Office ve Windows için hizmet ve destek değişiklikleri

Ticari müşterilerimizin pek çoğu için güvenli ve verimli, modern iş ortamları yaratmak bir öncelik, ayrıca kendimizi adadığımız konulardan biri. Bu yolculuk kapsamında geçtiğimiz Temmuz ayında, Office 365, Windows 10 ve Enterprise Mobility + Security’yi biraraya getiren yeni ürün paketi Microsoft 365 tanıtımıyla büyük bir adım atmış olduk. Çoğu müşterimiz bu ürünlerden bir veya birkaçına geçiş aşamasında ve bizden netleştirmemizi istedikleri bazı önemli noktalar oldu. Şimdi ise Windows 7 ve Office 2010 için uzantı desteğinin (sırasıyla Ocak ve Ekim 2020 tarihlerinde) bitmesinden iki yıl önce Windows 10 için bakım uzantılarını, Office 365 ProPlus sistem gereksinim değişikliklerini ve piyasaya süreceği Windows’un sıradaki süresiz Office ve Uzun Süreli Bakım Kanalı’nı (Long-Term Servicing Channel / LTSC) duyurmanın heyecanını yaşıyoruz.

Windows 10 için bakım uzantıları

Windows 10, her ölçekten kurum tarafından hızla benimsenmeye devam ediyor. Müşteriler ürünü çalıştırırken bizim bir hizmet olarak Windows adını verdiğimiz modern bir hizmet yöntemini kullanıyorlar.

Pek çok müşterimiz, MARS, Independence Blue Cross ve Accenture’un da içlerinde olduğu bir hizmet olarak Windows’a geçerek kayda değer ilerleme sağladılar. Yine de bazı müşterilerimizden Windows 10 sürümleri için standart 18 aylık desteğe bir uzantı talebi geldi. Bu müşterilere yardımcı olabilmek için Windows 10’un 1607, 1703 ve 1709 için Kurumsal ve Eğitim sürümlerine altı aylık bir bakım uzantısı duyurumuz var. (Windows 10, 1511 sürümü için ek bakım Kasım’da duyurulmuştu.) Bu uzantı normal kanallar yoluyla piyasaya sunulacak.

Aşağıdaki grafik bu uzantıların, piyasaya sürülen son dört Windows 10 ürünümüz üzerinde ne kadar süreyle etkili olacağını gösteriyor.

Ayrıca Windows 10’un 1607 sürümüyle beraber Windows 10 Enterprise ve Education için ücretli bakım seçenekleri de sunacağız. Daha detaylı bilgi için Microsoft müşteri temsilcinizle iletişime geçebilirsiniz.

Office 365 sistem gereksinimleri güncellemeleri

Office 365 ProPlus, Office masaüstü uygulamalarının bulut bağlantılı ve her zaman güncel versiyonlarını sunuyor. Müşterilerin ProPlus ve Windows 10’un birlikte en güvenli ve en etkili yönetilmiş deneyimine sahip olması için Office 365 ProPlus’ın Windows sistem gereksinimleri için güncellemeleri yayınlıyoruz.

– Windows 10’da çalışan ProPlus mevcut destek yöntemlerimizin netleştirilmesi için ProPlus bundan böyle artık hizmet verilmeyen Windows 10 Yarım Yıllık Kanal (SAC) versiyonunda desteklenmeyecek.

– ProPlus, 14 Ocak 2020’den itibaren Windows’un aşağıdaki sürümlerinde desteklenmeyecektir. Bu sayede Office ve Windows, son özellikleriyle birlikte en güvenli ortamın sağlanması için düzenli ve eşgüdümlü güncellemeler alabilecekler.

    • Herhangi bir Windows 10 LTSC yayını
    • Windows Server 2016 ve eskiler
    • Windows 8.1 ve eskiler

Bazı müşterilerimizin Office’i kullanıcılarına Remote Desktop ve VDI aracılığıyla sunduklarının farkındayız. Microsoft yıl içinde, Windows 10 Enterprise ve Windows Server’ın SAC sürümü uyumlanması çerçevesinde yeni Remote Desktop ve masaüstü sanallaştırma özelliklerini de sunacak. Bu özelliklere erken erişebilmek için Windows Server Insider programına katılabilirsiniz.

Bu güncellemeler hakkında daha fazla bilgi için destek sayfasını ziyaret edin. Uzmanlara soru sormak için Office Apps Tech Community sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Office’in sıradaki süresiz sürümü ve Windows 10 LTSC sürümü hakkında yeni detaylar

Bazı müşterilerin buluta geçmeye hazır olmadığını ve bulut yerine şirket içi veya hibrit mimarileri tercih etiklerini görüyoruz. Bu müşterilerimiz için Office’in sıradaki süresiz sürümü ve Windows 10 LTSC sürümü hakkında yeni detayları açıklıyoruz.

