Hacking STEM Dersleri ve Uygulamalı Çalışmalar

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) konularında verileri görselleştireceğiniz, uygulanabilir araştırma ve proje tabanlı etkinlikler geliştirmeye ne dersiniz? Öğretmenler tarafından öğretmenler için hazırlanmış, orta öğrenim standartlarını temel alan ders planlarını bu yazıdan inceleyin.

Ders Planları, Ücretsiz!

Ücretsiz ders planı LEGO® Education WeDo® 2.0 ile artık fen, teknoloji ve matematik dersleri daha da akılda kalıcı ve canlı. Hepimizin çok sevdiği LEGO© parçaları, bu ders planlarında yazılım ve müfredatla pratik bir şekilde buluşuyor ve kod yazmak öğrenciler için eğlenceli ve somut bir hal alıyor. Bilgisayar ve mobilde çalışan uygulama ile WeDo 2.0’ı ücretsiz olarak edinmek için buraya tıklayın.

Pisagor teoremini kullanarak topografya ölçümü

Öğrenciler, Excel’de bir Ulusal Park adasının ön ulaşım planını oluşturmak için karton veya LEGO® parçalarını kullanarak ölçüm araçları yapacak. Sonra, Pisagor Teoremini kullanarak yol tasarlayacak ve Paint 3D’de topografya öğeleri ekleyerek ulusal parklarını hayata geçirecekler.

ÖLÇÜM ARAÇLARI YAPIN

İnsanın etkisini anlamak için su kalitesi ölçümü

Bu etkinlikte öğrenciler, bir akarsuyu inceleyen su bilimci olarak çalışacak; pipet ve kablo teli gibi pahalı olmayan malzemeler kullanarak Elektrik İletkeni Sensörü yapacak. Ayrıca, elektrik iletkeni sensörünün doğruluğunu kalibre etmek için Excel grafikleri kullanarak oransal ilişkileri araştıracaklar. Ardından, kalibre ettikleri sensörü kullanarak, özelleştirilmiş bir Excel Çalışma Kitabında görselleştirilmiş farklı su örneklerinin kalitesini aralarındaki benzerlik ve farkları karşılaştırarak inceleyecekler.

İLETKENLİK SENSÖRÜ YAPIN

Hız ölçümü ile kuvvet ve hareketi anlama

Öğrenciler, gündelik nesneleri kullanarak araba ve pistlerine sensör yerleştirecek. Sonra özelleştirilmiş bir Excel çalışma kitabında hız ve çarpışma kuvvetini ölçecekler.

SENSÖRLÜ PİST YAPIN

İletişim için elektrikten yararlanma

Öğrenciler, gündelik nesneler kullanarak yapacakları telgraf makinesiyle elektrik enerjisini ve elektriğin iletişimdeki rolünü inceleyecek. Sonra, özelleştirilmiş bir çalışma kitabını kullanarak, telgraf makinesinden Mors koduyla bilgi gönderecek ve alacaklar.

TELGRAF MAKİNESİ YAPIN

İnsanları taklit eden makine yapımı

Öğrenciler karton ve pipet kullanarak yapacakları robot maketleriyle insan elinin anatomisini ve biyomekaniğini öğrenecek. Sonra, verileri Excel’de görselleştirerek yapacakları denemelerle robot elin performansını geliştirmek için yeni fikirler geliştirecekler.

ROBOT EL YAPIN

Hesaplamalı düşünme yoluyla depremleri anlama

Öğrenciler, bir sismograf yaparak deprem verilerini görselleştirecek ve depremin zararlarını azaltmakta kullanılan modern mühendislik yöntemlerini inceleyecek. Ardından, Excel’de yapacakları büyük veri çalışmasıyla levha tektoniğini anlayacaklar.

SİSMOGRAF YAPIN

Eğitim Atölyesi Nedir?

Microsoft bünyesinde küçük bir kuluçka birimi, K12 eğitimine yönelik yeni nesil donanım, yazılım ve hizmetler geliştirmeye odaklanmıştır. Amacımız, hesaplama ve tasarım temelinde düşünmeyi mevcut orta öğrenim ders programına yerleştiren araştırma ve proje tabanlı etkinlikler geliştirmelerinde öğretmenleri desteklemektir. STEM’i tüm öğrenciler için erişilebilir kılmak ve her okulun ‘geliştirmeyi” ve 21. yüzyılın teknik becerilerini sınıflarına getirebileceği ekonomik fırsatları göstermek istiyoruz. Hacking STEM ilk olarak Eğitim Atölyesi tarafından, Microsoft’un 2016 //Oneweek Hackathon etkinliği sırasında bir Hack For Good olarak modellendi. Excel’in ‘hacked’ sürümü, bilimin temel bilgilerini hayata geçirmekte, sınıfta Nesnelerin İnternetinin gelişen dünyasının kapılarını açmakta ve eğitimcilerin veribilimde Yeni Nesil Bilim Standartları (NGSS) ve Uluslararası Eğitimde Teknoloji Birliği (ISTE) standartlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır.