Windows 10 April 2018 Update’i nasıl alacaksınız?

Windows 10 için yeni özellik güncelleştirmelerini içeren Windows 10 April 2018 Update, yani en yeni güncelleştirme sürümünün müşterilerimizin kullanımına sunulduğunu geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaştık.

Bu yazıda April 2018 Update gönderim planını ve yeni makine öğrenimi yaklaşımımıza dair bilgileri bulacaksınız. April 2018 Update’i bugün almak için ne yapabileceğinizi de anlatacağız. Geçmişte olduğu gibi, April 2018 Update’i de mümkün olduğunca hızlı, yaygın olarak ve müşterilerimize olabilecek en iyi güncelleştirme deneyimini sağlayarak göndermeyi hedefliyoruz.

İşte Windows 10 April 2018 Update’i almanın yolu

April 2018 Update’i bugün almak için Windows Update’e gidip güncelleştirmeleri manuel olarak denetleyebilirsiniz. 8 Mayıs’ta Windows Update üzerinden dünya genelinde gönderime başladık. Bundan önceki gönderimlerde olduğu gibi cihazınızı akıllı bir yaklaşımla güncelleştirmek için, cihazınızın hazır olduğunu ve iyi bir deneyim olacağını gösteren verileri gösteren gerçek zamanlı nitelikli geribildirimleri kullanacağız. Güncelleştirmeyi almak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Cihazınızda güncelleştirmelerin otomatik olarak yüklenmesini seçtiyseniz, Windows Update yoluyla cihazınıza otomatik olarak gönderilecektir. Yükleme tamamlanıp, güncelleştirme kuruluma hazır olduğunda sizi bilgilendireceğiz; kurulum ve yeniden başlatma işlemlerini işinizi kesintiye uğratmadan yürütmek için size uygun bir zamanı seçebileceksiniz.

Windows 10 Fall Creators Update, tüm Windows 10 sürümleri içinde en hızlı benimsenen ve Windows 10’un en yaygın kullanılan sürümü oldu. Fall Creators Update’in gönderilmesi sürecinde, geribildirim verilerimizin güçlü bir güncelleştirme deneyimi olacağını gösterdiği cihazları akıllı bir yöntemle seçmek amacıyla bir pilot uygulamayla makine öğrenimini test ettik. Pilot uygulamanın sonuçları oldukça olumluydu. Makine öğrenimi yoluyla belirlenen cihazlarda olumlu güncelleştirme deneyimlerinin tutarlı bir biçimde arttığını gördük. April 2018 Update’in gönderilmesinde ML kullanımımızı genişletecek, güncelleştirmeye hazır cihazları belirlemek için başka uyumluluk verilerini de dahil edeceğiz. Bu, hem güncelleştirmeleri cihazlara mümkün olduğunca hızlı göndermemize hem de daha iyi müşteri deneyimleri sağlamamıza olanak tanıyacak. April 2018 Update ile, güncelleştirme işlemleri sırasında cihazınızın çevrimdışı kaldığı süreyi de azaltarak, Windows 10 Creators Update’e göre %63’e varan oranda kısalttık. April 2018 Update yine aynı şekilde, mevcut tüm geribildirim ve güncelleştirme verilerinin öngörülü bir biçimde izlendiği ve gönderim sürecinde ilgili ürün güncelleştirmelerinin yapıldığı aşamalı yöntemle gönderilecek.

Windows 10 April 2018 Update’i şimdi mi almak istiyorsunuz? Güncelleştirmeleri manuel denetleyerek başlayın

Güncelleştirmenin size sunulmasını beklemenizi önermekle birlikte, aktif olarak sağlanan bir Windows 10 sürümünü kullanan ileri düzey kullanıcıysanız ve Windows 10 April 2018 Update’i hemen kurmak istiyorsanız, bunu güncelleştirmeleri manuel olarak denetleyerek yapabilirsiniz. “Windows’u ara” sekmesine “Ayarlar” yazın. Ayarlar sayfasında Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update‘e gidin.

