Yeni bir araştırma, Eğitim Araçları’nın farklı öğrenci grupları arasında okuduğunu anlama kabiliyetini geliştirdiğini ortaya koydu

Washington’da yürütülen ve Microsoft Eğitim Araçları’nın sınıflarda yaratabileceği olumlu etkiyi gösteren, farklı sınıf seviyeleri üzerinde yapılmış yeni bir bağımsız araştırmanın sonuçlarını paylaşıyoruz. Ayrıca iPad için Word ile Microsoft Edge Tarayıcı’ya yeni eklenecek olan Eğitim Araçları’yla ilgili haberleri de aşağıda bulabilirsiniz.

Office 365 ve Microsoft Edge uygulamalarında dâhili olarak bulunan Microsoft Eğitim Araçları seti okuma, yazma ve kavrama yeteneğini geliştirmeye yardımcı oluyor. Örneğin Eğitim Araçları’nın kapsamlı okuyucu özelliği sayesinde kullanıcılar içeriği isterlerse dinleyebiliyor, ayarlar sayesinde kelimeleri hecelere bölebiliyor, metin boyutunu veya arka plan renklerini değiştirebiliyorlar.

Araştırma, Eğitim Araçları’nın okuduğunu anlama yeteneğini geliştirdiğini gösteriyor

RTI International’ın Eğitim Eşitliği Değerlendirme & Araştırma Merkezi tarafından yapılan yeni araştırma, öğrencilerin Microsoft Eğitim Araçları’nı kullanmasının hem ulus geneli bazlı değerlendirmede okuduğunu anlamayı yüzde 10 oranında artırdığını, hem de okumakta güçlük çeken öğrencilere ‘fırsat eşitliği’ sağladığını ortaya koydu.

“Eğitim Araçları destekleyici bir araç. Bazen öğrencilerin performansları kapasiteleriyle aynı ölçüde olmuyor. Eğitim Araçları, okumakta zorlanan öğrenciler için fırsat eşitliği yaratıyor. Onlara öğrendikleri ve eğitimini aldıkları konulara hâkim oldukları hissini veriyor. Öğretmenlerine veya sınıf arkadaşlarına bağımlı olmadan, bağımsız bir şekilde öğrendiklerini hissetmelerini sağlıyor.”

  • Bellevue Bölge Okulu, 4. Sınıf Öğretmeni

Eğitim Araçları, özellikleri sayesinde öğrencilere kişisel tercih ve kontrol olanağı verirken öğrenme sürecine katılımlarını etkiliyor. Dahası, öğretmenler öğrencilerinin Eğitim Araçları’ndan beklenmedik farklı şekillerde de yararlandığını söylüyor:

-Öğrencilerin kendi yazdıklarının kendilerine yüksek sesle okunması sayesinde hatalarının farkına varıyor ve yazma yetenekleri gelişiyor.

-Matematik, fen ve sosyal bilimler gibi diğer içerik alanlarındaki eğitim malzemelerine erişim sağlayarak okuma güçlüğü çekenler için eğitim eşitliğini destekliyor.

Öğretmenler, Eğitim Araçları’nın öğrenmeyi geliştiren bilişsel süreçleri desteklediğini söylüyor. Öğrenciler Eğitim Araçları’nda okuma sesini, hızını, arka plan rengini ve yazı tipini, kelimeler arası mesafeyi ve sözcük türlerinin tanımlanma biçimini seçebiliyor. Öğretmenler bu özelliklerin, bütün sınıf seviyelerindeki öğrencilerde, eğitimleri konusunda daha fazla kontrol ve sorumluluk hissi yarattığını ifade ediyor. Detaylar için raporun tamamını inceleyebilirsiniz.

“Araştırmaya katılan öğretmenlerin neredeyse tamamı Eğitim Araçları’nın, öğrencilerinin daha yüksek okuma seviyelerini hedefleyen içeriğe yetenek seviyelerinden bağımsız olarak erişmelerini sağladığını bildirdi. Burada ‘erişim’ ile içeriğin daha önce mümkün olmayan bir şekilde kavranmasını kastediyoruz.”

