Modern işyeri ile BT’nizi basitleştirin

Herhangi bir kurumun altyapısı için olabilecek en büyük tehditlerden biri tek bir sözcükle açıklanabilir: Karmaşıklık.

Karmaşıklık, güvenlik ve üretkenliğin mutlak düşmanıdır. Üretkenlik ve güvenlik çözümlerinizi ne kadar basitleştirebilirseniz, BT’nin yönetim ve güvenliği sağlamasını o kadar kolaylaştırır, dolayısıyla kullanıcı deneyimini çok daha geliştirir ve kullanışlı hale getirirsiniz. Sayısı 200’ü aşan küresel bulut hizmetlerimizi geliştirme ve çalıştırma sürecinden öğrendiğimiz, basit olanın gerçek anlamda modern ve güvenli hizmet olduğudur.

Microsoft 365, bu karmaşıklık sorununu çözerek farklı iş süreçlerini basitleştirebilmenize yardımcı olmak için oluşturuldu. Tabii burada şunu da belirtmem gerekir ki, basit demek daha az sağlamlık veya daha az yetenek demek değildir.

Müşterilerimizle yaptığımız binlerce konuşmada, PC’ler, mobil cihazlar, bulut hizmetleri ve kurum içi uygulamalar genelinde kullanıcı deneyimi sağlama yöntemini basitleştirmenin BT için ne kadar önemli olduğunu net olarak duyduk. Microsoft 365 tüm bunları basit, ama aynı zamanda daha güçlü ve akıllı bir entegre çözümle sağlamaktadır.

Çalışma ve iş yapma biçiminiz bizim için önemli olduğundan, hiçbir zaman “biz işimizi tamamladık” demeyecek, sürekli olarak inovasyon yapmak, iyileştirmek, kurumunuzun daha fazlasını başarmasına yardımcı olmanın yeni ve daha iyi yollarını bulmak için çalışacağız.

Yakında Microsoft 365’e gelecek olan bazı yeni yetenekleri ve güncelleştirmeleri duyurmanın heyecanı içindeyiz. Bunlardan bazıları:

 • Modern bir masaüstü
 • Açık Mavi Yaka ve Operasyon Çalışanları için çözümler
 • Daha düşük maliyetler ile akıcı cihaz yönetimi
 • Entegre yönetim deneyimi
 • Entegre uyumluluk

Bu yeteneklerin her biri modern işyerinizi basitleştirmenize, dolayısıyla kullanıcılarınızı memnun etmenize ve yetkinleştirmenize, aynı zamanda BT’nin kurumsal varlıklarınızı korumasını ve güvende tutmasını sağlamanıza olanak tanıyacak.

Şimdi modern masaüstü zamanı!

“Modern masaüstü” derken neyi kastediyoruz?

Modern bir masaüstü, Windows 10 ve Office 365 ProPlus ile çalışır, bulutun desteklediği bilgi ve güvenlik ile her zaman günceldir. Yıllarca sürekli iyileştirme yaptıktan sonra, bunun işletmeler için en üretken ve güvenli bilgi işlem deneyimi olduğuna inanıyoruz. En zengin kullanıcı deneyimini sağladığı gibi, BT’nin cihaz ve verileri daha iyi, daha düşük maliyetle yönetmesine de yardımcı olur.

Bugün, modern masaüstlerini yönetmek için getirdiğimiz geliştirmelere dair iki duyuru yapıyoruz:

Birincisi, April 2018 Update ile (bu konuda daha fazla bilgiyi Yusuf’un blogunda bulabilirsiniz) Windows 10’a gelecek olan Delivery Optimization iyileştirmeleri. Delivery Optimization, bir cihazın bir güncelleştirmeyi indirip, sonra yerel ağı kullanarak bu güncelleştirmeyi akranlarına dağıtmasını sağlar. Bu, bant genişliğini (yüzde 90 gibi) büyük bir ölçüde azaltır; bu da ağ üzerindeki herkes için çok daha iyi bir deneyim demektir.

Windows 10 April 2018 Update ile, Windows Analytics kullanarak, kaç cihazın etkin olduğu ve bant genişliğinden ne kadar tasarruf ettiğiniz de dahil olmak üzere Delivery Optimization Status’unuzu izleyebileceksiniz.

Windows Analytics ile Delivery Optimization Status.

İkincisi, kısa bir süre önce, Office VBA, Macro ve eklenti uyumluluğunuza yardımcı olan Readiness Toolkit for Office’i (RTO) duyurduk. Kurum içi ekiplerinizin geliştirdikleri uygulamalarınızın bağımlılıklarını ölçebilen ve Windows 10 güncelleştirmeleriyle uyumlu olmalarını sağlayan Application Health Analyzer (AHA) aracı ise önümüzdeki aylarda genel önizlemeye açılacak.

