Erişebilirlik farkındalığımızı hayata geçiriyoruz

ABD ordusundan emekli yüzbaşı Mike Luckett, sakat gazilere oyun ekipmanları sağlayan ve âr amacı gütmeyen bir kurum olan Warfighter Engaged için çalışıyor. Luckett, yeni Xbox Adaptive Controller’ı test etmemize yardım etti.

Her sene 17 Mayıs’ta kutlanan ve bu sene yedincisini geride bıraktığımız Dünya Erişebilirlik Farkındalığı Günü’nün ardından engelli kişilere yönelik yeni teknoloji ve kaynaklarımızı buradan paylaşmak istiyoruz.

Dünya Erişebilirlik Farkındalığı Gününün amacı, herkesin erişilebilirlik hakkında konuşması, düşünmesi ve bilgi edinmesi. Bizim için ise ayrıca teknolojinin dünya genelindeki 1 milyar engelli insanı nasıl yetkinleştirebileceğini derinlemesine ele almak için bir fırsat. Bunu yapmamız müşterilerimiz ve çalışanlarımız için önemli, ama bu aynı zamanda teknoloji ve inovasyonun olağanüstü etkiler yaratacağı heyecan verici bir alan. 2011’de Dünya Sağlık Örgütü engelliliğin tanımını, “bir kişinin başarmak istedikleri ile o kişinin yaşadığı ortam veya toplum arasındaki uyumsuzluktan doğan durum” olarak değiştirdi. Teknoloji bu uyumsuzluğun ortadan kaldırılmasında öncü bir rol oynayabilir. Bunun insanların yetkinleştirilmesinde ne kadar büyük bir fırsat olduğunu düşünmek bir yandan büyük heyecan verirken, bunu doğru bir biçimde yapmanın sorumluluk duygusunu da getiriyor.

Teknoloji, insanların hayatını etkiliyor. Sadık bir oyuncu olan ve geçirdiği kaza sonucunda hayatı bir anda değişen Dan, Japon kültürüne ve sözlü sunumlara merak olan ve gözleri çok az gören Nori, New York’taki Rochester Institute of Technology’de birinci sınıf biyoloji öğrencisi olan ve kulakları işitmeyen Joseph gibi kişileri yetkinlikleştirebilir.

Yeryüzündeki her kişiye ve her kuruma her gün daha fazlasını başarma yetkinliğini kazandırma misyonumuzu hayata geçirirken, daha fazla kişinin oyun oynamasına yardımcı olan yeni teknolojimiz Xbox Adaptive Controller‘ı duyurmanın mutluluğu içindeyiz. Mucitlere ve araştırmacılara engelli kişileri yetkinleştiren yapay zeka kullanmak için fırsatlar sunan Erişebilirlik için Yapay Zeka’yı öne çıkarıyoruz. Birlikte ele alabileceğimiz önemli bir konu olan erişebilirliği bir kısa film ile yeniden tasarlıyoruz. Çalışmalarımızın bulunmasını, keşfedilmesini ve deneyimlenmesini kolaylaştırmak için de yeni bir Microsoft Accessibility web sitesi yayınlamaya başlıyoruz.

CEO’muz Satya Nadella’nın kısa bir süre önce dediği gibi, “En etkili teknolojiler, zaman içinde göze görünmeyenlerdir. Artık ayırt edilemeyecek hale gelinceye kadar gündelik yaşamın bir parçası haline gelirler.” Engelli kişiler ile birlikte ve onlar için tasarım yapmanın uzun dönemde bizi yaygın içerici bilişimde yeniliklere götüreceğine inanıyoruz. Kısa dönemde ise, erişebilirliği tasarım ve geliştirme yöntemlerimizin bir parçası haline getirmemiz önemlidir. Erişebilirlik opsiyonel değildir.

Somut sonuçları vardır. Bu seneki Build konferansımızda modern bir toplantının demosunu gösterdik. Microsoft çalışanlarından Katie Sullivan toplantıya geç gelebildi, ama Microsoft Translator üzerinden konuşulanları ve toplantının sonunda otomatik olarak oluşturulan toplantı notları ve eylem maddelerini okuyarak kaçırdıklarını tamamladı. Katie bu teknolojiyi işaret dili yorumlayıcısı ile yan yana kullanarak hem varlığını hissettirdi hem de olağanüstü mühendislik bilgisini paylaştı. Bu teknoloji, işitme engelli bireyler için çok önemli olsa da teknolojiden masadaki herkes yararlandı. Bu, erişebilirliğin herkes için ne kadar zahmetsiz, yaygın ve etkili olabileceğinin güzel bir örneği. Bu teknolojileri daha fazla insana ulaştırabilmemiz gerekiyor. Farkındalık yaratmaya devam ederken, kişilerin oynamasına, çalışmasına ve insan ilişkileri kurmasına yardımcı olan yeni özellikleri paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.

Bu, daha kapsayıcı bir dünya oluşturmak için her gün yaptığımız çalışmalara yalnızca bir örnek. Aşağıda, kapsayıcı ve içerici inovasyonların modern hayatın, iş hayatının ve insan ilişkilerinin bir parçası haline gelmesini sağladığımız yollardan birkaçını bulacaksınız:

Oyun başlasın!

Çocuklardan her gün oyun oynamanın modern hayatın ve eğlencenin nasıl önemli bir parçası olduğunu öğreniyoruz. Etkileyici oyun oynama deneyimleriyle insanların yetkinleştirilmesinde kaydettiğimiz ilerleme bana büyük bir heyecan veriyor.

