Yapay zeka ile hızlı ve güvenilir Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi gönderimi

Yapay zeka Microsoft’un önemli yatırım alanlarından biri olmaya devam ederken, ilk kez yapay zekadan ölçekli olarak yararlanarak Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi’nin gönderilmesi sürecinin kalitesini ve güvenilirliğini geliştirdiğimizi duyurmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Yapay zeka yaklaşımımız, geribildirim verilerimizin Nisan 2018 Güncellemesi’nin gönderiminin güçlü bir güncelleştirme deneyimi sağlayacağını gösterdiği cihazları akıllı bir yöntemle seçiyor ve Nisan 2018 Güncellemesi önce bu cihazlara sunuyor. Gönderme sürecimizde ilerledikçe, güncelleştirme deneyimi verilerini sürekli olarak topluyor ve modellerimizi, hangi cihazlarda güncelleştirme deneyiminin olumlu olacağını, hangi durumlarda güçlü bir deneyim için beklememiz gerektiğini öğrenecek şekilde yeniden eğitiyoruz. Güncelleştirme gönderimindeki genel hedefimiz, güvenli ve güvenilir bir güncelleştirme sağlamak; bu da süreci ancak güvenli olduğu ölçüde hızlı yürüttüğümüz anlamına geliyor.

İlk geri dönüşler oldukça olumlu: Nisan 2018 Güncellemesi’nin 250 milyondan fazla makineye gönderilmesiyle birlikte, önceki Windows 10 yayınlarına göre daha yüksek memnuniyet rakamları, daha az bilinen sorun ve daha az destek çağrısı olduğunu görüyoruz.

Yapay zeka / Makine Öğrenimi yaklaşımımız, Windows 10 Fall Creators Update gönderimi sırasında bir pilot programla başladı. Verilerin güçlü bir güncelleştirme deneyimi olduğunu gösterdiği cihazların özelliklerini inceleyerek modelimizi bu cihazları belirleyip hedefleyeceği şekilde eğittik. Fall Creators Update gönderimi sırasındaki sınırlı denememizde yapay zeka modeliyle belirlenen cihazlarda, daha az sayıda geri gönderme, kurulum kaldırma, güvenilirlik sorunları ve olumsuz kullanıcı geribildirimi ile, güncelleştirmede daha yüksek oranda olumlu deneyim olduğunu gördük. Nisan 2018 Güncellemesi gönderiminde, kapsamlı dinleme sistemlerimize dayanarak sisteme en iyi hedef cihazları belirlemeyi öğretmek için güçlü bir yapay zeka makine öğrenimi modeli geliştirerek yapay zeka ölçeğini önemli ölçüde genişlettik.

Yapay zeka: Hem güvenli hem hızlı

Yapay zeka yaklaşımımız bir özellik güncelleştirmesinin kurulumu sırasındaki sorunları hızlıca tanımlamamıza ve bu sayede daha sorumlu ve hızlı bir biçimde ilerlememize olanak tanıdı.  Nisan 2018 Güncellemesi, 250 milyon cihaza Fall Creators Update’e göre yarıdan kısa bir sürede ulaşarak Windows 10’un en hızlı sürümü olduğunu kanıtladı.

Yapay zeka modelimiz, geribildirimler veya telemetri verileri bir sorun olabileceğini gösterdiğinde, sistemde hemen yaptığımız değişikliklerle, biz sorunu etraflıca inceleyinceye kadar güncelleştirmenin etkilenen cihazlara gönderilmesini engelliyoruz.  Sorunlar çözümlendikten sonra sürece güvenle devam ediyoruz.  Bu, müşterilerin herhangi bir eylem yapmasını gerektirmeden güncelleştirme gönderimini kısıtlamamıza olanak tanıyor.

Güncelleştirmenin gönderilmiş olduğu cihazlarda sorun yaşandığı durumlarda ise, müşteri hizmetleri forumlarımız üzerinden iletişime geçerek müşterilerimizi ne olduğu ve hangi önlemleri aldığımıza dair bilgilendiriyoruz. Geçtiğimiz ay yaşanan, görülen ilk olaydan sonra 24 saat içinde algıladığımız siyah ekran/yeniden başlatma sorunu buna bir örnek. Güncelleştirmeyle bu sorundan etkilenebilecek olan tüm PC’leri hemen engelledik ve 24 saat içinde müşterilerimize, uygulanacak ilk geçici çözümü de içerecek şekilde bilgi verdik. Ondan sonraki 24 saatte Microsoft, Avast ile işbirliği yaparak, Avast Behavior Shield’in bir öğesinin Nisan 2018 Güncellemesi ile çelişkili davrandığını belirledi. Avast hemen bir düzeltme yayınlayarak bu sorunun devam etmesini önledi ve Nisan 2018 Güncellemesi’ni bu cihazlara güvenle göndermemizi mümkün kıldı.