ConfigMgr de birçoğunuzun hizmet sağlama süreçlerinizi yönetme biçiminizin önemli bir parçası. Onun için bu hafta, ConfigMgr ile yönetilen cihazların sayısının 115 milyona ulaştığını paylaşmanın heyecanını duyuyoruz. Yakın dönemde yaptığımız ConfigMgr 1802 yayını, aşamalı kurulum halkaları yürütme yeteneğinizi artıracak. Bu, BT tanımlı grupları teker teker güncelleştirerek ve birinci kurulumun sağlığını doğruladıktan sonra sonraki grubu otomatik olarak başlatarak Windows 10 ve Office 365 ProPlus hizmetlerinin sağlanmasını daha da otomatikleştirecek.

Ancak, kurumların buluta geçiş sürecinin farklı aşamalarında olduklarının farkındayız. Yakın bir gelecekte buluta geçmeye tam olarak hazır olmayan müşterileri desteklemek amacıyla 2018’in ikinci yarısında Office 2019’u yayınlayacağız. Windows 10 üzerinde Office 2019 uygulamalarının ticari önizlemesi bugünden itibaren kullanılabilir.

Son olarak, Şubat ayında Windows 7 ve Office 2010 için uzatılmış destek süresinin bitmesine yalnızca iki yıl kaldığı bilgisini paylaştık (son tarihler, sırasıyla Ocak ve Ekim 2020). Şu anda Microsoft 365 ile modern masaüstü deneyimine geçmeyi ve yükseltmeyi planlamak ve hızlandırmak için en güzel zaman.

Açık Mavi Yaka ve Operasyon Çalışanları ve Kiosklar için Çözümler

Söz konusu olan etkilemek istediğiniz müşteriler ya da açık mavi yaka ve operasyon çalışanlarınız olsun, kurumunuzun markalarını, ürünlerini veya hizmetlerini temsil eden yüzü çoğu zaman Windows kiosk cihazlarıdır. BT’nin hem açık mavi yaka ve operasyon çalışanlarınıza hem müşterilerinize yönelik bu kioskların yapılandırması ve yönetimi için daha basit süreçlere ihtiyacı vardır.

Bugün, tekli veya çoklu uygulama senaryolarınızda Microsoft Intune kullanarak kiosk cihazlarını kolayca kurmanız ve yönetmenizi sağlamak amacıyla Windows 10 için atanan erişim yeteneklerini genişletiyoruz. Microsoft Store’dan alabileceğiniz yeni Kiosk Browser da bunlar arasında. Kiosk Browser, perakende ve yönlendirme gibi senaryolara yönelik güvenilir ve özel bir göz atma deneyimi sağlamak için mükemmeldir.

Kiosk Browser Microsoft Store’dan alınabilir.

Önümüzdeki yıl içinde kiosk kurulumunuzu kolaylaştırmanıza ve açık mavi yaka ve operasyon çalışanlarınıza güvenilir bir deneyim sağlayan sorunsuz durumunu korumanıza yardımcı olmak için yeni yetenekler ekleyeceğiz. Bu yatırımlarımız hakkında daha fazla bilgiyi Windows IT Pro blog’unda bulabilirsiniz.

Windows 10 ile S modunda çalıştırıldığında kiosklar ve açık mavi yaka ve operasyon çalışanlarının kullandığı cihazlar en yüksek güvenliğe, dayanıklılığa ve performansa sahiptir. Windows 10 April 2018 Update ile Windows 10 Enterprise, S modunda yapılandırılabilir, böylelikle kurumlar hem Credential Guard ve Application Guard kurabilir hem de Micosoft Store, Cortana ve diğer uygulamaların sunduğu merkezi yönetimden yararlanabilirler. Tüm bunlar Microsoft 365 aboneliği ile kullanılabilmektedir.

Ayrıca, iOS ve Android için Office mobil uygulamalarını Office 365 E1, F1 ve Business Essential lisanslarına ekleme sistemimizi de basitleştiriyoruz. Bu değişiklikle, Microsoft 365 ve Office 365 lisansı olan tüm kullanıcılar, açık mavi yaka ve operasyon çalışanları da dahil olmak üzere, Office mobil uygulamalarını kullanabilecek ve hareket halindeyken de üretken olabilecekler. Kullanıcılar şimdi iOS ve Android için Outlook kullanabilirler. Word, PowerPoint, Excel ve OneNote mobil uygulamaları da önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulacak.

