Yeni uygulamalar, yeni robot, yeni ders programı!

Microsoft MakeCode ekibi geçtiğimiz ay birinci yılını doldurdu. Bu kısa süre içinde geliştirmede bazı büyük adımlar atmanın gururunu yaşarken her gün yeni bir şey öğrendik, oyuncaklarla oynadık ve bol bol eğlendik!

Bizimle yeni tanışan okurlarımız için belirtelim: Microsoft MakeCode, bilgisayar bilimini tüm öğrenciler için eğlenceli, somut projelerle ve farklı öğrenme düzeylerine sahip öğrenciler için blok ve metin düzenleyicilerle anlık sonuçlar sağlayarak hayata geçirmek amacıyla kurulan bir bilişim eğitim platformu.

Bilgisayar Bilimi eğitimine daha içerici bir yaklaşım olarak fiziksel bilişim çerçevesinde harika sonuçlar ve hareketlilik görüyoruz. Örneğin, geçen yıl BBC’nin İngiltere’deki öğrencilerle yürüttüğü ulusal araştırmada, micro:bit kullandıktan sonra bilgisayar bilimi eğitimine ilgi duyan kız öğrencilerin oranında %70 artış olduğu görüldü.

2017’de, onlardan öğrenmek ve sınıflarında MakeCode’u nasıl kullandıklarını daha iyi anlamak için öğretmen ve öğrencilerle çok zaman geçirdik. Teknoloji eğitiminde gördüğümüz liderlik ve inovasyonlara en iyi örneklerden birini Doğu Teksas’ın kırsal bölgesindeki Lufkin Bağımsız Okul Bölgesi’nde görüyoruz. Bölgenin Profesyonel ve Dijital Öğrenimden Sorumlu Müdürü Rafranz Davis, dönüştürücü öğrenim deneyimlerini tüm öğrenciler için desteklemek amacıyla teknoloji kullanımına büyük önem veriyor. Lufkin Bağımsız Okul Bölgesinin öyküsünü burada bulabilirsiniz.

Şimdi de heyecan verici yenilikleri sizlerle kısaca paylaşalım:

1 – Wonder Workshop’un Cue Robot’u için MakeCode

Bugün birçok temel öğretim okulunun dersliklerinde yaşayarak öğrencilere robot bilim ve kodlama öğretmeye yardımcı olan mavi ve turuncu renkli sevimli robotlar Dash ve Dot’u birçoğunuz tanıyor olabilirsiniz. Wonder Workshop şimdi orta öğrenim öğrencileri için Cue adında yeni, daha gelişmiş bir robot çıkardı. Eğitimciler Cue’yu Uygulamalı Robot Bilim projesi tabanlı ders programlarında temel bilgisayar bilimi kavramlarını süper eğlenceli ve her öğrencinin katılımını ve ilgisini sağlayan bir yolla öğretmek için kullanmaya başlayabilirler.

Bir süre önce Wonder Workshop ile birlikte Cue için bir kodlama deneyimi üzerinde çalışmaya başladık. Öte yandan Microsoft MakeCode tabanlı yeni Cue Education uygulamasını yayınladığımızı ve uygulamanın Windows Store’dan alınabileceğini büyük bir mutlulukla duyuruyoruz. Uygulamanın harika yeni özelliklerinden bazıları:

Blocks / JavaScript

Tüm MakeCode düzenleyicilerle olduğu gibi, öğrenciler kodlarını düzenlemek için Blocks ve JavaScript arasında iki yönlü geçiş yapabilirler. Blok tabanlı görsel sürükle-bırak kodlamadan gerçek dünyanın metin tabanlı programlamasına giden yolun zaman gerektirdiğini biliyoruz ve bu geçişi yaparken öğrencileri desteklemek istiyoruz. Cue Education uygulaması ile öğrenciler programlarını aynı anda hem Blocks hem JavaScript ile oluşturabilir; deneyim ve özgüvenlerini artırma sürecinde ikisi arasında ileri geri geçiş yapabilirler.

