“Kızlarla Kodluyoruz” Ideathon için gerisayım başladı

Kodluyoruz Derneği işbirliğiyle düzenlediğimiz Kızlarla Kodluyoruz Ideathon’a fikirleriyle fark yaratacak liseli kız öğrencilerin katılımını bekliyoruz. Toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler getirmek üzere 4-5 kişilik ekipler halinde yaratıcı fikirlerin ortaya konacağı bu fikir maratonuna dair detayları kaçırmayın.

Kodluyoruz Derneği, geleceğin bilim kadınlarını kendi çözümlerini üretmeye davet eden bir sosyal girişim. Kod okuryazarlığını artırmak, kodlama alanında eğitim kaynaklarına erişim sağlamak ve mevcut imkanları bir araya getirerek fırsat eşitliğine destek olmak amacıyla yola koyulan dernek ile Microsoft Türkiye olarak “technology for good” teması altında heyecan verici bir işbirliği gerçekleştiriyoruz.

Nasıl bir maraton?

  • 26 Haziran’da gerçekleşecek etkinlikte kız öğrenciler 4-5 kişilik takımlar halinde, belirlenen toplumsal sorunlara teknolojiyi kullanarak geliştirdikleri çözüm önerilerini ortaya koyacaklar.
  • Kazanan takım, fikirlerini hayata geçirmek üzere Kaş’ta bir haftalık yaz kampına katılma ve kodlama eğitimi alma imkanı kazanacak.

14-17 yaş arası kız öğrencilerin katılımına açık olan etkinliğin son başvuru tarihi 24 Haziran.

Katılımcıların kodlama bilmesine gerek olmayan gerçek bir fikir maratonu

Kız öğrencilerin bilişim alanına katılımını teşvik etmek amacıyla gerçekleşen etkinlik, çeşitli toplumsal konulara dijital çözüm bulmak üzere temellendirilmiş farklı bir fikir maratonu.

İki oturumdan oluşacak fikir maratonunun ilk oturumunda katılımcılar bir fikrin nasıl geliştirileceği ve sunulacağı hakkında kısa bir eğitim alacaklar ve çeşitli toplumsal problemlere dair bilgi edinecekler.

İkinci oturumda ise bu problemlere karşı teknoloji odaklı çözümler geliştirmeye çalışacaklar. Bunu yaparken gönüllü mentorların da desteğini alacaklar.

Oturum sonunda her takım kendi fikrini jüriye sunacak. Kazanan takım Temmuz ayında Düşler Akademisi Kaş tesislerinde bir hafta boyunca mentorlar eşliğinde fikirleri üzerinde daha detaylı çalışacak ve temel yazılım eğitimi alacak. Ayrıca Düşler Akademisi tesislerinde kamp, yüzme, binicilik gibi faaliyetleri de deneyimleme şansına sahip olacak.

Herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeyen etkinlikte katılımcıların tek ihtiyacı bol bol merak ve yaratıcı fikirleri!  Soruların için info@kodluyoruz.org e-posta adresine mail atabilirsiniz.