Imagine Cup heyecanı başlıyor!

Gençleri tüm dünyada en yenilikçi teknolojilerle rekabetçi ve ilham verici bir ortamda buluşturan Imagine Cup için başvurular başladı. Bu yıl “Hayallerin İçin Kodla!” sloganıyla yola koyulan yarışmaya katılım için size rehberlik edecek tüm önemli bilgiler bu yazıda!

16 yaşından büyük lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği dünyanın en büyük teknoloji yarışmalarından biri olarak kabul edilen Microsoft Imagine Cup 2018’in başvuruları başladı.

Öğrenciler! Maksimum 3 üye ve dilerseniz 1 mentorden oluşacak takımınızı kurun, projelerinizi geliştirin, ,ilk eleme olan Türkiye finalleri için hazırlıklara hemen başlayın! Bu arada unutmayın! Projenizi Büyük Veri, Yapay Zeka ve Artırılmış Gerçeklik üzerine önceliklendirmeniz Microsoft jürisi için büyük önem taşıyor. Yarışmaya son başvuru için tarih 13 Nisan 2018.

Yeni tanışanlar için Imagine Cup

16 yıldır gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük öğrenci teknoloji yarışmalarından biri olan Microsoft Imagine Cup’ta geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kategori bulunmuyor.

Yarışmada herkes istediği alanda fikir ve proje geliştirme imkanına sahip. Bu noktada jürinin ölçümlemesindeki kritik noktalar:

  • Projelerin teknolojik altyapısı
  • Microsoft’un bulut platformu olan Azure servislerinin kullanımı
  • Projelerin ticari pazarlarda ne kadar şansı olacağı

Bulut, yapay zeka, makine öğrenimi gibi teknolojilerin her gün daha da ön plana çıktığı günümüzde, Imagine Cup, öğrencilerin bu alanlarda kendilerini geliştirmeleri için önemli bir fırsat sunuyor.

Tüm Imagine Cup projelerinin mutlaka bir ya da birkaç Microsoft Azure servisini barındırması gerekiyor. Bunun yanı sıra, geleceği bugünden inşa eden projelerde Yapay Zeka öğelerinin yer alması da bir diğer önemli etken.

Imagine Cup’ta kategori yok ancak projenizi geliştirirken mutlaka Azure kullanmalısınız! Teknoloji meraklısı öğrenciler için ilgili kaynaklar hemen aşağıda:

AI
https://www.microsoft.com/en-us/ai

Mixed Reality
https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-mixed-reality
https://www.microsoft.com/en-us/hololens

Big Data
https://azure.microsoft.com/en-us/solutions/big-data/

Yol haritası

Imagine Cup Türkiye ulusal finalleri için yapılacak başvurular 13 Nisan’a kadar sürecek.

Türkiye finallerini kazanan ekip, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Finalleri’ne katılacak.

Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Finalleri’nde sıralamaya giren takımlar Dünya Finalleri’ne katılacak.

İşte Imagine Cup 2018’in başvuru takvimi:

  • 13 Nisan 2018 – Son Başvuru Tarihi
  • 13 Nisan – 20 Nisan 2018 – Jüri Değerlendirme ve Ön Eleme
  • 24 Nisan 2018 – Finalistlerin Duyurulması
  • 25 Nisan – 10 Mayıs 2018 – Finale Kalan Projelere Mentorluk Desteği
  • 11 Mayıs 2018 – Ulusal Final
  • Mayıs 2018 – Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Yarı Finali
  • Temmuz-Ağustos 2018 – Dünya Finali

13 Nisan – 20 Nisan 2018 tarihleri arasında jüri değerlendirmesi gerçekleşecek olan yarışmada ulusal finale katılma hakkı kazanan takımlar 24 Nisan’da ilan edilecek ve 11 Mayıs tarihinde ise Türkiye Imagine Cup 2018 şampiyonu açıklanacak.

Maksimum 3 üye ve 1 mentorden (opsiyonel) oluşacak takımlarla yarışacak öğrencileri Imagine Cup 2018’in Türkiye ulusal finallerinde sektörün ileri gelenlerinden oluşan jüriye fikrini sunma şansı yakalayacak ve kazanan takımın üyelerine Microsoft’un deneyimli yazılım ekibinden Mentorship desteği verilecek.

Türkiye finallerinde birinci olan takım, önce Orta Doğu Afrika finallarine katılacak ve burada ilk 3’e girebilirse Global Imagine Cup Finalleri’nde Türkiye’yi temsil edecek.

Yarışmayla ilgili tüm bilgilere https://imagine.microsoft.com/tr-tr/Country/TR adresinden ulaşabilirsiniz.

Imagine Cup’ın global sayfasını ise buradan takip edebilirsiniz.