Azure IoT Central’da Azure Maps ile çalışan Konum ve Haritalar

Azure IoT Central, IoT (Nesnelerin İnterneti) için SaaS basitliğini, en iyi IoT uygulamaları için entegre destek ve bulut uzmanlığı gerekmeden birinci sınıf güvenlik ve ölçeklenirlik ile birlikte sunuyor. Sürekli olarak yeni özellikler eklenirken SaaS uygulamalarının vadettiği gibi, altyapı yönetimini düşünmeden üretim sınıfı uygulamaları oluşturmak üzere yeni özellikleri kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Azure IoT Central şimdi Azure Maps‘den yararlanıyor. Bu, kullanıcıların konum algılamalı IoT uygulamalarına coğrafi bağlam sağlamaları için gereken yeni eşleme verilerini kullanabilmeleri amacıyla Azure’a yerel olarak entegre edilmiş bir jeo-uzamsal işlevler portföyü. Genel önizleme müşterilerinden, cihazlarının yerelleştirilmesinden, konum bilgisi doğrulamaya, cihaz konumlarının harita üstünde mekansal olarak gösterilmesine, cihazları çevresindeki kullanım durumlarını bölgesel olarak sınırlamaya kadar çeşitli kullanım durumlarında jeo-uzamsal hizmetlerden yararlanmak istedikleri çeşitli talepler aldık. Azure IoT Central‘daki tüm diğer özellikler gibi konum meta verileri de bulutta kalıcı olarak barındırılabilir ya cihazın kendisi (cihaz özellikleri) ya da kullanıcı (uygulama özellikleri) tarafından güncelleştirilebilir. Azure Maps ile entegrasyon ile şimdi kullanıcı, konum özelliklerine coğrafi bağlam vererek, bir kapı adresine ait herhangi bir enlem ve boylam ile ya da doğrudan enlem boylam koordinatları ile eşleştirebilir.

Azure IoT Central müşterileri cihaz şablonlarında bir konum özelliğini yapılandırarak adres veya koordinatları değer olarak kabul edebilir. Bu özellik, tüm dünyadaki adres ve yerleri bulmak için Azure Maps Arama Hizmetini kullanmaktadır. Azure Maps, 38 bölgede konut kapı numarası ve cadde seviyesine kadar inerek adres düzeyinde, dünyanın diğer bölgelerinde ise şehir düzeyinde coğrafi kodlamayı desteklemektedir.

Konum özelliğini yapılandırdıktan sonra Azure IoT Central müşterisi cihaz panosunda harita parçaları da ekleyebilecektir. Bu amaçla IoT Central, yapılandırılan konum özelliğinin doğrudan Cihaz Panolarından Azure Maps üstünde katmanlanması için Azure Maps JavaScript Denetim Hizmetlerini kullanmaktadır. Kullanıcı harita parçaları ile etkileşim yürütebilir.

Benzer biçimde, Azure IoT Central kullanıcıları, bir kümedeki tüm cihazlar için yapılandırılmış konumu gösterecek olan Device Sets panosunda bir konum için harita parçası ekleyebilir.

Ayrıca, cihaz geliştiricisi iseniz, hepsi Azure Maps ile çalışan cihaz konum özelliklerine ve haritalara örneklerin bulunduğu Azure IoT Central Sample DevKits kullanarak MXChip IoT DevKit cihazı ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Diğer Kaynaklar

Tüm özellik ve yetenekleri keşfetmek için 30 günlük ücretsiz denemenizi başlatın ve web sitemizde daha fazla bilgi edinin. İlk cihazınızı bağlarken eğitim içeriklerinin de yer aldığı belgelerimize bakın. Geribildiriminiz ya da sorularınız mı var? Bize iotcfeedback@microsoft.com adresine yazmaktan çekinmeyin.

Güncel bilgileri okumak, Azure IoT portföyü hakkında daha fazla bilgi almak için Microsoft Azure IoT sayfamızı ziyaret edin.