Microsoft’tan 5 milyar dolarlık Nesnelerin İnterneti yatırımı

Geçen haftanın önemli duyurularından biri, önümüzdeki dört yıl içinde Nesnelerin İnternetine (IoT) 5 milyar dolar yatırım yapacağımıza dair açıklamamız oldu. Bunu yapmamızın basit bir nedeni var: Amacımız, bağlı çözümlerle tüm müşterilere hem işini hem de dünyayı dönüştürme yeteneğini kazandırmak.

IoT çözümlerinin operasyonel verimlilik yaratabileceği artık bilinen bir gerçek; ancak gerçek etkisinin bunun çok ötesine geçerek günlük yaşamlarımıza kadar eriştiğini de görüyoruz. Müşterilerimiz, Afrika’daki okullara elektrik sağlıyor, öngörülü tedavilerle hastalarda daha iyi sonuçlar elde ediyor, işyerlerinde iş güvenliğini geliştiriyor, Alaska gibi zorlu bir coğrafyada karayollarına getirdiği teknolojilerle sürücü güvenliğini iyileştiriyor.

Nesnelerin İnterneti terimi henüz ortaya atılmadan önce, biz bu kavram üzerine yatırımlarımızı yaparak kurumların uç noktalardaki fabrika, bina ve diğer cihazlarının “karanlıkta” kaldığı dönemlerde ilgili çalışmalara başladık. Bugün de Nesnelerin İnterneti alanında araştırma ve inovasyona daha fazla kaynak ayırmayı planlıyor ve gelişecek olan yeni akıllı uç nokta teknolojiler için heyecan duyuyoruz.

Bulut, işletim sistemleri ve cihazları kapsayan geniş çaplı IoT platformumuz ile, Nesnelerin İnterneti yolculuğunu basitleştirebileceğimiz özel bir konuma sahibiz. Bu; ölçeği, teknik uzmanlığı, bütçesi, endüstrisi ya da diğer nitelikleri ne olursa olsun, her müşterinin iş ve müşteri deneyimlerini ve tüm dünyada insanların günlük yaşamlarını iyileştiren güvenilir bağlı çözümler oluşturabilmelerine yardımcı olabileceğimiz bir konum. Bugün duyurduğumuz yatırım, şimdi ve gelecekte tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamamızı sağlayacak.

Nesnelerin İnterneti ve Akıllı Uç Nokta’nın Barındırdığı Fırsatları Geliştiriyoruz

Analiz uzmanlarının uzun süredir tahminleri arasında bulunan benimseme ve üstel büyümeye aslında yeni başlıyoruz. A. T. Kearney, Nesnelerin İnternetinin 2020’ye kadar 1,9 trilyon dolarlık üretkenlik artışı ve 177 milyar dolarlık maliyet azalması getireceğini tahmin ediyor. Bu etki, bağlı evler ve arabalardan üreticilere, akıllı kentlere ve hizmetlere kadar birçok alanda yaygın bir biçimde görülecek.

Büyüyen yatırımımız hem teknoloji platformumuzda sürekli inovasyonu hem de yardımcı programlarımızı destekleyecek. IoT güvenliği, yeni geliştirme araçları, IoT ve uç nokta için akıllı hizmetler gibi önemli alanlarda araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı ve iş ortağı ekosistemimizi büyütmeye yönelik yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Müşterilerimiz ve iş ortaklarımız; yeni ürün ve hizmetler, teklifler, kaynak ve programları beklemeye hazır olabilir.

Müşterilerin giderek gelişmesinin fırsatını yaratıyoruz

Bugün sunduğumuz IoT teklifleri; cihazlar için işletim sistemleri, bu cihazların denetimi ve güvenliği için bulut hizmetleri, bilgi sağlayan gelişmiş analitikler ve akıllı eylemleri mümkün kılan iş uygulamaları gibi kurumların başlamak için ihtiyaç duydukları teknolojileri içermektedir. Yeni fikirler üreterek bunları platformumuzda gerçekleştiren müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla büyük bir ilerleme kaydettik.

Steelcase, Kohler, Chevron, United Technologies ve Johnson Controls gibi şirketler Microsoft’un IoT platformunda işlerini dönüştüren inovasyonlarını yapıyor, yeni ürün, çözüm ve hizmetlerini yayınlıyor.

Johnson Controls normal bir termostatı, birçok farklı koşulu izleyerek bina sıcaklıklarını otomatik olarak iyileştiren akıllı bir cihaza dönüştürdü. Schneider Electric, Nijerya’da kesintisiz elektrik sağlamak amacıyla güneş enerjisinden yararlandığı ve IoT platformumuzu kullanarak panellerin bakımını uzaktan yürüttüğü bir çözüm oluşturdu. Kohler, kullanımı lüks olduğu kadar ekonomik de olan yeni akıllı banyo ve mutfak ürünleri serisi hazırladı. Colorado’dan Fathym şirketiyle çalışan Alaska Ulaştırma Dairesi, hava koşullarını izleyerek sürücüleri ve yetkilileri tehlikeli koşullara karşı uyaran akıllı yollar yapıyor.

Bunlar gibi pek çok müşteri hikâyesi gelmeye devam ediyor. Her yeni uygulamayla benzersiz bir dönüşüme tanıklık ediyoruz. Müşterilerin ve iş ortaklarının büyük miktarlarda verileri değerlendiren IoT çözümlerinin geliştirilmesindeki belirli zorlukları nasıl aştıklarını da görüyoruz. Geliştirdikleri ürünler, ister evleri ister ofis ya da üretim tesislerini dönüştürmeye yönelik olsun, net olan bir şey var: Nesnelerin İnterneti, bulutta geliştirme, makine öğrenimi, yapay zekâ, güvenlik ve gizliliği kapsayan, işbirliğine dayalı ve çok disiplinli bir çalışmadır.

Tüm endüstrilerde müşterilerin vizyonlarını hayata geçirmelerine yardımcı olabilmek bizim için önemli. Bugün yaptığımız bu duyuru, bizim için olduğu kadar Nesnelerin İnternetinin ve akıllı uç noktanın geleceği için önemli bir duyuru. Bize, bundan daha birkaç yıl önce ancak birkaç kişinin hayal edebileceği yeni ve gelişen IoT çözümlerini geliştirmelerinde müşterilere destek olabilme konumunu sağlıyor. Müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın bundan sonra yapacaklarını görmek için sabırsızlanıyoruz.