Araştırma 4. sınıf öğrencilerinde okuduğunu anlamada Eğitim Araçları kullanımıyla meydana gelen değişimi analiz ederek sonuçları aynı okulda, müfredatlarında Eğitim Araçları olmayan önceki bir 4. sınıf öğrenci grubuyla karşılaştırdı. Araştırma, okuduğunu anlamaya etki ettiği bilinen diğer değişkenlerin kontrolünden sonra, Eğitim Araçları’nı kullanan öğrencilerin eski öğrencilere kıyasla okuduklarını anlama kapasitesinde belirgin artış olduğunu gösterdi.

Bugün, bu cesaret verici araştırma sonuçlarını paylaşmanın yanısıra Eğitim Araçları’nın ve erişilebilir teknolojinin, insanlara hayatlarını dönüştürmekte nasıl yardımları olduğu konusunda yeni bir diziye başlıyoruz. Hikâyeleri buradan takip edebilirsiniz: http://aka.ms/EnablingTransformativeChange.

Öğretmenler, öğrenciler ve velilerden Microsoft’un Eğitim Araçları’yla olan deneyimlerini dinlemeye devam ediyoruz. Onların geri bildirimleri ve önerileri Eğitim Araçları takımı için önemli. Ürün geliştirme ve daha yaygın bulunurluk konusunda bize rehber oluyorlar. Bugün paylaşmak istediğimiz güncellemeler de bu gelişmeler arasında:

iPad’de Word için Eğitim Araçları

iPad’de Word, Sesli Okuma özelliği de dâhil olmak üzere pek çok Tam Ekran Okuyucu özelliğini desteklenmeye başlandı. Kelimeleri peşpeşe vurgularken aynı zamanda yüksek sesle okuyan Sesli Okuma özelliği şimdi Gözden Geçir sekmesi veya Eğitim Araçları sekmesi altındaki komutlardan ulaşılarak görülebilir.

Özellik, Word’ün şimdi iPad’de bulunan yeni Mobil Görünüm’ünü, sayfa rengi değiştirmeyi destekleyen tuvali, satır uzunluğu ayarı ve karakterler, kelimeler, satırlar arası boşluğu artıran Metin Aralığı özelliği ile güçlendiriyor. Word aynı zamanda disleksi, disgrafi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu veya yeni okumaya başlayan kişileri Eğitim Araçları sayesinde daha kapsamlı olarak destekliyor.

Dil Desteği

Word Ipad Sesli Okuma, iOS sürümünde desteklenen bütün diller için destekleniyor. iOS2un en güncel sürümü şu dilleri destekliyor: Arapça, Çince, Çekçe, Danca, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca, Yunanca, İbranice, Hintçe, Macarca, Endonezce, İtalyanca, Japonca, Korece, Norveççe, Polonyaca, Portekizce, Romence, Rusça, Slovakça, İspanyolca, İsveççe, Tayca ve Türkçe.

Microsoft Edge, Windows 10 Fall Creator’s Update

Microsoft Edge, yeni piyasaya sürülen Windows 10 Fall Creator’s Update ile odaklı okuma için kelime ve satır vurgulu Sesli Okuma özelliğini ekliyor. Yeni Sesli Okuma özelliği her web sayfasıyla olduğu gibi PDF dosyalarıyla da çalışabiliyor. Sesli Okuma’yı kullanmak için herhangi bir sayfanın üstünde sağ tıklayın veya Edge tarayıcının üst sağ köşesindeki “…” menüsünden Sesli Okuma’yı seçin.

Sesli Okuma özelliğinde okuma hızı ve ses tercihini de ayarlayabilirsiniz. Microsoft Edge, Windows 10 Fall Creator’s Update ile Türkçe de dahil olmak üzere 49 farklı dilde sesli okumayı destekliyor.

Umarız Microsoft Eğitim Araçları’na gelen bu yeni özellikler hoşunuza gider. Lütfen learntls@microsoft.com üzerinden bize geri bildirimlerinizi göndermekten çekinmeyin. Microsoft’un eğitim alanında sunduğu diğer olanaklar hakkında bilgi almak için Microsoft.com/education adresini ziyaret edin.