Bulut depolama şimdi daha ekonomik: Azure Archive Storage genel kullanımda

Bugün Archive Blob Storage hizmetinin gigabayt başına ayda 0,002$ gibi fiyatlardan başlayan tekliflerle genel kullanıma sunulduğunu duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Geçen yıl müşterilerin depolama maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olmak amacıyla sık kullanılmayan verilerini Seyrek erişimli katmanda depolayan Cool Blob Storage hizmetimizi başlattık. Şimdi de kurumlar, ender olarak erişmeleri gereken verilerini Archive katmanında depolayarak depolama maliyetlerini daha da azaltabilirler. Ayrıca, müşterilerin verilerinin yaşam döngüsünü bu katmanlar genelinde ve nesne düzeyinde kolayca yöneterek depolama maliyetlerini optimize etmelerine olanak tanıyan Blob-Level Tiering hizmetinin genel kullanılabilirliğini de duyuruyoruz.

Yeni kurulan şirketlerden büyük kurumlara farklı ölçeklerden ve endüstrilerden müşterilerimizin verilerinde hızlı ve büyük artışlar oldu. Bu verilerin önemli bir kısmı ender olarak erişim gerektirse de işin sürekliliği ya da uyumluluk gereklilikleri nedeniyle uzun sürelerle depolanması gerekmektedir. Örneğin, çalışan verilerini, sağlık kayıtlarını, müşteri bilgilerini, mali kayıtları, yedeklemeleri düşünün. Ayrıca, yapay zekâda son dönemde gerçekleşen ve ileride gerçekleşecek olan ilerleme ve veri analitiği ile daha önce dikkate alınmayan verilerden yeni değerler kazandırabilmektedir. Farklı endüstrilerdeki müşteriler bu veri kümelerini daha uzun sürelerle saklamak istemekte, ancak bunun için ölçeklenir ve maliyet etkin bir çözüme ihtiyaç duymaktadır.

“Bulut arşivleme hizmetimiz için Archive Blob Storage önizlemesinde birkaç aydır Azure ekibiyle birlikte çalışıyoruz.  Mevcut bir nesnede tek bir API yoluyla depolama katmanının bu kadar kolay değiştirilebilmesine bayılıyorum. Bu, Bilgi Yaşam Döngüsü Yönetimini uygulama mantığımıza doğrudan yerleştirmemize ve Archive Blob Storage kullanarak toplam Azure Depolama maliyetlerimizi büyük ölçüde azaltmamızı sağlıyor.”

-Tom Inglis, BP, Etkinleştirme Çözümleri Direktörü 

Azure Archive Blob Depolama

Azure Archive Blob Storage, kurumlara, esnek gecikme süresi gerekliliğiyle seyrek erişilen verilerini dayanıklı, kullanılabilirliği yüksek, güvenli bulut depolamayı (saat başı modeliyle) düşük maliyetle sağlamak için geliştirildi. Daha fazla bilgi için, Azure Blob Depolama: Sık erişimli, seyrek erişimli ve arşiv depolama katmanları blog yazısına bakabilirsiniz.

Bazı Archive Storage özellikleri:

  • Maliyet Etkililik: Arşiv erişim katmanı, seyrek erişim gerektiren uzun dönemli depolama için en düşük fiyatlı depolama teklifimizdir. Önizleme fiyatıOcak 2018 sonuna kadar geçerlidir. 1 Şubat 2018’den itibaren geçerli olacak yeni fiyatlar için, Archive Storage General Availability Pricing yazısına bakabilirsiniz.
  • Akıcı Entegrasyon: Müşteriler, Archive katmanındaki nesnelerde de Sık ve Seyrek erişimli katmanlardaki nesneler ile aynı tanıdık işlemleri kullanırlar. Bu, müşterilerin yeni erişim katmanını uygulamalarına kolayca entegre edebilmelerini sağlar.
  • Kalıcılık: Archive katmanı da dâhil olmak üzere tüm erişim katmanları, müşterilerin Azure Depolama’da bulmaya alıştıkları aynı yüksek dayanıklılığı, bugün sağlanabilen aynı veri çoğaltma seçenekleriyle sunmaktadır.
  • Güvenlik: Archive erişim katmanındaki tüm veriler, bekleme durumundayken 256 bit AES şifreleme ile otomatik olarak şifrelenir. Bu, günümüzde mevcut en güçlü blok şifrelemelerden biridir.
  • Küresel Erişim: Archive Storage şu anda 14 bölge kullanılabilmektedir: Orta Kuzey ABD, Orta Güney ABD, Doğu ABD, Batı ABD, Doğu ABD 2, Orta ABD, Batı ABD 2, Orta Batı ABD, Kuzey Avrupa, Batı Avrupa, Kore Orta, Kore Güney, Orta Hindistan ve Güney Hindistan.