Cihaz yönetimini daha düşük maliyetlerle kolaylaştırın

Modern yönetim, masaüstü görüntülerini yönetme sürecini büyük ölçüde azaltma ve basitleştirmenin önünü açarken hem zaman kazandırmanın hem de maliyet avantajı sağlamanın da sözünü veriyor.

Windows AutoPilot, modern işyerinde ihtiyaç duyulan esnek cihaz yönetim yaklaşımının önemli bir parçasıdır. Yeni bir cihazı kutusundan çıkarıp, açıp, kimlik bilgilerinizi girdikten sonra arkanıza yaslanıp, çok az bir kullanıcı veya BT çabasıyla cihazın kurulmasını ve buluttan yönetilmesini beklemek kadar basittir. Hiçbir görüntü yönetimi gerektirmez!

Windows 10 April 2018 Update ile başlayarak Windows AutoPilot şimdi bir kayıt durumu sayfası da içeriyor. Bu sayfa, ilkelerin, ayarların ve uygulamaların bu kutudan çıkarma deneyimi sürecinde, kullanıcı masaüstüne geçip, cihazla etkileşime başlamadan önce kullanıma alınmasını sağlamanıza olanak tanıyor. Şimdi BT, her cihazın kullanılmaya başlanmadan önce uyumlu ve güvenli olduğundan emin olabilir.

Windows AutoPilot kayıt durumu sayfası.

Lenovo, Windows AutoPilot kurulum hizmetiyle doğrudan entegrasyonu olan ilk Microsoft OEM PC iş ortağı olduğunu duyurdu. Lenovo dünya genelinde kullanılabilirliğe hazırlanıyor ve ilk pilot müşterilerle birlikte çalışıyor. Dell de şu anda ABD ve bazı ülkelerde Windows AutoPilot bulunan PC’lerini piyasaya sunuyor ve kullanıma alınması için cihazları müşterinin adına fabrikada kaydedebiliyor. HP, Toshiba, Panasonic, Fujitsu da sonbaharda sunacakları PC’lerde Windows AutoPilot yoluyla müşterilere akıcı Windows 10 kurulumları sağlamaya hazırlanıyor.

Windows AutoPilot kesinlikle oyunun kurallarını değiştiren bir hizmet. Biraz zaman ayırıp, kurulumlarınızı nasıl basitleştirebileceği, donanımı kullanıma almak için harcadığınız zaman ve paradan nasıl ciddi düzeylerde tasarruf edebileceğinizi öğrenmenizi öneririm. Tabii ki kullanıcılarınız da basitliğini çok sevecek.

Entegre bir yönetim deneyimi

Oluşturduğumuz bulut hizmetlerinde vizyonumuz, kullanıcılarınızı, cihazlarınızı, uygulamalarınızı ve hizmetlerinizi kapsayan birleştirilmiş ve kolay kullanılan bir yönetim deneyimiyle çalışmanızı basitleştirmenize yardımcı olmaktır.

Geçtiğimiz Mart ayında Microsoft 365 admin center‘ın tüm Microsoft 365 kullanımlarınızın ortak giriş noktası olduğunu duyurarak bu yönde önemli bir adım attık. Bugün de bu entegre ve kolay kullanılan admin denetimini Office 365 kullanıcılarına genişletiyoruz.

Microsoft 365 admin center.

Bundan böyle hem Office 365 hem de Microsoft 365 kullanıcılarının aynı yeteneklerle aynı admin merkezine erişimi olacak. Office 365 kullanıcıları için bu, diğer Microsoft hizmetlerinizle beraber yetenek ve denetimlerden hiçbir ödün vermeksizin kolayca entegre olan daha basit admin deneyimi anlamına geliyor.

Microsoft 365’i yönetmek istediğinizde doğrudan admin.microsoft.com’a gidebilirsiniz. Bundan önce Microsoft 365’in yöneticiliğini yapan BT profesyonellerinin birkaç farklı konsola gitmesi gerekiyordu. Artık gerekmiyor!

Entegre uyumluluk

Uyumluluğu yönetmenin getirdiği karmaşıklık ve zorluk, özellikle büyük kurumlar için bunaltıcı olabilmektedir. Microsoft 365’i entegre ve sürekli güncelleştirilen ve verileri arşivleme, saklama, değerlendirme, sınıflandırma, keşfetmeyi düzenleyen kurallara uyuma yardımcı olan yetenekleri içerecek şekilde yeniledik. Bu yeni özellikler uyumluluk iş akışlarının yürütülmesinin getirdiği karmaşıklığın azaltılmasına gerçekten çok yardımcı olacak.