Windows 10 kalitesini sürekli geliştiriyor

Ayda 700 milyon aktif cihaza yaklaşan Windows 10’da kalite iyileştirmeleri olduğunu da görüyoruz.  İlk veriler, Nisan 2018 Güncellemesi’nin güvenilirlik ve performans açısından bundan önceki Windows 10 sürümlerine göre çok daha nitelikli olduğunu gösteriyor. Elbette bu sonu olmayan bir çalışma ve Windows 10’a daha fazla performans ve güvenilirlik iyileştirmeleri getirmek için hem donanım hem yazılım iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam ediyoruz.  Nisan 2018 Güncellemesi ile gelen iyileştirmelerden bazıları:

  • Sistem kararlılığı sorunlarında %20 azalma
  • Donanım iş ortaklarımızla 400.000’den fazla ekosistem sürücüsü üzerinde yaptığımız işbirliği sonucunda işletim sistemi ve sürücü kararlılık sorunlarında toplamda %20 azalma
  • Cihazınızın güncelleştirme için çevrimdışı kaldığı süreyi %63 oranında azaltan daha hızlı güncelleştirmeler
    (İlginç bir bilgi: Telemetri verileri, ABD’de bulunan bir PC’nin Fall Creators Update’den Nisan 2018 Güncellemesi’ne güncelleşmesinin yalnızca üç küsur dakikada tamamlandığını gösteriyor!)
  • Edge başlatma süreleri %40-50 oranında iyileşti (oturum açma ekranından sonra)

Kurum içi müşteri destek ekiplerimize Nisan 2018 Güncellemesi ile Windows 10 için gelen çağrılı ve çevrimiçi taleplerde sürekli bir azalma olduğunu görüyoruz. OEM’lerimiz de bu güncelleştirmeyle birlikte müşterilere verdikleri aylık destek hacimlerinde azalma yaşıyorlar.

Daha fazla cihaz, azalan müşteri destek hacmi:

Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi (1803) şimdi tam olarak kullanılabilir

Yapay zeka yaklaşımımızla gördüğümüz güncelleştirme kalitesine ve güvenilirliğine dayanarak, şimdi Nisan 2018 Güncellemesi (sürüm 1803) dünya genelinde Windows 10 çalıştıran tüm uyumlu cihazların tam kapsamıyla kullanmasını sağlayacak şekilde genişletiyoruz. Tam kapsamlı kullanım, gönderme sürecimizin son aşamasıdır. Güncelleştirmeyi almak için sizin bir şey yapmanız gerekmiyor. Windows Update yoluyla size otomatik olarak gönderilecektir.

Kurumsal müşteriler, Semi-Annual Channel için aynı hedefli yaklaşımı kullanabilir ve hazır olduğunda Windows 10 sürüm 1803’ü tam olarak kurabilirler.  BT yöneticileri, kurumunuzdaki uygulamaların, cihazların ve altyapının bu yayınla sorunsuz çalıştığını doğruladıktan sonra, güncelleştirmenin yaygın olarak ne zaman kurulacağına karar verebilirler. Güncelleştirmeye genel bir bakış için What’s new for IT pros in Windows 10, version 1803 sayfasına bakabilirsiniz. Ayrıca, kurumunuzda Windows 10’u planlamanıza, test etmenize ve kurmanıza, Windows 10’a geçişinizi hızlandırmanıza yardımcı Windows Analytics araçlarından da yararlanabilirsiniz. Windows Analytics araçları ve Semi-Annual Channel yayınları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

En güvenli cihaz, güncel cihazdır

Yapay zekadan yararlanarak Windows 10’un güncelleştirilmiş bir sürümünü geniş çapta, hızlı ve güvenli bir biçimde dağıtma yeteneği, güncel güvenliği, teknolojiyi ve özellikleri en fazla sayıda müşteri cihazına en kısa sürede göndermemizi mümkün kılıyor.  Birçok kez belirttiğimiz gibi, her zaman aktif olarak dinliyoruz. Herhangi bir geribildiriminiz olursa lütfen bunları Feedback Hub uygulaması üzerinden bizimle paylaşın.