Basitleştirilmiş Araç Kutusu

Diğer MakeCode düzenleyicileriyle tanışık okurlar, olağan MakeCode Araç Kutusu’nda bazı değişiklikler olduğunu da görecekler: Daha küçük ekranlı mobil cihaz senaryolarını da desteklemek için kategorileri mümkün olduğunca basitleştirmeye çalıştık. Dil yapılarının dışında, bloklar çoğunlukla Eylemler, Olaylar ve Denetim altında gruplandırıldı.

  • Eylemler, Cue’nun yapmasını istediğiniz, hareket etme, ses çıkarma, ışık rengini değiştirme gibi herhangi bir eylemdir.
  • Olaylar, bir eylemi başlatacak olan girdilerdir; bir engeli algılama, bir düğmeye basma, bir el çırpma veya sesli komut duyma gibi.
  • Denetim, Boole ifadelerini ve Yinele, Eğer…İse…Değilse gibi hem Mantık hem Döngüler bloklarını içerir.

Bu Araç Kutusu çekmecelerinin her birinde Taşı, Renk veya Ses gibi, blokları bulmayı çok kolaylaştıran alt kategoriler var.

2 – Minecraft için MakeCode ile Bilgisayar Bilimine giriş

Minecraft için MakeCode‘u yayınladığımızdan bu yana eğitimcilerden en çok dinlediğimiz isteklerden biri, bilgisayar bilimi dışındaki öğretmenlerin de kullanabilmesi için giriş düzeyinde bilgisayar bilimi eğitim programı yazılması oldu. Onun için, bugün Minecraft için MakeCode tabanlı bir Bilgisayar Bilimine Giriş programını yayınlamaktan heyecan duyuyoruz! Eğitimciler Douglas ve Mary Kiang, orta öğrenim öğrencilerine yönelik tüm bir yarıyılı kapsayan yeni bir kursu kaleme aldı. Kurs, ücretsiz olarak çevrimiçinde ve OneNote Not Defteri olarak bulunabilir.” Kursun her dersinde bağlantı gerektirmeyen alıştırmalar, rehberli kodlama etkinlikleri ve CSTA standartları ile eşleşen bir bağımsız proje yer alıyor. Öğrenciler, değişkenler, yineleme, koşullular gibi Bilgisayar Bilimi kavramlarını öğrenirken, papağanların yumurta bıraktıkları, Agent’in otomatik olarak ağaç kestiği, altın ve elmas için kazı yaptığı programlar oluşturabilirler.

Ayrıca Mixer üzerinden yayınlanan bir video kanalı da başlatıyoruz. Her Cuma uygulamalı öğreticiler yayınlayacak ve Minecraft’da canlı kodlama yapacağız. Minecraft’da balçıkla zıplama evi yapmayı öğrenmek için bizi yer işaretlerinize ekleyin ve izleyin!

3 – micro:bit Windows 10 uygulaması için MakeCode

İlk MakeCode düzenleyicimiz micro:bit içindi; bu, eğitici hepsi bir yerde mikrodenetleyici kartının gerçek anlamda öncülüğünü yaptı. Bugün de yeni bazı özellik ve yetenekler getiren bir micro:bit için MakeCode Windows 10 uygulamasını duyurmanın heyecanını yaşıyoruz:

  • Tek tıkla Yükleme – Programlarınızın kurulumu için artık dosyaları sürükleyip bırakmanız gerekmiyor. Bu uygulamayla, Yükle düğmesini tıklayıp tılsımın çalışmasını izleyebilirsiniz!
  • Seri veriler – micro:bit’inizden hızlanmayı, ışık düzeyini veya sıcaklığı mı ölçmek istiyorsunuz? Şimdi, değerleri grafik üzerinde gösteren ve verileri Excel’e aktarmanıza olanak tanıyan yeni seri veri görselleştiricimizle yapabilirsiniz. Bu özellik, STEM projeleri ve bitki yetiştirmek için en iyi ışık ve sıcaklığı ölçmek gibi sınıf deneyleri için mükemmel.

Bizi her gün esinlendiren harika iş ortaklarımız, istekli öğretmenlerimiz ve hevesli öğrencilerimize teşekkür borçluyuz. Sizler sayesinde her sabah işimize mutlu başlıyoruz!

Bizi Twitter’da takip edin: @MSMakeCode.