Microsoft 365 ile işbirliğini etkinleştirmenin 4 yolu

Herkese güvenli bir biçimde birlikte çalışma etkinliğini kazandıran entegre işyeri çözümü Microsoft 365‘i yayınlamamızın üzerinden bir yıl geçti. Bu bir yılda, mevcut 135 milyondan fazla aylık ticari Office 365 kullanıcısı, 200 milyon Windows 10 cihaz ve 65 milyondan fazla Enterprise Mobility + Security kullanıcısına ek olarak Microsoft 365 kullanıcılarının sayısı yüzde 100’ün üzerinde arttı.

Bu artışın arkasında yatan en güçlü neden, günümüzde tüm sektörlerde çok daha çeşitli, dağınık ve hareket halinde bir işgücünden yüksek performans almak üzere kurumlarını dönüştüren müşterilerin yönlendirdiği bir ivme. Microsoft 365, bir işletmenin açık mavi yaka ve operasyon çalışanlarının, küçük bir ekibin ya da tüm bir kurumun genel yönetiminde olsun, her tip çalışanı etkinleştirmek için geliştirildi.

Bugün, Microsoft 365’in kurum genelinde daha bağlı bir işgücü yaratabilmek için sunduğu dört yeni yolu tanıtıyoruz. Ayrıca Microsoft Teams ve Microsoft 365’in yeni yapay zeka yetenekleri de dahil olmak üzere, işbirliği alışkanlıklarını nasıl iyileştirdiğini paylaşıyoruz.

1- Şimdi ücretsiz sürümü sunulan Microsoft Teams’i deneyin

Müşterilerimizin büyüyen işbirliği ihtiyaçlarını karşılamak için geçtiğimiz yıl, sohbet, toplantı, çağrı, dosya ve uygulamaları Microsoft 365 içindeki ekiplerin çalışma üssü Microsoft Teams’i yayınladık. Şu anda 181 pazarda 200.000’den fazla işletme, işbirliği içinde işlerini yürütmek için Teams kullanıyor.

Teams bugünden itibaren tüm dünyada 40 dilde ücretsiz sürümüyle sunuluyor. İster bağımsız bir çalışan, küçük işletme sahibi veya büyük bir kurum çalışanı olun, Teams kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Ücretsiz sürüm, 300 kişiye kadar olan işletmelere aşağıdaki özellikleri sağlıyor:

  • Sınırsız sohbet mesajları ve arama.
  • Bireyler, gruplar ve tam ekip toplantıları için entegre sesli ve görüntülü çağrı.
  • Ekip için 10 GB’lık dosya depolama ve ek olarak kişisel kullanım için kişi başına 2 GB’lık depolama.
  • Yerlelik Word, Excel, PowerPoint, OneNote gibi Office Online uygulamaları ile entegre, gerçek zamanlı içerik oluşturma.
  • Adobe, Evernote ve Trello da dahil olmak üzere 140’tan fazla iş uygulaması seçeneği ile sınırsız uygulama entegrasyonu.
  • Kurumunuzun içinden ve dışından dilediğiniz kişilerle Microsoft’un güvenli, küresel altyapısı ile desteklenen iletişim ve işbirliği yeteneği.

Bu yeni teklif Microsoft 365’e güçlü bir giriş sağlamaktadır. Teams’in Microsoft 365’te yer alan sürümü, ücretsiz sürümdeki her şeyi ve ayrıca ek depolama, kurumsal güvenlik ve uyumluluk içerir ve büyüklüğü ne olursa olsun kurumunuzun tamamında kullanılabilir.

Yeryüzündeki tüm bireylere ve kurumlara daha fazlasını başarmak için güç katma misyonumuzla, geliştirme sürecimizde bize en büyük heyecanı veren, küçük bir işgücüyle büyük projelere imza atan The Hustle Medya Company gibi müşterilerimizin öyküleri. Sunduğu popüler günlük e-posta hizmetiyle izleyicilerini bilmeleri gereken teknoloji ve iş haberleri konusunda bilgilendiren The Hustle, fark yaratan, etkileyen ve başaranların dünyada iz bırakmalarına yardımcı oluyor.

