların parola kullanımını ortadan kaldırmasını Microsoft’un sağladığı kadar mümkün kılmamaktadır.

Microsoft Secure Score, siber güvenlik için var olan tek kurumsal sınıf dinamik rapordur. Bu raporu kullanan kurumlar, ihlal yaşama olasılıklarını tipik olarak 30 kat azaltan değerlendirmeler ve öneriler alırlar. Rapor, sizi Multi-Factor Authentication (MFA) ile yönetici hesaplarını koruma, MFA ile kullanıcı hesaplarını koruma ve istemci tarafında e-posta yönlendirme kurallarını kapatma gibi adımlara yönlendirir. Bugünden başlayarak Secure Score’u Microsoft 365’in tamamını kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Ayrıca, tüm varlıklarınız genelinde tam görünürlük kazanmanız için Secure Score’u Azure Güvenlik Merkezi’ndeki hibrit bulut iş yükleriniz için de sağlıyoruz.

Son olarak da Microsoft 365 yönetici konsolunda uç noktalar, e-posta, belgeler, kimlikler ve altyapı genelinde algılama, araştırma ve düzeltme için entegre bir deneyim olan Microsoft Threat Protection’ı duyuruyoruz. Bu, daha sıradan güvenlik görevlerini otomatikleştirmeleriyle birlikte analiz uzmanlarına binlerce saat kazandıracak.

Microsoft Secure Score, Microsoft 365’in tamamını kapsayacak şekilde genişliyor.

Yaratıcılığı ortaya çıkarmaktan güvenliği geliştirmeye kadar daha fazlasını başarabilmenize yönelik bu yeni yolları size sağlayabilmekten mutluluk duyuyoruz. Bizi takip etmeye devam edin.