Blob Düzeyi Katmanlama: Verileri taşımadan depolama maliyetlerini kolayca optimize edin

Veri yaşam döngüsü yönetimini basitleştirmek için şimdi müşterilerin verilerini nesne düzeyinde katmanlamasını sağlıyoruz. Müşteriler, kullanım düzenleri değiştikçe, tek bir nesnenin erişim katmanını Sık erişimli, Seyrek erişimli veya Arşiv katmanları arasında verileri hesaplar arasında taşıma gereği olmadan kolayca değiştirebilirler. Bloblar, üç erişim katmanında, aynı hesap içinde birlikte var olabilir.

Esnek yönetim

Archive Storage ve Blob-Level Tiering, hem yeni hem mevcut Blob Storage ve General Purpose v2 (GPv2) hesaplarında kullanılabilir. GPv2 hesapları, yeni tüm özelliklerimizi destekleyen ve Blok Blobları, Sayfa Blobları, Dosyalar, Kuyruklar ve Tablolar için de destek sunan yeni bir hesap tipidir. General Purpose v1 (GPv1) hesabı olan müşteriler, tek bir tıklama gerektiren basit bir adımla hesaplarını kolayca General Purpose v2 (GPv2) hesabına dönüştürebilir (Blob Depolama hesabı dönüştürme desteği yakında gelecek). GPv2 hesaplarında, GPv1 hesaplarından daha farklı fiyatlandırma modeli kullanılmaktadır. Faturalarında değişiklik olabileceği için, müşteriler, GPv2 kullanmadan önce fiyatlandırmayı incelemelidir. Nasıl ve ne zaman kullanılacağı da dâhil olmak üzere GPv2 hakkında daha fazla bilgi edinmek için Azure Depolama Seçenekleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kullanıcılar Archive ve Blob Düzeyi Katmanlama’ya Azure portalı (Şekil 1), PowerShell, CLI araçları ve REST API’leri, .NET (Şekil 2), Java, Python veya Node.js istemci kitaplıklarından erişebilir.

Şekil 1: Portalda blob erişim katmanı ayarlama

Şekil 2: .NET istemci kitaplığı kullanarak blob erişim katmanı ayarlama

İş Ortağı Entegrasyonu

Müşterilerimize çözümleri birlikte sağlamak için geniş bir iş ortakları ekosistemi ile entegrasyon çalışmaları yapıyoruz. Aşağıda, Archive Storage hizmetimizi destekleyen iş ortaklarımızı bulacaksınız:

Commvault’un Windows/Azure Centric yazılım çözümü, depolamadan bağımsız, heterojen kurumsal veri yönetimi için tek bir çözümü mümkün kılmaktadır. İlk “Azure Sertifikalı” Windows/ISV’lerden biri de olan Commvault’un yerel Azure desteği, dijital dönüşümlerini Azure’da değerlendiren müşteriler için kilit bir avantaj olmuştur. Commvault, Microsoft ile yürüttüğümüz entegrasyon ve uyumluluk çalışmalarını ve iki şirket arasında 17 yıldan uzun süredir devam eden yakın ilişkiyi sürdürmeye önem vermektedir. Bu, verilerin Azure’a hızlı, maliyet etkin ve verimli bir şekilde geçirilmesini, aynı zamanda müşterilerimizin Azure’a ve Azure Archive’e gönderdiğimiz verileri öngörülü biçimde kullanabileceği dizin oluşturmanın sağlanmasını da içermektedir. Yeni Azure Archive Storage teklifiyle Microsoft bir kez daha Azure hizmetlerine önemli yenilikler getiriyor. Bu hizmetin hem Commvault hem Microsoft açısından yeni ve genişleyen fırsatları getireceğini düşünüyoruz.

