Windows 10, 1803 yükseltmesi yayınlandı!

Merakla beklediğimiz Windows 10, 1803 kodlu Nisan güncelleştirmesi geçtiğimiz haftalarda yayınlanarak müşterilerimize hem Windows Update üzerinden hem de VLSC portalinden erişime sunuldu. RS4 isimli bu sürüm içerisinde Timeline, Focus Assistance, Nearby Sharing gibi yeniliklerle birlikte 3D, Inking, Edge browser üzerinde önemli geliştirmeler gerçekleştirildi. Bu yenilikler içerisinden göze en çok çarpanı ise timeline oldu. Timeline özelliğini yapılan işlerin ve bu işleri yaparken kullanılan bileşenlerin tarih bazlı olarak gruplanması şeklinde düşünebiliriz. Aşağıdaki ilk görüntü “Task view” (Windows Tuşu + TAB) içerisindeki temel görünümü gösteriyor.

Fark edeceğiniz üzere task görünümünde sağda bir tarih çizgisini görebiliyoruz. Bu tarih çizgisinde aşağı doğru kaydırdıkça, geçtiğimiz saat ve günlerde yaptığımız işleri, açık olan web sayfalarını, uygulamaları hatta dokümanları bir arada görmek mümkün. Bu kullanımın son kullanıcıların verimliliğini artıracağına inanıyoruz.

Focus assistance özelliği sayesinde bir sunum yapılırken gelen Skype for Business mesajları, elektronik posta ve diğer bildiriler Cortana tarafından saklanıyor ve sunum tamamlandıktan sonra kullanıcıya uyarı olarak iletiliyor. Örneğini aşağıda görmek mümkün.

Ayrıca Nearby Sharing özelliği sayesinde fotoğraf, video veya diğer içeriğin yakındaki diğer cihazlarla Bluetooth üzerinden paylaşımı artık mümkün hale geliyor.

Bu yeniliklerin yanı sıra Microsoft Edge, Windows Ink ve 3D özelliklerinde kayda değer geliştirmeler yapıldı. Örneğin Microsoft Edge yakın zamanda iOS ve Android üzerine indirilebilir olacak ve Microsoft Account veya AAD kimliğinin kullanılmasıyla birlikte kullanıcılar bilgisayarlarında başladıkları web gezinmesine telefonlarından devam edebilecekler.

Windows Ink’deki geliştirme ile birlikteyse, dokunma desteği olan cihazlarda herhangi bir uygulama üzerindeki herhangi bir metin alanına yazı yazmak mümkün hale geliyor. Uygulama içerisinde yer alan metin kutucuğuna kalemle tıklanmasını takiben, el yazısı girişi için genişletilmiş bir alan ortaya çıkıyor ve kullanıcının kalemle yaptığı veri girişi uygulama tarafından tanınmaya başlıyor.

Hali hazırda Windows’un herhangi bir sürümünü kullanan müşterilerimiz cihazlarını herhangi bir veri kaybı olmaksızın yerinde yükseltme yöntemiyle Windows 10, 1803 sürümüne yükseltebilirler.