Azure Active Directory, Microsoft Exchange, SharePoint ve Teams ile entegre olarak çalışan merkez noktanız Microsoft 365 Security & Compliance Center, içerikleri içe aktarır ve bulut hizmetleri genelinde verileri saklamanıza ve içerikleri keşfetmenize olanak tanır.

Microsoft 365 Security & Compliance Center.

Kısa bir süre önce Security & Compliance Center’a birkaç yeni yetenek ekledik. Bunlardan bazıları:

 • Genel Veri Koruma Regülasyonu (GDPR) tarafından gerektirilen Data Subject Request’leri yürütme yeteneğini sağlayan yeni bir Data Privacy sekmesi;
 • Microsoft 365’de admin rolleri ve görevlerine tam zamanında erişim sağlayarak mevcut admin ayrıcalıklarını engellemenize olanak tanıyan Privileged Access Management;
 • Microsoft 365’de küresel veri konumunuz ve uyumluluk gereksinimlerinize göre verilerinizin nerede durduğunu kullanıcı başına düzeyde denetlemenize olanak tanıyan Multi-Geo Capabilities;
 • Olay tabanlı saklama ve değerlendirme için yeni Advanced Data Governance denetimleri.

Security & Compliance Center’a ek olarak Microsoft 365’deki uygulamaların her biri ihtiyacınız olan uyumluluk seviyelerini desteklemektedir. Bu listenin en yeni üyesi olan Microsoft Forms, anket, soru formu, araştırma hazırlamaya yarayan basit bir uygulamadır. Müşterilerden gelen taleple eğitim alanında kullanıcı sayısı üç milyonu aşan Forms’un ticari önizlemesi geçen yıl içinde yayınlanmıştı. Şimdi ise, SOC uyumluluğu onaylandıktan sonra ve önizleme sırasında 50.000’en fazla şirketin geribildirimleri sonucunda Forms, kurumsala hazır olarak tüm ticari müşterilerin genel kullanımına açıldı. Daha fazla bilgi için Forms Tech Community sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

BT’nizi basitleştirin

Bugün sizlere sunduğumuz yetenekler gerçekten heyecan verici. Bu güncelleştirmeler Microsoft 365’i masaüstü, cihaz, hizmet ve uyumluluğunuz genelinde kullanma biçiminizi olumlu etkileyecek ve BT yapınızın yönettiği sayısız şeyde faydalarını somut olarak göreceksiniz.

İşte BT yönetiminizi basitleştirmeye başlamak için şu anda yapabileceğiniz şeylerden birkaçı:

 • Windows 7 ve Office 2010 desteğinin sonlanacağı (sırasıyla Ocak ve Ekim 2020) tarihlere hazırlanın ve modern masaüstüne yükseltin.
 • Windows Analytics’e kaydolun, Upgrade Readiness’i etkinleştirin, cihazlarınızı kullanıma alın ve güncel Windows sürümüne yükseltin.
 • İlk Windows AutoPilot kurulumunuzu planlayın ve yürütün.
 • Yeni Microsoft 365 Admin Center deneyimi ile tanışın.
 • Yasal uyumluluk ve denetimleri izlemek için Security & Compliance Center ve Compliance Manager kullanmaya başlayın.

Ve Microsoft 365 ile BT yönetiminizi basitleştirmeye giden yolda Microsoft FastTrack‘in size rehberlik ederek yardımcı olmaya hazır olduğunu unutmayın.

Basit olan gerçek anlamda gelişmiş olandır. Yönetilmesi, yapılandırılması, entegre edilmesi, korunması gereken ve (basit bir ifadeyle) bozulabilecek daha az şey demektir. Bu da daha az aksaklık yaşanması ve hatalı yapılandırma sonucunda saldırganların erişim kazanabileceği daha az giriş noktası oluşması anlamına gelir. Şimdi hem daha iyi kullanıcı deneyimine hem de gelişmiş BT denetimine sahipsiniz.

Basitleştirilmiş BT, daha düşük maliyetle daha iyi güvenlik ve daha düşük riskle daha fazla üretkenliktir.

Microsoft, tüm dünyada KOBİ’lerin güçlenmesine ve korunmasına yardımcı olmak için çalışmaktadır. Microsoft 365 Business’ın işletmenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazlasını öğrenmek için Microsoft Ofisinde bulunan Teknoloji Deneyim Merkezi seanslarına katılabilir ya da iş ortağınızla iletişime geçebilirsiniz.

Teknoloji Deneyim Merkezi kayıt ve rezervasyon için: aka.ms/tdmkayit