Bridge to Türkiye Fund’dan Map4Good’a bir yardımlaşma hikâyesi

Türkiye’den yurtdışına çalışmaya giderek ülkesine ve gelecek nesillere katkı sağlamak isteyenlerin ve bu anlamda Microsoft’un katkılarını kaleme aldığım bu yazıyla sizleri heyecanımıza ortak olmaya çağırıyorum.

Bridge to Türkiye Fund (BTF), yani Türkiye’mize Yardım Köprüsü derneği Amerika’daki Türkler tarafından kurulmuş, ülkemize eğitim ve sağlık alanında katkı sağlamayı amaçlayan kâr amacı gütmeyen bir kurum. Hedefi, çocuklar ve gençlerin eşit şartlarda eğitim alabilmeleri için destek sağlamak.

Bu amaç etrafında birleşmiş ve Amerika’nın birçok eyaletine iyilik halkaları olarak yayılmış gönüllüler 2003’ten beri, biz de bir şeyler yapabiliriz diyerek maddi imkansızlıklar ve cinsiyet farkı nedeniyle oluşan eşitsizliği eğitim alanında çözmek adına muhteşem projelere imza attı ve bugün de atmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan BTF bugüne kadar toplanan bağışlar ile ülkemize eğitim alanında 3 milyon dolardan fazla fon sağlamış durumda. Sadece bu sene BTF aracılığıyla burs alan öğrenci sayısı 709. Bu bağışlarda Microsoft gibi büyük şirketlerin de önemli ölçüde katkısı var. BTF, Amerika vergi sistemine kayıtlı bir kurum ve şirketlerin sağladığı maddi bağış ve gönüllü çalışma zamanı eşleme olanaklarından faydalanma hakkına sahip. Yani bir Microsoft çalışanı iseniz ve BTF’ye bağış yaptıysanız, şirket bunu eşleyerek bağışınızı ikiye katlıyor. Ya da BTF için çalıştığınız her gönüllü saat için şirket BTF’ye belli bir miktar bağış yapıyor. Bu da sağlanan faydanın katlanarak ülkemize ulaşmasını sağlıyor.

Microsoft kâr amacı gütmeyen BTF gibi birçok kurumu destekleme konusunda öncü bir şirket. Yardımlaşma bilincinin ve duyarlılığının bireylerde yayılması için birçok faaliyet yürütülmekte. Microsoft’ta çalışmaya başladığım ilk seneden itibaren bu etkinlikler, duyurular ve samimi teşviklerin de katkısıyla benim için de bu bilinç giderek daha fazla gelişti. Özellikle Ekim ayı Microsoft’ta geleneksel olarak Giving Month denilen Bağış Ayı’dır. Bu ay boyunca tüm çalışanlar hem bağış yapmaya hem de bağış toplama etkinlikleri düzenlemeye teşvik edilirler. Bu amaçla fayda sağlamak isteyenler için şirketin birçok imkanını, toplantı odaları, teknik ekipmanlar, ücretsiz kullanma hakkı verilir. Kimi yöneticiler Microsoft’un sağladığı eşleme imkanına ek olarak, takım ya da birey olarak da ek bir eşleme yapacağını çalışanlara duyurur. Bu etkinlikler sırasında özellikle Microsoft’taki Türk topluluğu içerisinde BTF’yi sıkça duymaya başladım ve takip etmeye başladım.

4kids isimli “Çocuklar İçin” isimli projeyle köy okullarına kitaplar, botlar, montlar, eğitici oyuncaklar, sözlükler gönderilmekte. Öğretmenlerden, öğrencilerden mutluluk dolu teşekkür mektupları ve fotoğraflar geliyor. Üniversitesi öğrencilerine sene boyunca burs sağlıyorlar. Ağrı’nın bir köyünde okul yapımına katkı sağlanıyor, Fatsa’da ise bir kız öğrenci yurdu yaptırıyorlar. Kimi projelerinde çocuklara şifa oluyorlar. Her şey belgeli, faturalı, sözleşmeli, şeffaf bir bağış toplanma sistemi içerisinde yürütülüyor ve kesintisiz olarak yerine ulaşıyor.