NetApp® AltaVaultTM buluta entegre depolama, müşterilerin bulut ekonomisinden yararlanmalarını ve verilerini, kurum içi çözümlere göre %90’a varan daha düşük maliyetlerle Microsoft Azure bulut depolamaya güvenle yedeklemelerini mümkün kılmaktadır. AltaVault’un modern depolama mimarisi, sınıf lideri yinelenenleri kaldırma, sıkıştırma ve şifreleme kullanarak verileri optimize eder. Optimize edilen veriler, Azure blob depolamaya yazılır, WAN bant genişliği gereksinimlerini azaltır ve maksimum veri güvenliğini sağlar. Azure Archive depolamaya 1. gün desteği getiren AltaVault, kurumların en ekonomik Azure blob depolama katmanına erişimlerini sağlayarak, uzun dönemli yedekleme ve arşivleme ile seyrek erişilen veri kümelerindeki maliyetlerini belirgin oranda azaltmaktadır. AltaVault’un ücretsiz 90 günlük deneme sürümünü bugün denemeye başlayın, Microsoft Azure Archive bulut depolamadan yararlanmanın ne kadar kolay olduğunu görün.

HubStor, kurum içi dosya sunucuları, Office 365 e-postaları ve yapılandırılmamış verileri içeren diğer kaynaklar için uzun dönemli bekletme ve veri koruma işlevlerini yakınlaştıran bir bulut arşivleme platformudur. Bir Hizmet olarak Yazılım (SaaS) olarak yalnız Azure bulut platformunda sunulan HubStor, BT ekipleri tarafından büyük hacimli verileri, sınıflandırma, dizin oluşturma, WORM, bekletme, silme ve katmanlama ilkeleri ile Azure üzerinde anlamak, korumak ve yönetmek için benimsenmektedir. Bu yazıda anlatıldığı gibi, şimdi müşteriler HubStor’un yerleşik dosya analitik ve depolama katmanlama ilkelerini yeni Azure Archive Blob Storage katmanı ile birlikte uygulayarak, doğru verileri bilgi yaşam döngüsünün en iyi zamanında en iyi katmana koyabilirler. Enterprise Strategy Group’un kısa bir süre önce HubStor için yayınladığı laboratuvar doğrulama raporunu buradan indirebilirsiniz.

Microsoft Azure için CloudBerry Backup’ın amacı, verilerin Microsoft Azure bulut depolamaya yüklenmesini otomatikleştirmektir. Yüklemeden önce verileri kullanıcı tarafından tanımlanan bir parola ile sıkıştırıp şifreleyebilir. Ardından planlanmış bir zamanlamayla ya da gerçek zamanlı olarak buluta güvenli bir biçimde aktarır. CloudBerry Backup ayrıca dosya sistemi ve resim tabanlı yedekleme, SQL Server ve MS Exchange desteği ve esnek bekletme ilkeleri ve artımlı yedekleme ile birlikte gelir. CloudBerry Backup şimdi yedeklenen ve arşivlenen veriler için Microsoft Azure Archive Blob Storage desteğine de sahip. 

Akıllı veri yönetim ve uyumluluk arşivleme çözümü Archive2Azure, müşterilere yerel bir Azure arşivleme uygulaması sağlamaktadır. Archive2Azure, şirketlerin, aktif, düşük temaslı ve aktif olmayan verileri için kendi Azure kiracılarının içinden otomatik bekletme, isteğe bağlı dizin oluşturma, uyumluluk gereksinimlerine göre uzun dönemli şifreleme, arama, gözden geçirme ve üretim sağlamalarını mümkün kılmaktadır. Azure Bulutu ile Archive2Azure’un arşivleme ve veri yönetim yeteneklerinin bir araya gelmesi şirketlere, uzun zamandır aradıkları bulut tabanlı güvenlik ve bilgi yönetimini getirmektedir. Azure’un beklenen Archive Storage hizmetinin genel kullanıma sunulmasıyla birlikte, verilerin uzun dönemlerle arşivlenmesi ve yönetilmesi için gereken güvenlik ve düşük maliyetler artık mümkün. Yeni Archive Storage hizmetiyle, Archive2Azure şimdi Azure’un depolama katmanlarını tam kapsamla sunabiliyor ve kullanıcılara depolama ve maliyet performansında geniş seçenekler sağlayabiliyor.