 • Geçtiğimiz haftalarda, yıl içinde yayınlanacak olan Xbox Adaptive Controller‘ı duyurduk. Özellikle hareketliliği sınırlı oyuncular için tasarlanan Xbox Adaptive Controller, farklı engellilik durumları olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanabilen özel bir denetleyici deneyimi oluşturmanızaolanak sağlıyor. Sıfırdan yepyeni bir erişilebilir denetleyici geliştirmek için engelliliği olan kişilerin geribildirimlerinden yaralandık ve oyuncularla birlikte çalıştık. Bunun farklı yeteneklere sahip oyuncular için büyük bir fark yaratacağını, oyuncuları geçmiştekinden çok daha fazla bağlayacağını düşünüyoruz.
 • Xbox Adaptive Controller’dan Copilot’a, Game Chat Transcription’a kadar teknolojideki ilerlemeler, oyun oynamayı daha içerici bir hale getirmede önemli bir role sahip. Bu girişimler, şirket genelinde tüm çalışanların gelip yeni fikirlerini test edebilecekleri, engelli kişilerin geribildirimlerini alabilecekleri ve oyun oynamayı gerçek anlamıyla herkese ulaştırabilecekleri bir kaynak olan laboratuvarımız Inclusive Tech Lab’den doğdu.

Hızlanan inovasyon

Şu anda teknoloji ve inovasyonda bir dönüşüm dönemindeyiz. Yapay zeka ile neleri yapabileceğimize bakarken geçmişten öğrenmemiz çok önemli.

 • Yapay zeka ile daha fazla inovasyonu teşvik etmek istiyoruz. Onun için AI for Accessibility programımız büyük bir heyecan dalgası yarattı. AI for Accessibility, erişilebilir ve akıllı yapay zeka çözümlerinin geliştirilmesini hızlandırmak amacıyla geliştiricilere, yaratıcılara, araştırmacılara, akademisyenlere yapay zeka araçlarını getiren 25 milyon dolar bütçeli beş yıllık yeni bir program. Yaratmaya başlayın!
 • Microsoft’un Başkanı Brad Smith Today in Technology sayfasında henüz 12 yaşındayken Braille alfabesini icat eden Louis Braille hakkındaki görüşlerini paylaşmıştı. Louis Braille ve günümüzün Seeing AI adlı gören yapay zeka uygulamasının mucitleri, görme engelli ve görme özürlü kişilerin dünyayla bağlanmasını sağlama konusunda aynı inovasyon ruhuna sahipler. Seeing AI, çevrenizdeki görsel dünyayı size anlatan bir iOS uygulaması. Bugün 21 ülkede daha yayınlanan Seeing AI, tüm dünyada 56 ülkede kullanılabiliyor. Uygulamadan nasıl yararlandığınızı dinlemek için sabırsızlanıyoruz.

Modern işyerinde erişebilirlik

Dönüştürücü değişim için erişebilirliği modern işyerinde bir öncelik haline getirmeliyiz. Bunu kolaylaştırmak amacıyla, yardımcı teknolojileri ve erişebilirlik özelliklerini Microsoft 365 gibi temel teknolojilerimize entegre ettik:

 • Engelli kişilere içerikleri tercih ettikleri yöntemlerle oluşturma, tüketme ve paylaşma yetkinliğini kazandırmak, Microsoft 365’in modern işyerinde erişebilirlik vizyonunun kilit bir unsurudur.
 • Geçtiğimiz yıl içinde mevcut birçok özelliğimizi geliştirdik ve bunlara Windows 10’da Erişim Kolaylığı ayarları ve Office 365’de Sesli Okuma ve Dikte gibi daha fazla entegre ayarlar gibi yenilerini ekledik.
 • Bunların dışında, farklı özelliklere sahip ekiplerin içerici bir yaklaşımla işbirliği yapmalarına yardımcı olmak ve engelli kişilerin bilgiye eşit erişimlerinin olduğunu sağlamak için yeni Office 365 özellikleri de yayınlıyoruz.
 • Kısa filmimizi izleyerek güncel erişilebilir teknolojilere daha yakından bakın ve işyerinizde dijital içericiliği geliştirebileceğiniz yeni yolları keşfedin: Empower every person: reimagining accessibility.
 • Daha kapsayıcı ortamlar oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla ayrıca Windows 10 ve Office 365 Eğitim’in kapsayıcı sınıflar oluşturmaya nasıl odaklandığını da gösteriyoruz.

Her gün farkındalık yaratıyoruz

Teknoloji yaşamlarımızın olmazsa olmaz bir parçası haline geldi. Teknolojimizle nasıl daha kapsayıcı olabileceğimizi öğrenmek, paylaşmak ve tartışmak ise hiç bu kadar önemli olmamıştı. Önümüzdeki haftalarda bu fırsatları ve çalışmalara katılabileceğiniz, çalışmalar hakkında bilgi edinebileceğiniz kanalları takip edin:

 • Geçen ay mevcut tüm Microsoft teknolojilerine ve özel Erişilebilirlik için Answer Desk destek ekibimiz gibi birçoklarına bir bakış sağlayan yeni com/accessibility web sitesinin lansmanını yaptık.
 • 1 Temmuz’da Seattle’da başlayan ve tüm ABD’den 4000 sporcunun ve antrenörlerinin ağırlandığı Washington Eyaleti 2018 Engelli Olimpiyatları ABD Oyunları’nda Microsoft resmi sponsorluğu üstlendi.

Geribildirimlerinize ihtiyacımız var!

Yeryüzündeki her kişinin daha fazlasını başarabildiği daha kapsayıcı bir dünya için çalışmaya devam ediyor ve çalışmalarımızı geliştirmek için sizden gelecek geribildirimlere güveniyoruz. Fikir ve düşüncelerinizi Accessibility UserVoice Forum‘da paylaşabilirsiniz. Disability Answer Desk ve Accessibility Blog sayfalarını yer işaretlerinize eklemeyi de unutmayın.