“Son bir yılda yaklaşık dört kat büyüyen bir medya şirketi olarak, The Hustle ofislerinin tamamını bağlayan bir çözümümüzün olması gerektiğini anladık. Microsoft Teams’in diğer sohbet tabanlı uygulamaların sağladığı tüm özelliklere sahip olmasının yanı sıra ekip çalışması üssüyle her şeyin aynı yerde bulunmasını da sağladığını gördük.”
—Adam Ryan, The Hustle, Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı

Diğer bir müşterimiz de, organik, pratik sebze, çiçek ve bitki yetiştirme paketlerinde uzmanlaşan küçük bir işletme olan Urban Agriculture Company. Ürünleri Oprah Winfrey’in favorileri arasında yerini aldıktan sonra, işletmenin kurucusu Chad Corzine, hızla büyüyen departmanları arasında iletişimi yönetmek, yeni personeli işe hızlı başlatmak ve müşteri verilerini korumak amacıyla Microsoft 365 Business ve Teams’e döndü.

2- Microsoft 365’te yeni akıllı etkinlik yeteneklerini kullanın

Bugün, kurumunuzdaki herkesin Microsoft 365’te canlı ve istek üzerine izlenebilen etkinlikler oluşturmasını mümkün kılan yeni yetenekleri de tanıtıyoruz. Etkinlikler, canlı olarak ya da istek üzerine, yüksek tanımlı video ve interaktif tartışmalarla izlenebilir.

İstek üzerine deneyim, yapay zeka ile çalışan hizmetlerle geliştirilmiştir:

  • Konuşmacı zaman çizelgesi, bir etkinlikte belirli bir konuşmacıyı kolayca bulabilmeniz için yüz tanıma kullanarak kimin konuştuğunu belirler.
  • Konuşmayı metne dönüştürme, zaman kodlaması ve döküm içinde arama, bir kayıttaki önemli anları kolayca bulmanızı sağlar.
  • Kapalı açıklamalı alt yazılar, etkinliği herkesin izleyebilmesine olanak tanır.

Etkinlikler, tercih ettiğiniz ölçüde basit veya çok yönlü olabilir. Resmi olmayan sunumları paylaşmak için web kamerası, içerik ve ekran paylaşımı kullanabilir ya da daha resmi etkinliklerde sunuları stüdyo kalitesinde bir prodüksiyonla yayınlayabilirsiniz.

3- Daha güçlü işbirliği alışkanlıkları oluşturmak için analizlerden faydalanın

Ekiplerin verimli toplantılar yapmasına, odaklanmış çalışma için zaman yaratmalarına, iş ve özel yaşam arasındaki sınırlara saygı göstermelerine yardımcı olmak için Microsoft Graph’deki işbirliği anlayışlarını kullanan yeni bir Workplace Analytics çözümünün önizlemesini göndermeye başlıyoruz. Kurumlar, Workplace Analytics’de toplam verileri kullanarak işbirliğini geliştirmeye yönelik fırsatları belirleyebilir, ardından anlayışlarını paylaşabilir ve MyAnalytics kullanarak belirli ekiplere davranış önerilerinde bulunabilir.

Microsoft 365 içinde MyAnalytics ile çalışan titreşimler de göndermeye başlıyoruz. Bu titreşimler, Outlook’ta, çalışma arkadaşlarınıza iş saatleri dışında e-posta gönderdiğinizde uyaran veya kendinize odaklanmış saatler ayırmanızı önerenler gibi, alışkanlıkları değiştirmeye yönelik ipuçları sağlamaktadır.

4- Microsoft Whiteboard ile başkalarıyla birlikte ortak bir dijital tuval üzerinde çalışın

Microsoft Whiteboard, şu anda Windows 10 için genel kullanımda. iOS sürümü ve web önizlemesi de yakında yayınlanacak. Fiziksel olarak yüz yüze ya da sanal ortamda toplantı yaparken, insanlar gerçek zamanlı işbirliği yapmaya ihtiyaç duymaktadır. Yeni Whiteboard uygulaması, çalışanların hem yüz yüze hem de uzaktan farklı cihazlar üzerinden fikir alışverişinde bulunmasına, bu fikirleri incelemesine ve birlikte çalışmasına olanak tanır. Kalem, dokunma ve klavye kullanarak not alabilir, tablo ve şekiller oluşturabilir, serbest çizim yapabilir, web’de resim aratıp bunları yapıştırabilirsiniz.

Başlayın!

İster yeni bir projeye başlayın ister kendi işinizi kurun, arkanızdaki ekibin fikirler üzerinde tartışabilmesi, birlikte çalışabilmesi, tüm bunları yaparken biraz da eğlenebilmesi faydalıdır. Bugün Teams kullanmaya başlayarak ekip çalışmanızı yeni bir düzeye taşıyın.

Microsoft 365’in ekip çalışmasını nasıl mümkün kıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sayfalara bakabilirsiniz: