Office 365 Eğitim ile kapsayıcı ve işbirliğine dayalı öğrenim için yenilikler geliyor

Daha kapsayıcı ve işbirliğine dayalı öğrenim ortamları yaratmaya yönelik sürekli çabalarımız, bugün Office 365 Eğitim‘e getirdiğimiz güçlü bazı güncelleştirmelerle devam ediyor. Bu eğitim yılının başından bu yana 15 milyondan fazla not defteri oluşturulan OneNote Sınıf Not Defteri’nin getirdiği ivmenin ve Microsoft Teams for Education’ın lansmanının ardından, Office 365’in en iyi öğrenim sonuçlarını sağladığından emin olmak için öğrenciler, öğretmenler ve araştırma enstitüleriyle birlikte çalıştık.

Bugünün Office 365 Eğitim güncelleştirmeleri, Microsoft Öğrenme Araçları’nın en yeni özelliklerinden olan Office’de Dikte (Dictation) sayesinde öğrencilerin yalnızca seslerini kullanarak ödev hazırlayabilmeleri yeteneğini; ayrıca, Microsoft Teams’in iPhone ve Android uygulamaları ile ödevlere gelişmiş erişim ve sınıf işbirliğini içeriyor.

Bundan da öte, öğretmenlerden gelen bir numaralı özellik isteğini de yerine getiriyoruz: OneNote Sınıf Not Defteri sayfa kilitleme. Bu özellik, öğretmenlerin öğrencilere salt okunur erişim vermelerine olanak tanıyor. Office 365 Eğitim, öğretmenlere ve öğrencilere sınırsız öğrenimin kilidini açma olanağını sağlıyor. En güzeli de hem öğretmenler hem öğrenciler için ücretsiz olması.

Kapsayıcı Öğrenme Araçları ile daha iyi öğrenci sonuçları

Sınıflar çeşitlilik gösteren bir yapıdadır. Sınıfların yüzde yetmiş üçünde öğrenciler dört veya daha fazla farklı okuma seviyesine sahip; ders süresinin yüzde 50’ye kadarı ise öğrencilerin farklı ihtiyaçlarının karşılanmasına harcanabiliyor. Öğrenme Araçları‘nın yardımcı olduğu kanıtlandı; bu sonuçlar bize gurur veriyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, Öğrenme Araçları’nın farklı yeteneklere sahip öğrencilerde okuma hızını ve kavramayı artırdığı; bunun sonucunda da Öğrenme Araçları’nı kullanan öğrencilerin kullanmayanlara göre yüzde 10 daha yüksek test sonuçları aldığı gösterildi.

Word, OneNote, Outlook, Edge ve Office Lens genelinde ayda 7 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Öğrenme Araçları’nın böylesine yoğun benimsendiğini görmek bize heyecan veriyor. Öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynlerden gelen geribildirimlere dayanarak Öğrenme Araçları’nın yeteneklerini genişletmek için çalıştık. Bugün de birkaç güncelleştirmeyi duyurmaktan mutluyuz.

 • Office’de Dikte: Bu basit ama fark yaratan araç, farklı yeteneklere sahip öğrencilerin yalnızca seslerini kullanarak serbestçe yazmalarına yardımcı olacak. Şubat’tan itibaren Dikte özelliği Word, Word Online, PowerPoint, Outlook Desktop, OneNote Windows 10 ve OneNote Online’da ve dokuzdan fazla dilde kullanılabilecek.

 • Sesli Okuma: Öğrencilerin bir e-posta iletisinin içeriğini, aynı anda ilgili sözcüğü vurgulayarak dinlemelerini mümkün kılar. Özellik yakında Outlook Desktop’da 30’dan fazla metin okuma dilinde kullanılabilecek.
 • Tam Ekran Okuyucu: Farklı birikimlere sahip öğrencileri daha fazla desteklemek amacıyla Tam Ekran Okuyucu şimdi 10 yeni dili daha destekliyor. 2018 içinde daha fazla platforma da gelerek yakında Mac, iPhone ve Android için Word, Outlook Desktop ve iPhone, iPad ve Mac için OneNote’da kullanılabilecek.

Microsoft Teams’de yeni öğretim ve öğrenim araçları

Geçen yıl Microsoft Teams for Office 365 Education‘ın yayınlanmasından bu yana tüm dünyada eğitimcilerin Teams’i dijital iletişim merkezleri olarak kullanarak işbirliğini ve öğrenim sonuçlarını yükselttiklerini gördük. Yeni yaptığımız duyurulara ek olarak, Teams’de sınıf oluşturmayı, işbirliği yapmayı ve yönetmeyi çok daha kolaylaştıran bazı özellikler yayınlıyoruz.

 • Ödevler desteği: Öğrenciler, şimdi iOS ve Android cep telefonları veya tabletlerinde Teams uygulamasını kullanarak gelecek ödevlerine erişebilir, yeni ödev bildirimleri alabilir ve çalışmalarını teslim edebilirler. Öğretmenler, yeni ödevler oluşturabilir, ödevleri gözden geçirip düzenleyebilirler. Üstelik hareket hâlindeyken de çalışabilirler. Öğrenci ve öğretmenlerin bireysel ödevleri kolayca bulup, bu ödevlere gidebilmeleri için mobilde arama işlevini de iyileştirdik.

 • İsteğe Bağlı Çeviri: Öğrenci ve öğretmenler yakında bir sohbet veya bir ekip kanalındaki içeriği kiracılarının yapılandırıldığı dile çevirebilecek. Bu güçlü özellik, tüm dil engellerini kaldırarak öğretmen ve öğrencilerin seçtikleri dilde rahatça konuşmalarına olanak tanıyor.
 • Ödev Analitiği: Şimdi öğretmenler ödevlere olan ilgiyi gerçek zamanlı olarak izleyebilir, kimin ödevi görüntülediğini, kimin teslim ettiğini bir bakışta görebilirler.
 • Join Codes: Öğrencileri sınıfa davet etmelerine olanak tanıyarak öğretmenlerin değerli zamanlarından tasarruf etmelerini sağlar. Çalışma arkadaşlarıyla zahmetsiz işbirliği başlatmayı sağlayan bu yetenek, personel ve PLC ekipleri için de çok kullanışlı olacak.
 • Bir Ekip’i Şablon olarak Yeniden Kullanma: Yeni bir ekip oluştururken öğretmenler, mevcut bir ekibi şablon olarak yeniden kullanabilir; kanallar, sekmeler, ekip ayarları, uygulamalar, hattâ kullanıcılardan kopyalamak istediklerini özelleştirebilirler.
 • Ondalıklı Notlama: Öğretmenler Ondalıklı Notlama kullanarak değerlendirme geribildirimlerini tercih ettikleri şekilde verebilirler.

 Öğretmenler için OneNote özellikleri

OneNote‘a, öğretmenler arasında popüler olacağını bildiğimiz kullanışlı yeni özellikler geliyor.

 • Sayfa Kilitlemesi: Sınıf iş akışlarını daha da basitleştirmek için öğretmenlerden gelen bir numaralı isteği yerine getiriyor ve Sınıf Not Defteri sayfa kilitleme özelliğini sunuyoruz. Öğretmenler şimdi öğrencilere geribildirimde bulunduktan sonra sayfaları salt okunur olarak kilitleyebilirler.
 • İnteraktif matematik hesaplayıcılar: OneNote’da, STEM öğretmenleri için popüler bir uygulamalar grubu olan Desmos interaktif matematik hesaplayıcıları etkinleştiriyoruz.
 • Yeni çıkartmalar: Eğlenceli dört yeni çıkartma paketi de ekledik: Telekli Dostlar, Bilim, Sirk Hayvanları, Oklar.

PowerPoint ve Microsoft Stream ile Teams entegrasyonu

Sınıf işbirliğine getirdiğimiz yenilikler bu kadarla kalmıyor. Teams, öğretmen ve öğrencilerin interaktif içeriklerini birkaç adımda oluşturmaları ve paylaşmalarını kolaylaştırmak için PowerPoint ve Microsoft Stream ile de güç birliği yaptı.

Öğretmenler, PowerPoint kullanarak (mürekkep, animasyonlar, sesli/görüntülü anlatımlar içeren) etkileyici sınıf içerikleri oluşturabilir; bu içerikleri video olarak Stream kanallarından yayınlayabilir; öğrencilerine göndermek için Teams sınıflarında görüntülenmesini sağlayabilirler. Bundan başka, farklı öğrenme yeteneklerine sahip öğrencilerin erişimi için Stream videolara otomatik olarak altyazı ekleyecek.