[Arşiv desteği yakında geliyor] Cohesity, kurumsal veriler için dünyanın ilk hiper yakınsamalı depolama sistemini sunmaktadır. Cohesity, parçalanmış, verimsiz ikincil depolama adalarını hem kurum içinde hem genel bulutta çalışabilen sonsuz genişletilebilir ve sınırsız bir depolama platformuna birleştirir. En son web ölçeğinde dağıtılmış sistemler teknolojisiyle tasarlanan Cohesity, birleşik, anlık erişilebilen bir depolama havuzu oluşturarak mevcut yedekleme, dosya paylaşma, nesne ve dev/test depolama silolarını çok daha basitleştirmektedir. Cohesity platformu, Azure Archive Storage hizmetini aşağıdaki müşteri kullanımları için destekleyecektir: (i) Maliyet etkin ve en düşük fiyatlı blob depolama gerektiren seyrek erişilen veriler için uzun dönemli veri saklama; (ii) Sık erişimli, Seyrek erişimli ve Archive depolama arasında blob düzeyi katmanlama işlevselliği; (iii) Verilerin hangi Azure blob katmanında olduğundan bağımsız olarak verilerin buluttan kurum içine geri getirme kolaylığı. Cohesity’nin ilke tabanlı yönetim portalından Azure Blob depolamaya kolayca kaydolabilir ve Cohesity platformunda çalışan herhangi bir veri koruma iş yükünüze atayabilirsiniz.

Igneous Systems, endüstrinin çok büyük dosya sistemlerini işleyebilen ilk ikincil depolama sistemini sunmaktadır. Bir Hizmet olarak sunulan ve bulut tabanlı mimariyle geliştirilen Igneous Hybrid Storage Cloud, veri merkezleri ve genel bulut genelinde yapılandırılmamış dosya verilerinin yönetiminde, altyapı yönetimi gerektirmeyen, modern, ölçeklenir bir yaklaşım sağlar. Igneous, yapılandırılmamış dosya verilerinin Azure Archive Blob Storage’a yedeklenmesini ve uzun dönemli arşivlenmesini destekleyerek, kurumların eski yedekleme yazılımlarını değiştirmelerine ve hibrit bulut yaklaşımını benimsemelerine olanak tanımaktadır.

[Arşiv desteği yakında geliyor] Rubrik; veri koruma, arama, geliştirme ve analitik gibi tüm kritik veri yönetim hizmetlerini, tüm Microsoft uygulamaları genelinde tek bir platformda düzenler. Microsoft Azure Archive Storage Katmanı ile entegrasyonun eklenmesi ile Rubrik, tüm Azure depolama sınıfları için tam destek sağlayacak. Şimdi Rubrik kullanan kurumlar tek bir ilke motoru ile SLA uyumluluğunu herhangi bir Azure sınıfında otomatikleştirebilir, düzenleyici ve yasal gereklilikleri karşılamak için tüm arşiv konumlarını tek bir tüketici sınıfı arabirimle yönetebilir. Zengin bir API hizmetleri paketinden yararlanarak kurum içinden Azure’a kadar özelleştirilmiş yaşam döngüsü yönetim iş akışları oluşturabilir. Rubrik Cloud Data Management, ilke tabanlı zekâ ile bulut arşivleme hizmetleri sağlamak amacıyla baştan yapılandırılan bir mimari ile geliştirilmiştir. Gold Cloud Platform Competency sertifikasına sahip olan Rubrik, Microsoft teknolojileri ve hizmetlerinde (fiziksel veya sanallaştırılmış Windows, SQL, Hyper-V, Azure Stack ve Azure) uçtan uca bir kapsam sunmaktadır.