Müşterilerin modern masaüstüne geçişlerine yardımcı oluyoruz

BT karmaşıktır. Bu, işinizi ileriye taşıyacak teknolojik inovasyonu sağlamanın yanı sıra kurumunuzun günlük taleplerini takip etmenin de zor olabileceği anlamına gelir. Bu durum masaüstü yönetimde de geçerlidir: Standart resimler oluşturma, cihazları kurma, güncelleştirmeleri test etme ve son kullanıcı desteği sağlama süreçleri yıllardır değişmedi. Bunlar çoğu zaman yorucu, manuel ve zaman alıcı süreçlerdir. Windows 10 ve Office 365 ProPlus ile çalışan modern masaüstü vizyonumuzla bunu değiştirmeye kararlıyız. Modern bir masaüstü son kullanıcılara en üretken, en güvenli bilişim deneyimini sağlamakla kalmaz, sizin iş sonuçlarınızı geliştirmeye odaklanabilmeniz için BT’ye zaman ve para tasarrufu da sağlar.

Bugün, modern masaüstüne geçmenize yardımcı olan üç yeni duyuru yapmanın memnuniyetini yaşıyoruz:

  • Modern masaüstü kurulumunu daha da kolaylaştıran bulut tabanlı analitik araçlar.
  • Windows ve Office yükseltmeleri ve güncelleştirmelerinde uygulama uyumluluğunu sağlayan bir program.
  • Size daha fazla kurulum esnekliği sağlayan bakım ve destek yenilikleri.

Modern masaüstü kurulumunu kolaylaştıran analitikler

Sizden aldığımız bildirimlerde genellikle bize yükseltme ve güncelleştirmedeki en büyük zorluklarınızdan birinin uygulamaları test etmek olduğunu belirttiniz. Herhangi bir masaüstü kurulum planının en önemli kısmı mevcut uygulamaların analizidir; uygulamaları test etmek ve sorunları gidermek ise son derece manuel ve çok zaman alıcı bir iştir. Microsoft 365, müşterilerin modern masaüstüne geçişlerine yardımcı olmak için şu anda System Center Configuration ManagerMicrosoft IntuneWindows Analytics ve Office Readiness Toolkit gibi olağanüstü araçlar sunmakta. Ama daha da fazlasını yapabileceğimizi düşündük.

Bugün Windows Analytics’in, Desktop Analytics‘e genişletildiğini duyuruyoruz. ConfigMgr ile entegre yeni bir bulut tabanlı hizmet olan Desktop Analytics, kurumda çalıştırılan uygulamaların envanterini oluşturmak, uygulamaların Windows 10 ve Office 365 ProPlus’taki yeni özellik güncelleştirmeleriyle uyumluluğunu ölçmek ve az sayıda cihazı içeren minimal bir kümede tüm uygulama ve sürücü varlığını temsil eden pilot gruplar oluşturmak için tasarlandı.

Yeni Desktop Analytics hizmeti size Windows ve Office istemcilerinizin güncelleştirmeye hazırlıklı olmalarına dair daha bilgiye dayalı karar vereceğiniz anlayış ve istihbaratı sağlayacak. Sonra pilot ve üretim kurulumlarınızı ConfigMgr ile optimize edebilirsiniz. Kendi kurumunuzdaki verileri bulut hizmetlerimize bağlı milyonlarca cihazdan toplanan verilerle birleştirerek, test etmede tahmin çalışmasını ortadan kaldırıp, dikkatinizi kilit engelleyicilere odaklayabilirsiniz. Ignite’da Desktop Analytics ve diğer modern masaüstü kurulum araçları hakkında daha fazla bilgi paylaşacağız.

