Build 2018’in ilk gününden öne çıkanlar

Dün akşam Seattle’da gerçekleşen Microsoft Build 2018 konferansında oldukça güzel gelişmeler duyuruldu. Duyurularla birlikte Microsoft’un önümüzdeki günlerde nelere odaklanacağı daha da netleşmiş oldu.

Sizler için Build 2017 Day 1 keynote’undaki önemli bazı duyuruları aşağıdaki gibi derledim. Etkinlikteki duyuruların tamamını #MSBuild etiketiyle takip edebilirsiniz. Ayrıca Keynote’un tamamına buradan erişebilirsiniz.

Etkinlik başlıklarını aşağıdaki şekilde özetlesek de bu senenin odak konusunun “Yapay Zeka içeren servisler ve cihazlar” olduğunu belirtmek gerek.

2020’ye kadar günlük ortalama üretilecek verilerin tahmini boyutları paylaşılarak, veri odaklı ve veriden katma değerli servisler çıkararak kullanılabilecek bilgilerin önemi üzerinde duruldu.

Özellikle bu seneki duyurular aşağıdaki 3 başlık altında oldu. Nesnelerin interneti, farklı form-faktördeki cihazlar için “ubiquitous computing” tabiri kullanılırken, Microsoft Yapay Zeka’nın ön planda olacağı yeni cihaz türlerini tanıttı ve de önümüzdeki günlerde çok farklı cihazların da geleceği sinyali verildi.

AI / Yapay Zeka kısmında ise hem Azure üzerinde hem de internete çıkmadan çalışabilecek gömülü yöntemlerden bahsedildi.

Son konu ise kullanıcı odaklı deneyimin nasıl farklı cihazlarda, farklı boyutlarla gerçekleşebileceği üzerineydi.

Etkinlikte bahsedilen ilk yeniliklerden biri Azure IoT Edge’in Linux ve Windows üzerinde çalışan sürümleri oldu. Bu platformun daha da gelişmesi ve sektörün kendi ihtiyaçlarına göre özelleşebilmesi için Azure IoT Edge Runtime’ın Open Source olduğu duyuruldu.

Azure IoT Edge senaryolarından hem evde hem de özel sektörde çokça kullanılacağı kesin olan Qualcomm tabanlı Azure IoT Edge destekli kamera sistemi duyuruldu. Bu sayede görüntü işleme konusunda geliştirilen yapay zeka modelleri internete çıkmadan kamera üzerinde işlenebilecek.

Microsoft ve Qualcomm ortaklığında yeni görüntü işleme için kullanılacak kamera

https://visionaidevkit.com/?ocid=WDC_analogkits_visionaikit

Özellikle fabrika ve tarımda çok ilginç kullanım senaryoları getirecek olan Azure IoT Edge destekli DJI Drone duyuruldu. Bu sayede uçuş halindeyken internete bağlanmadan görüntü işleme konusunda geliştirilen yapay zeka modelleri çalışabilecek.

Microsoft Yapay Zeka konusunda pek çok yenilik duyurdu

Daha önceden duyurulan WinML ve ONNX platformları sayesinde Windows cihazlar ve HoloLens üzerinde Yapay Zeka / Makine Öğrenimi modelleri çalışarak anlık sonuçları gösterebilecek.

Özellikle Microsoft Research ekibinin gerçekleştirdiği kırılım noktaları ve gelişmeler paylaşıldı.

Daha sonra Microsoft’un temel amacının AI teknolojilerinin tüm yazılım geliştiriciler ve organizasyonlar tarafından erişilebilir olması için herkesi kapsayan yönlerin altı çizildi.

Yapay Zeka konusunda paylaşılan diğer yenilikleri “Azure AI Platform announcements: New innovations for developers” başlıklı blog yazısından okuyabilirsiniz.

Bunlar arasında en dikkat çekicisi AI/ML alanında gerek servisler, gerek araç/Frameworkler, gerekse AI altyapıları konusunda paylaşılan detaylar ve yenilikler oldu. Burada anlatılan pek çok yenilik, geçtiğimiz Connect(); etkinliğinde yapılan duyuruları tamamlayıcı nitelikteydi.

  1. AI Services: Cognitive Services, Conversational AI, Azure Machine Learning
  2. AI Tools & Frameworks:Visual Studio tools for AI, Azure Notebooks, Data Science VMs, Azure Machine Learning Studio ve AI Toolkit for Azure IoT Edge.
  3. AI Infrastructure: Azure Data Services, compute services: Azure Kubernetes Services (AKS) ve AI için özel silikon GPU’ler ve FPGA’ler

Microsoft Cognitive Services’teki güncellemeler paylaşılarak, her geçen gün servisler sayesinde yazılım geliştiricilerin AI/ML alt yapılı uygulamalar geliştirebildikleri duyuruldu.

Daha fazlasını “Microsoft empowers developers with new and updated Cognitive Services” başlıklı blog yazısından okuyabilirsiniz.

Görüntü sınıflandırması (Object Classification) yapan Custom Vision Serv’ten en çok istenilen özelliklerden Görüntü tespiti (Object Detection) özelliği duyuruldu. Bu sayede fotoğraflarınızda aradığınız detayların nerede olduğunu tespit edebileceksiniz.

Detaylı olarak incelemek için: Use Custom Vision API to build an object detection project in C#

Microsoft Cognitive Services duyurularından sonra, akıllı cihaz senaryolarında en çok ihtiyacı duyulan offline olarak çalışabilecek Speech SDK’sı duyuruldu.

Günün en ilginç haberlerinden biri de Kinect’in 4. nesil versiyonu olan Azure AI bağlantılı yeni Kinect versiyonu “Project Kinect for Azure” oldu.

Detaylı olarak incelemek için: Project Kinect for Azure

Bot Framework’teki gelişmeler duyurularak 16’dan fazla farklı kanala tek bir chat-bot uygulaması geliştirilerek ulaşılabildiği ve dünya genelinde pek çok müşteri hikayesinin paylaşıldığı detaylar sahnede yer aldı. Bot Framework üzerinde 100’den fazla yeni servisin hayata geçirildiği de duyurular arasındaydı.

Detaylar için “Build a Microsoft Bot Framework bot with the Bot Builder SDK v4” başlıklı blog yazısına göz atın.

Ayrıca bu yazıları da inceleyebilirsiniz:

Microsoft Conversational AI tools enable developers to build, connect and manage intelligent bots

Announcing General Availability of QnAMaker

Project Brainwave kod isimli proje ile de FPGA’ler üzerinde işlemlerin çok daha hızlı gerçekleşeceği yeni donanım duyuruldu.

Detaylar için “Real-time AI: Microsoft announces preview of Project Brainwave” başlıklı blog yazısını okuyun.

Azure Machine Learning tarafında verilerin hazırlanmasından modellerin oluşturulmasına, daha sonra da bu modellerin servislere dönüştürülerek kullanılabileceği tüm süreçler de paylaşıldı. Buradaki en güzel gelişme ise veribilimciler tarafından çokça kullanılan AI framework ve araçlarının destekleniyor olması.

Microsoft Graph – Microsoft 365

İlk günün son duyurularında ise Microsoft Graph, Microsoft 365 vardı. Bu servis sayesinde hangi cihazda, nerede olduğunuz fark etmeden uçtan uca deneyim yaşayabileceğini bir platform sunuyor.

Detaylar için: Microsoft Build 2018: Empowering developers to build intelligent apps with Microsoft 365

Bu servisler içerisinde Microsoft’un farklı ürünleri ve Microsoft Graph API’ları sayesinde bütünleşik bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Gösterilen demolardan birisi ise Amazon Echo cihaz üzerinde çalışan Cortana demosu ve Windows cihaz üzerinde çalışan Alex’a demosuydu. Şu anda ön izlemede olan servis hakkındaki detayları aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

Cortana/Alexa integration hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için buradan kayıt olabilirsiniz.

Cortana’nın kişisel deneyimlerle beraber ekiplerin birlikte çalışabilmesi konusunda çok güzel demolarında yer aldığı bölümde, önümüzdeki günlerde verimlilik konusunda hayatımıza çok fazla yenilikler katacağını görmüş olduk.

HoloLens konusunda da iki yeni kurumsal uygulama duyuruldu, buradaki temel amaç kurumlar için aylarca sürecek geliştirme eforlarını günler/haftalar seviyesine çekebilmek.

Bu uygulamalardan bir tanesi en çok karşılaşılan proje ihtiyaçlarından, uzaktan yardım senaryosu, “Microsoft Remote Assist” uygulamasıydı.

Bir diğer duyurulan uygulama ise Microsoft Layout sayesinde 3 boyutlu nesneleri günlük hayatınıza ekleyip onlarla etkileşim kurabileceğiniz “Microsoft Layout” uygulaması.

Detaylar için: Introducing two new mixed reality business applications: Microsoft Remote Assist and Microsoft Layout

Diğer Duyurular

Visual Studio Live Share Public Preview

.NET Core 3 and Support for Windows Desktop Applications

Release of Xamarin.Forms 3.0!