Tüm bunları görmek benim için çok etkileyici oldu ve bir gün “Ben de bir şeyler yapmak istiyorum” dedim. Microsoft’un doğduğu yer olan Redmond kampüsünde yazılım mühendisi olarak çalışıyorum. Bu Nisan ayında 5’inci yılımı dolduracağım. Her ne kadar ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu olsam da yazılım mühendisliği hep istediğim bir alandı ve iş hayatına yazılım mühendisi olarak başladım. ODTÜ’de ve daha sonrasında Microsoft’ta, gelişen teknolojinin insan hayatına ne derece katkı sağladığını, hatta birçok engeli aşmasına yardımcı olduğuna dair birçok örnek gördüm. Ben de ilgi ve becerilerim doğrultusunda böylesine güzel ve sistematik yürütülen gönüllü çalışmaları destekleyerek daha geniş kitlelere duyurabileceğimizi düşünmeye başladım.

Yapılan bunca birbirinden muhteşem projenin nerede tutulduğu, herkesin her yerden istediği zaman ulaşabilme şansının olup olmadığı, yardım etmek istediğimiz okulun ihtiyaçlarını dışarıdan bir göz olarak nasıl görüp destek olabileceğimiz, gerektiğinde farklı değişkenler ile istatistik verileri almanın mümkün olup olmadığı gibi konular aklıma takılmaya başladı. Aslında tüm bu sorular Microsoft’un “Easy Access to Information for Everyone from Everywhere” yani “Herkes için her yerden bilgiye kolay ulaşım” ve “Data Driven Engineering” yani “Veri güdümlü mühendislik” ilkeleri ile özümsediğimiz ve hep sorduğumuz sorulardı.

BTF yönetici ve takım arkadaşlarımızın aslında uzunca bir süre böyle bir sistemi düşündüklerini ve bazı denemeler yaptıklarını öğrendim. Yani yapılan projeleri, gönderilen yardımları okul bazında, bursiyer sayılarını partnerler bazında haritaya il il işlemek istiyorlar. Ben bunu dinamik bir şekilde Azure Cloud Services’i kullanarak yapabileceğime inanarak başladım. Ve ortaya Map4Good çıktı!

Map4Good nedir?

Artık Bing Map’te Türkiye haritamız üzerinde kırmızı, sarı, yeşil ve mavi kalplerimiz var. Öğretmenlerimiz ihtiyaç başvurusu için formumuzu doldurduğunda haritamızda hemen o il üzerinde kırmızı kalp olarak görünüyor ve artık o okul için tüm başvuru detaylarını, ihtiyacı görebileceğimiz bir okul sayfası öğretmenin girdiği bilgiler ile otomatik olarak yaratılmış oluyor. Map4Good’un getirdiği yenilik ve fayda burada devreye giriyor.

Dünyanın herhangi bir yerinden iyilik yapmak isteyen biri Map4Good’da bu okul sayfasını açıp bağışta bulunabiliyor ve sonrasında yardımın gönderim ve ulaşımını yine bu sayfadan takip edebiliyor. Gerekli bağış toplandıktan sonraki aşamaları biz BTF gönüllüleri ilerletiyoruz. Yani yardımların ulaştırılması için tamamen kurumsal, güvenilir ve standart bir süreç devreye giriyor. Gönderim aşamasında bu okulun haritadaki rengi sarı kalbe dönüşüyor. Nihayet hediyeler okullara ve öğrencilere ulaştığında da yeşil kalp oluyor. Okul sayfasında öğrencilerin hediyelerine kavuşma anının kareleri ise görülmeye değer en güzel sonuç! Mavi kalpler ise partnerlerimiz aracılığıyla burs alan öğrenci sayılarını göstermekte.