Burada “Güncelleştirmeleri denetle”ye tıklayarak yükleme ve kurulum işlemini başlatın. Bilgi için How to get the April 2018 Update videosunu da izleyebilirsiniz.

İşyerinde Windows 10 PC kullanıyorsanız, kurumunuzun güncelleştirme planını öğrenmek için BT yöneticinizle görüşmeniz gerekir.

Semi-Annual Channel yayınlandı

Windows 10 version 1803’nin 30 Nisan 2018’de yayınlanmasıyla birlikte, ticari müşterilerimiz için Semi-Annual Channel (Yarı Yıllık Kanal) modeli kullanıma girdi ve 18 aylık destek süresi başladı. Biz April 2018 Update’i aşamalı olarak tüketicilere gönderirken, BT yöneticilerinin de kurumlarında aynı yaklaşımı benimsemelerini öneriyoruz. Kurumunuzda kullanılan uygulamalar, cihazlar ve altyapının bu yeni yayınla sorunsuz çalıştığını doğrulamak için hedefli kurulumlarla başlayın. Sonra, gerçekleştirdiğiniz ilk hedefli kurulumların sonuçlarına göre giderek diğer cihazlara devam edin. Bizim tüketicilere gönderim için verilerden yararlandığımız şekilde, ticari müşterilerin de kurulumlarını iyileştirmelerine ve kolaylaştırmalarına yardımcı olan Windows Analytics aracımızı kullanmalarını öneririz. Windows Update for Business (WUfB) için ayarlanmış olan cihazlar, WUfB konfigürasyonunuza göre bugünden itibaren otomatik olarak bu Semi-Annual Channel özellik güncelleştirmesine geçirilecek. Güncelleştirme şu anda hem Windows Server Update Services (WSUS) hem WUfB üzerinden alınabilir. Yenilikler ve değişiklikler hakkında genel bilgi almak için lütfen What’s new for IT pros in Windows 10, version 1803 sayfasına bakın.

Güncel özellikleri ve güvenlik korumalarını içeren April 2018 Update, gizlilik ayarları için güncelleştirilmiş denetimlerle geliyor

En son Windows 10 sürümünü kullanıyorsanız, April 2018 Update size güncel özellikleri ve daha iyi korunmanızı sağlayacak olan güncel güvenlik korumalarını getirecektir. Daha önce belirttiğimiz gibi, istenmeyen tehditler ve güvenlik açıklarına karşı koruma sağlamak için Windows 10’un risk azaltma yeteneklerini iyileştirmeyi sürdürüyoruz. Cihazınızda hangi Windows sürümünü çalıştırdığınızı burada öğrenebilirsiniz.

April 2018 Update, gizlilik ayarları için kurulum deneyiminde bazı değişiklikleri de içeriyor. Yeni tasarım, müşterilerimizin gizlilik ayarlarında bilgiye dayalı seçim yapmalarına yardımcı olan odaklı bilgi sağlıyor; ayrıca “Kalem ve Klavye” ve “Cihazımı bul” için iki yeni ayar sunuyor. Ama herkes aynı kurulum deneyimine sahip olmayacaktır. Örneğin, bazı kullanıcılar ayarlarını bir ekran kurulumu için gözden geçirirken, bazıları yasalar gereğince ayarlarını birden fazla ekran kurulumu için gözden geçirecektir. Bazı kullanıcıların gizlilik ayarlarını April 2018 Update kurulumunu tamamlamadan önce gözden geçirip seçmeleri gerekebilir. Tüm kullanıcılar Başlangıç > Ayarlar > Gizlilik sekmesini kullanarak gizlilik ayarlarını herhangi bir anda gözden geçirebilir ve güncelleştirebilirler. Gizlilik ayarları deneyimi hakkında daha fazla bilgiyi March blog sayfasında bulabilirsiniz.

April 2018 Update’i beğeneceğinizi umuyoruz. Lütfen, Feedback Hub app üzerinden görüş veya önerilerinizi göndererek bize deneyiminizi anlatın.