Office 2019

Office’in Word, Excel, Powerpoint, Outlook ve Skype for Business gibi uygulamalar ve Exchange, SharePoint ve Skype for Business gibi hizmet sağlayıcılar içeren sıradaki süresiz sürümünü geçen yıl Ignite’da açıklamıştık. Bugün aşağıdaki güncellemeleri paylaşıyoruz:

-Office 2019, 2018 H2’sinde yola çıkacak. Yeni uygulamaların ve hizmet sağlayıcıların önizlemeleri 2018’in ikinci çeyreğinde gönderilmeye başlanacak.

-Office 2019 uygulamaları şu sürümlerde desteklenecek:

Herhangi bir desteklenmiş Windows 10 SAC sürümü

Windows 10 Enterprise LTSC 2018

Windows Server’ın yeni LTSC sürümü

-Office 2019 istemci uygulamaları yalnızca Tıkla-Çalıştır yükleme teknolojisiyle yayınlanacak. MSI’ı bir dağıtım yöntemi olarak Office 2019 istemcilerine sunmayacak, Office Server ürünleri için sunmaya devam edeceğiz.

Modern yazılımlar insanlara sadece işlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için yardımcı yeni özellikler sunmakla kalmıyor aynı zamanda yeni, daha etkili yönetilebilir çözümler ve daha kapsamlı güvenlik yaklaşımları sağlıyor. On yıldan daha eski ve bu yenilikten yararlanmamış yazılımların güvenli olmaları zordur ve verimleri daha düşüktür. Değişimin hızı arttıkça yazılımlarımızı daha modern bir tempoya taşımak kaçınılmaz oldu. Geçmişte Office’in süresiz versiyonları ‘sabit ömür süresi politikası’ anlamına gelen Microsoft Fixed Lifecycle Policy altında beş yıl standart destek ve beş yıl uzatılmış destek ile birlikte yayınlanıyordu. Office 2019 daha düşük uzatılmış destek süreli, ayrı bir koşulla dağıtılacak:

-Office 2019, beş yıl genel destek ve ortalama iki yıl uzatılmış destek sağlayacak. Bu, Office 2016 destek süresi ile uyum sağlamak için Fixed Lifecycle Policy içinde bir istisnadır. Uzatılmış destek 10/14/2025’te sona erer.

-Mevcut Office sürümleri için destek koşullarında bir değişiklik yoktur.

Windows 10 Enterprise LTSC 2018

Yeni LTSC sürümü Windows 10 Enterprise LTSC 2018, 2018 sonbaharında piyasada olacak. Daha önceki Uzun Süreli Bakım Kanalları sürümleriyle uyumlu olarak bu sürüm, aynı zamanda piyasaya sürülen Windows 10 Yarım Yıllık Kanal’la aynı özelliklere sahip olacak (Microsoft Edge ve Cortana gibi yerleşik uygulamalar da dâhil olmak üzere genellikle ek işlevlerle güncellenen uygulamaları da içeren her zamanki istisnalarla birlikte). Bu yeni sürüm aynı zamanda standart slikon destek politikası gereği son nesil işlemcilere de destek verecek. Windows 10 Enterprise LTSC’nin bu sürümü beş yıllık genel destek ve beş yıllık uzatılmış desteği kapsayan fixed lifecycle policy altında yayınlanacak.

Bizler Microsoft olarak, ticari müşterilerimizin güvenli ve verimli iş yerleri sağlamalarına yardımcı olmaya kendimizi adadık. Bu da onları Office ve Windows’da güncelleştirmek ve güncel tutmak anlamına geliyor. Pek çok müşteri şimdiden güncellemelerini planlama aşamasında ve bugünkü duyurularımız, son birkaç aydır onlardan aldığımız geri bildirime cevap veriyor. Windows 10 için bakım uzantıları hizmet olarak Windows’u uygulamaya geçişte biraz daha zamana ihtiyacı olan müşterilere yardımcı olacak; Office 365 ProPlus system gereksinimlerindeki değişiklikler yeni ProPlus dağıtımlarına netlik sağlayacak; Office 2019 ve Windows 10 Enterprise LTSC 2018, buluta geçmeye henüz hazır olmayan müşterilere değerli bir takım yeni güvenlik ve verimlilik özellikleri verecek.