İşbirlikleri ve projelerimizden bazıları

BTF, Türkiye’de köklü kurumlarla partner ilişkisi içerisinde lise ve üniversite öğrencilerine burs sağlıyor. ÇYDD, Nesin Vakfı Matematik Köyü, Koruncuk Vakfı Bolluca Çocuk Köyü, ODTÜ Vakfı, Boğaziçi Vakfı, Hacettepe Vakfı, TED başlıca partnerlerimiz. ÇYDD’nin Türkiye genelinde birçok şubesiyle iletişim halindeyiz. Özgür, laik, Atatürkçü nesiller yetiştirmek, kendi ayakları üzerinde duran, cinsiyet farkı nedeniyle dayatılan tüm önyargılardan sıyrılarak bu ülkenin toplum ve iş hayatında söz sahibi olmak isteyen genç kızlar yetişmesi için güç ortaklığı yapıyoruz. Özgecan Arslan’ın anısına BTF’de oluşturulan fonlar ile Tarsus’ta 11 öğrencimize burs imkânı sağlandı. Yine Soma faciasında zarar gören ailelerin çocuklarından oluşan 45 öğrenci için 4 sene boyunca burs sağlamak üzere bir fon oluşturuldu. İyi bir eğitim alma hakkı elde etmiş, aydın bireyler olarak, olumsuzluklara tepkimizi bu şekilde gösteriyor, yeni gelen nesillere bu şansı sunmak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz.

Etkinliklerle artan farkındalık

Bu sene 3. kez düzenleyeceğimiz Amerika genelinde gerçekleştirdiğimiz sinema gösterimleriyle hem farkındalık yaratıyor hem de gösterimlerden gelen gelirin tümüyle öğrencilerimiz için burs fonu sağlıyoruz.

Seattle’da 31 Mart’ta Tuluhan Tekelioğlu’nun Yapabilirsin adlı belgeselinin gösterimi için heyecanla gün sayıyoruz. Bu sene Giving Tuesday’de yani Amerika’da geleneksel bağış yapma gününde 140 öğrencimiz için burs imkânı elde ettik. Bu bir günde elde edilen inanılmaz bir sonuç! Her sene düzenlediğimiz Art4aCause ile yerel sanatçılarımızın çalışmalarını sessiz açık artırmayla satışa sunarak gelirin tamamını yine öğrenci bursu olarak değerlendiriyoruz. Geçen sene ve bu sene Seattle’da birçok gönüldaşımız, dostumuz doğum günlerinde hediye yerine BTF’ye bağış yapmasını rica ettiler dostlarına.

Bu bilinç ve duyarlılık hareketi inanılmaz umut verici. Türkiye’de ve Almanya’da destek verilen, tedavi için Seattle’a gelen ve maalesef çocuk yaşta kaybettiğimiz Arda Adalı ve İlayda Yıldız’ın anısına, onların tedavisi için BTF aracılığı ile topladığımız bağışlar ile BURSA Lösemili Çocuklara Yardım Derneği (LODER) aracılığı ile Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji – Onkoloji bölümüne kök hücrelerin saklanabilmesi amacı ile -85 C derecelik özel bir soğutucu alımı için fon sağladık. Onların anısı birçok çocuğa umut olarak yaşayacak.

Yer aldığımız topluluklarda etkinlikler düzenleyerek bu farkındalık hareketini yaymak, daha çok öğrencimize eğitim yolunda ışık ve umut olmak istiyoruz. Teknoloji alanında da bu farkındalığı Map4Good ile sağlama konusunda Microsoft birçok kolaylıklar sağladı.

Map4Good, Microsoft’un kâr amacı gütmeyen kuruluş ve organizasyonlar için başlattığı Microsoft Azure Sponsorship for Non-Profits kapsamında senelik $5000 kredi ile Azure Cloud Services üzerinde SQL Database ile bütünleşik bir web uygulaması olarak çalışmakta. Yine her sene yaz aylarında Microsoft bünyesinde gerçekleştirilen, yeni projeler ve fikirlerin desteklenmesini amaçlayan Hackathon’a Map4Good ile Hack4Good dalında katıldım ve takım arkadaşlarımdan, etkinliğe katılanlardan ve yöneticilerimden birçok olumlu ve destekleyici geri bildirimler aldım.

Teknoloji sayesinde global dünyada herkesin yardım elini uzatabileceği, seslerini çok uzaklara duyurabileceğimiz ihtiyaç sahibi öğrencilerimiz, inanıyoruz ki bu iyilik köprüsünü nesilden nesle taşıyarak ülkemizde olumlu gelişmelere öncü olacaklar. Aziz Sancar’lar, Canan Dağdeviren’ler, Asu Özdağ’lar, Utkan Demirci’ler ve daha birçok gurur duyacağımız bilim adamlarının yetişeceğine şüphemiz yok.

Map4Good’u buradan inceleyebilirsiniz.