Microsoft Açık Kaynak dünyasına yakınlaşıyor…

Microsoft, geçtiğimiz günlerde Microsoft Open Technologies Inc. adlı yeni bir oluşumu hayata geçirdi. Open Technologies’in misyonu Microsoft’un giderek daha fazla ağırlık verdiği açık kaynak geliştirme projeleri ile köprü kurmak, Microsoft platformlarında açık kaynak projelerini desteklemek ve de Microsoft bulut bilişim çözümlerinde açık kaynak araçları kullanarak geliştirme imkanı sunmak olarak özetlenebilir.

açık kaynak

Open Technologies’in misyonu Microsoft ürünleri ile açık kaynak geliştirme projeleri arasında köprü kurmak.


Şu an için birçok açık kaynak projesi ve ortamı Microsoft platformalarında çalışmakta veya Microsoft platformları tarafından desteklenmekte. Ayrıca Outercurve Foundation, Apache Software Foundation gibi birçok açık kaynak grubu ve standart organizasyonları ile bu konularda ortak çalışmalar yürütülüyor. Windows Azure bulut ortamında .NET’in yanında Node.js, PHP ve Java’nın da kullanıcı tercihleri çerçevesinde geliştirme ortamı olarak kullanımı destekleniyor. Microsoft Open Technologies Inc. devam eden bu çalışmaları genişletirken bir yandan da derinleştirmeyi ve Microsoft’taki geliştirme ve inovasyon süreçleri ile açık kaynak ve açık standartlar dünyası arasında güçlenen bir köprü kurmayı amaçlıyor.

 

Aslında bu Microsoft için yeni bir adım değil, çünkü açık kaynak kodlu yazılım geliştirme süreçleri hem şirket içerisinde çeşitli projelerde kullanılıyor hem de bu yaklaşımı benimseyen diğer projelere destek veriliyor. Microsoft’un açık kaynak kodlu projeler sitesi olan Codeplex kapsamında 300.000’i aşkın kayıtlı geliştirici 28.000 açık kaynak kodlu proje üzerinde çalışıyor. Microsoft ayrıca birlikte çalışabilirlik bağlamında açık kaynak temelli birçok proje ile Microsoft platformlarının daha verimli ve birlikte çalışabilmesi için çeşitli geliştirme çalışmalarının içinde yer alıyor. Linux Foundation tarafından yayınlanan verilere göre Linux Kernel’ının 2.6.36 versiyonundan beri yapılan geliştirme katkıları sıralamasında Microsoft en büyük katkısı bulunan 20 katılımcı arasında sıralanmakta. Microsoft’taki açık kaynak topluluğu da “Port 25” adlı web siteleri aracılığıyla dünya ile paylaşımlarda ve etkileşimde bulunuyor.

 

Open Technologies Inc. de Microsoft’un Linux, Hadoop, MongoDB, Drupal ve Joomla gibi birçok açık kaynak projesi ile süregiden çalışmalarını, işbirliklerini derinleştirme ve farklı teknolojiler arasında etkin bir köprü oluşturma amacına sahip. Dolayısıyla Open Technologies Inc.’nin kurulması, Microsoft’un açık kaynak dünyası ile birarada çalışma sürecini kurumsallaştıran ve Microsoft’u Açık Kaynak dünyasına bir adım daha yaklaştıran önemli ve anlamlı bir adım.