Türkiye, Imagine Cup dünya finalinde!

Bu yıl 16.sı düzenlenen, gençleri tüm dünyada en yenilikçi teknolojilerle rekabetçi ve ilham verici bir ortamda buluşturan Imagine Cup’ın Türkiye finalini 11 Mayıs’ta gerçekleştirdik. Türkiye finalinde Proland projesiyle Türkiye birincisi seçilen ekip, Orta Doğu finallerini de kazanarak 23 – 25 Temmuz’da Seattle’da gerçekleşecek olan Imagine Cup dünya finalinde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. Proland ekibini kutluyor, yarı final ve final heyecanının detaylarını paylaşıyoruz.

Microsoft’un 2003’ten bu yana 150’den fazla ülkede düzenlediği, milyonlarca lise ve üniversite öğrencisinin yenilikçi fikirlerini son teknolojilerle hayata geçirerek kıyasıya rekabet ettiği teknoloji yarışması Imagine Cup’ın bu seneki Türkiye finali yine ilham verici projelerle doluydu. Öğrencilerin yaratıcı projelerinin coşkuyla kutladığı Türkiye final turu için Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinin projeleri ön elemeden geçti.  Katılmaya hak kazanan yedi ekip, 11 Mayıs Cuma günü Microsoft’un İstanbul ofisinde gerçekleştirilen Imagine Cup Türkiye Finali’nde projelerini Imagine Cup Türkiye jürisine sundu. Final turda jüri, projeleri inovasyon kapasitesi, teknoloji seviyesi, uygulanabilirlik ve konsept açısından değerlendirdi. Bu yıl “Hayallerin için Kodla!” temasıyla geliştirilen projelerin seçiminde projelerin benimsedikleri hedefler de seçimde önemli rol oynadı.

Yedi finalist arasından Koç Üniversitesi öğrencilerinin geliştirdiği Proland adlı proje birinci olarak seçildi. Tarımda verimsizliği gideren bir çözüm olan Proland’in amacı, farklı ekinler için tarihsel kayıp, sıcaklık ve/veya dönüm başı verim/ton değerlerini kullanarak bir tarlada hangi ürünün en iyi hasadı vereceğini belirlemek. Proland, Imagine Cup 2018 MEA Finali’ni de kazanarak Seattle’da gerçekleşecek Imagine Cup 2018 Dünya Finali’ne katılmaya hak kazandı! Proland’i tebrik ediyor ve Dünya Finali’nde başarılar diliyoruz! Final turunda Dünya Şampiyonu seçilen ekip, hem büyük ödülü almaya hak kazanacak hem de Satya Nadella’dan danışmanlık alma şansı alacak.

Imagine Cup 2018 Türkiye finali videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

Proland ekibine dünya finallerinde başarılar dileriz!