Uygulama uyumluluğu sözümüzün arkasındayız

Microsoft FastTrack’in Windows 10 ve Office 365 ProPlus uygulama uyumluluğuyla ilgili sorunları gidermek için tasarlanan yeni bir hizmeti olan Desktop App Assure‘u duyurmaktan mutluyuz. Windows 10, bugüne kadarki en uyumlu Windows işletim sistemi. Müşteri tanılama verilerinden ve Windows Insider doğrulama sürecinden milyonlarca veri noktasını kullanarak uygulamaların yüzde 99’unun yeni Windows güncelleştirmeleri ile uyumlu olduğunu gördük. Yani, genel olarak Windows 7’de çalışan uygulamaların Windows 10’da ve izleyen özellik güncelleştirmelerinde çalışmaya devam edeceğini bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bir Windows 10 veya Office 365 ProPlus güncelleştirmesinden sonra herhangi bir uygulama uyumluluk sorunu olduğunu görürseniz, Desktop App Assure gereken düzeltmeyi almanız için tasarlanmıştır. Böyle bir durumda tek yapmanız gereken FastTrack yoluyla bizi bilgilendirmektir, bir Microsoft mühendisi sorun giderilinceye kadar sizinle çalışacaktır. Özetlemek gerekirse, Desktop App Assure, Windows 10 ve Office 365 ProPlus için verdiğimiz uyumluluk sözümüzü hayata geçirmektedir: Uygulama uyumluluğu konusunda arkanızdayız ve engelleyici olarak uyumluluk sorunlarını tamamen ortadan kaldırmak için çalışıyoruz.

Desktop App Assure, Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education müşterilerine herhangi bir ek maliyet olmadan sunulacaktır. Ignite’da bu yeni hizmet hakkında daha fazla bilgi paylaşacağız ve önizlemesini 1 Ekim 2018’de Kuzey Amerika’da başlattıktan sonra 1 Şubat 2019’da dünya genelinde kullanıma sunacağız.

Bakım ve destek esnekliği

Kurumsal şirketler ve eğitim kurumları için daha uzun süreli Windows 10 bakım hizmeti
Nisan 2017‘de Windows 10 ve Office 365 ProPlus güncelleştirme tempomuzu, Eylül ve Mart aylarında olmak üzere, yarı yıllık zamanlamayla öngörülebilir bir düzene geçirdik. Mars ve Accenture gibi birçok müşteri modern masaüstüne geçti ve yarı yıllık kanalı kullanarak güncelleştirmeleri başarılı bir şekilde düzenli olarak alıyor. Bazılarınızdan Windows 10 güncelleştirme döngüsünde daha fazla zamana ihtiyacınız olduğuna dair geribildirimler de aldık.

Bu geribildirimlere dayanarak dört değişiklik duyuruyoruz:

  • Windows 10 Enterprise ve Education sürümlerinin halen desteklenen tüm özellik güncelleştirmeleri (1607, 1703, 1709, 1803 yayınları), ilk yayınlanma tarihlerinden itibaren 30 ay süreyle desteklenecek. Bu uygulama, bu sürümde olan müşterilere daha hızlı bir güncelleştirme döngüsüne geçerken yönetim değişikliği için daha fazla zaman tanıyacak.
  • Windows 10 Enterprise ve Education sürümlerinin Eylül ayında yayınlanması hedeflenen (1809’dan başlayarak) gelecek tüm özellik güncelleştirmeleri, yayınlanma tarihlerinden itibaren 30 ay süreyle desteklenecek. Bu uygulama, daha uzun aralıklı kurulum döngüleriyle çalışan müşterilere planlama, test etme ve kurulum için ihtiyaçları olan süreyi tanıyacak.
  • Windows 10 Enterprise ve Education sürümlerinin Mart ayında yayınlanması hedeflenen (1903’ten başlayarak) gelecek tüm özellik güncelleştirmeleri, yayınlanma tarihlerinden itibaren 18 ay süreyle desteklenmeye devam edecek. Bu uygulama, kılavuzumuz olan yarı yıllık güncelleştirme tempomuzu korumamızı ve yılda iki kez güncelleştirme yapmak isteyen müşterilere seçenek sunmamızı sağlamaktadır.
  • Tüm Windows 10 Home, Windows 10 Pro ve Office 365 ProPlus özellik yayınları 18 ay süreyle desteklenmeye devam edilecektir (bu hem Mart hem Eylül’de hedeflenen özellik güncelleştirmeleri için geçerlidir).

Özetleyecek olursak, Eylül 2018’den itibaren yeni modern masaüstü destek ilkelerimiz şöyledir:

Windows 7 Extended Security Updates
Daha önce duyurduğumuz gibi, Windows 7 için genişletilmiş destek 14 Ocak 2020’de sona erecek. Birçoğunuz zaten Windows 10 kullanmaya başladınız, ancak herkesin yükseltme sürecinin farklı bir aşamasında olduğunu anlıyoruz.

Bunu göz önüne alarak, bugün, Ocak 2023 sonuna kadar ücretli olarak Windows 7 Extended Security Updates (ESU) sunacağımızı duyuruyoruz. Windows 7 ESU cihaz başına ücretlendirme ile satılacak ve fiyatı her yıl artacak. Windows 7 ESU’ları tüm Windows 7 Professional ve Windows 7 Enterprise müşterilerine Toplu Lisanslama yoluyla alabilecek; Windows yazılım güvencesi, Windows 10 Enterprise veya Windows 10 Education aboneliği olan müşterilere indirim uygulanacak. Ayrıca, aktif olarak Windows 7 Extended Security Updates (ESU) kullanan cihazlarda Office 365 ProPlus Ocak 2023 sonuna kadar desteklenecek. Bu, Windows 7 ESU alan müşterilerin Office 365 ProPlus çalıştırmaya devam edebilecekleri demektir.

Daha fazla bilgi için lütfen iş ortağınız ya da Microsoft ekibinizle iletişime geçin.

Windows 8.1 ve Windows Server 2016 üzerinde Office 365 ProPlus desteği
Office 365 ProPlus, Office masaüstü uygulamalarının buluta bağlı ve her zaman güncel sürümlerini sağlamaktadır. İşletim sistemi geçişleri yoluyla halen Office 365 ProPlus kullanmakta olan müşterileri desteklemek amacıyla, Office 365ProPlus için Windows sistem gereksinimlerini güncelleştiriyor ve Şubat ayında yapılan duyurularımıza bazı değişiklikler getiriyoruz. Office 365 ProPlus sistem gereksinimlerimizde yapılan değişiklikler aşağıdaki gibidir:

  • Office 365 ProPlus, Windows 8.1’in son desteklenme tarihi olan Ocak 2023 sonuna kadar Windows 8.1 üzerinde desteklenmeye devam edecek.
  • Office 365 ProPlus Ekim 2025’e kadar Windows Server 2016 üzerinde de desteklenmeye devam edecek.

Office 365 hizmetleri için Office 2016 bağlantı desteği
Bunlar dışında Office 365 hizmetlerinin hizmet bağlantısına ait sistem gereksinimlerini de değiştiriyoruz. Şubat ayında, 13 Ekim 2020’den itibaren Office 365 hizmetlerine bağlanmak için müşterilerin temel destekte Office 365 ProPlus veya Office 2019 istemcilerinin olması gerekeceğini duyurmuştuk. Buluta tam olarak geçmeniz için daha fazla zaman tanımak amacıyla şimdi bu ilkeyi değiştiriyoruz ve Office 2016’nın Office 365 hizmetlerine bağlantılarını Ekim 2023 sonuna kadar destekleyeceğiz.

Modern masaüstüne geçin

Siz anlattınız, biz dinledik. Özellikle masaüstü kurulumu konusundaki geribildirimlerinizi duyduk ve yolculuğunuzda size yardımcı olacak yeni yetenekleri, hizmetleri ve ilkeleri uygulamaya koymak için yoğun bir biçimde çalışıyoruz. Windows 10 ve Office 365 ProPlus bir arada, bugün mümkün olan en üretken, en güvenli son kullanıcı deneyimini sağlamaktadır. Ancak hem cihazları yükseltmenin hem yeni güncelleştirme süreçlerini kullanıma hazır hale getirmenin zaman aldığını görüyoruz. Bugün yaptığımız duyurular, geribildirimlerinize karşılık vermek ve modern bir masaüstünün kurulumunu kolaylaştırmak, hızlandırmak, ucuzlatmak amacıyla tasarlandı. Yapılacak daha çok işin olduğunu biliyoruz. Ama sizinle çalışmaya ve sorunları sistematik olarak çözmeye odaklanıyoruz. Düşüncelerinizi duymak isteriz.