2017’de Skype: Yenilikler ve dönüm noktaları ile dolu bir yıl

2017 Skype için heyecan verici değişikliklerle dolu bir yıl oldu. Birçok yeni özellik ve tasarım yayınlandı, ama bizim için en önemlisi dünyanın her yanındaki değerli müşterilerimizin Skype’ı şekillendirmemize yardımcı olan geribildirim ve görüşleriydi. 2018’de size sunacağımız yeni özellikler üzerinde heyecanla çalışırken 2107’nin önemli anlarını da gözden geçirmek istedik.

Mobil ve masaüstünde yepyeni bir Skype

Haziran’da yayınlanan mobil için yeni nesil Skype, 2017’nin en büyük özellik güncelleştirmelerinden biriydi. Bu yayınla, özelleştirilebilir, renkli bir tasarımı, parmaklarınızın ucuna kamerayı ve tepkiler, çerçevelerle kendinizi ifade edebileceğiniz yeni yolları getirdi. Ayrıca, Microsoft’un sanal kişisel asistanı Cortana entegrasyonu ile sohbetlerinize zekâ ekledik.

Bu yenilikler önce Skype mobil ve masaüstü istemcilerine geldi, şimdi de yeni Windows 10 için Skype ile kullanılabiliyor. Şu anda bu güncelleştirmeleri Mac için Skype, Windows 10 Kasım Güncelleme (2016) ve daha eski, Windows 8, Windows 7 veya Linux sürümlerine gönderme sürecindeyiz.

Bu güncelleştirmelerin hepsinin temelinde aynı basit hedef yatıyor: Skype’ı kişisel ağlarınızda yaptığınız önemli konuşmaların merkezi hâline getirmek ve günlük konuşmalarınızı deneyimlere dönüştürmenizi sağlayabilmek. Skype’ın bu yeni özelliklerine erişebilmek için lütfen mobil ve masaüstü uygulamalarınızı güncelleştirerek Skype’ın en son sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Daha fazlasını başarmanıza yardımcı yenilikler

Bu yıl, her gün yaşadığınız deneyimleri geliştirmek için tasarlanan yeni özellikler, botlar ve cihazlarla, Skype için bir inovasyonlar yılı oldu.

Skype Botları: 2017’de, mükemmel bir yemek yapmaktan, dünyanın önde gelen sporcularıyla varış çizgisine ulaşmaya ya da evreni kurtarma arayışında Doctor Who’ya katılmaya kadar her şeyi yapmanıza yardımcı olacak yeteneklere sahip birkaç yeni bot sunduk. Önümüzdeki yıl içinde doğrudan Skype aracılığıyla daha üretken, daha zenginleştirici deneyimler bekleyebilirsiniz.

Skype Professional Account Preview: Bu yıl, müşterileri ile iletişimlerinde Skype kullanan serbest çalışan profesyoneller için de önemli bir dönüm noktasını getirdi. Şu anda ABD’de önizlemede olan Skype Professional Account masaüstü istemcisi, Skype’a çevrimiçi işinizin yönetimini çok daha kolaylaştıran güçlü, yeni özellikler getiriyor. Müşterilerinizle Skype üzerinden toplantı yapabilmenin yanı sıra şimdi toplantı randevusu yapabilir, ödeme alabilir ve not tutabilirsiniz; üstelik hepsini tek bir yerden yaparsınız.

Skype Çeviri Aracı: Skype Çeviri Aracı şimdi Japoncada gerçek zamanlı ses ve video çağrıları için kullanılabilir. Japoncanın eklenmesiyle gerçek zamanlı konuşma kullanılabilen dillerin sayısı 10’a yükseldi. Skype Çeviri Aracı’nda kullanılabilen diğer diller: İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Çince (Mandarin), İtalyanca, Brezilya Portekizcesi, Arapça ve Rusça. Skype Çeviri Aracı için ayrıca 60’tan fazla Anlık Mesaj dili de bulunuyor.

Skype Lite ve SMS Insights: Hindistan’daki Skype Android müşterilerimiz için Skype uygulamasının 2G ve istikrarsız ağ bağlantıları için optimize edilmiş yeni, hafif bir sürümü olan Skype Lite‘ı çıkardık. Geribildirimlerinize dayanarak, Skype Lite’a hareket hâlinde çalışanların hayatını daha da kolaylaştıran SMS Insights‘ı ekledik. SMS Insights, yalnızca mesajlarınızı düzenlemenin çok ötesine geçiyor. İhtiyacınız olan bilgileri topluyor ve Finans, Alışveriş, Gezi, Anımsatıcılar ve Promosyonlar gibi kategoriler altında ayırarak tek bir bakışta göreceğiniz şekilde sunuyor. Siz mesajlarınızla kolayca etkileşiminizi sürdürürken, Insights size fatura ödemenize, uçuşunuza check-in yapmanıza, hattâ müşteri destek numaralarını aramanıza olanak tanıyan ilgili bağlantıları sağlar.

Kişisel ifadeler: Orijinal Skype Mojileri ve emoticon’ları yaratmak için Rogue OctopusSteve AokiHammer FilmsLucasfilm ve diğerleriyle birlikte çalışırken biz de çok eğlendik. Bu Aralık ayını şenlendirecek yılbaşı temalı yeni ifadeler, çerçeveler, çıkartmalar ve emojileri kaçırmayın.

Aldığımız yol ve ödüllerimiz: Skype 2017’de önemli bir aşama kaydetti; Google Play Store’dan yüklenme sayısı bir milyarı aştı. Ayrıca, stüdyo kalitesinde Skype çağrı entegrasyonu ile yıllardır televizyon yayıncılığının sınırlarını genişleten Skype TX ekibimiz, 2017’de Teknoloji ve Mühendislik kategorisinde Emmy® Ödülü aldı. Bu iki gelişme bizi hem onurlandırdı hem de haber muhabirlerine, eğlence muhabirlerine ve tüketicilere yayınlama ve iletişimde yenilikler sunmaya devam etme motivasyonumuzu güçlendirdi.

Skype’ı olağanüstü yöntemlerle kullandınız

Son olarak ise dünyanın her yanına yaptığınız gezilerden, yepyeni teknolojiler geliştirmeye, hattâ özgün işlerinizi yürütmeye kadar, bu yıl Skype’dan olağanüstü yollardan yararlandınız. Skype’ı günlük yaşamınızda kullanma biçimleriniz bizim için sürekli bir esin kaynağı.

Skype’ın nasıl yaratıcı biçimlerde kullanıldığını görmek için blogumuza bakabilirsiniz. Bizimle paylaşmak istediğiniz bir Skype deneyiminiz varsa, sosyal medyada bize @Skype etiketiyle ulaşın, belki yayınlayabiliriz.

Skype’ın yaşamınıza kolaylık, üretkenlik ve eğlence katabileceği yeni yollar için 2018’de de çalışmaya devam edeceğiz. Sürekli yenilikler getirmeye, müşterilerimizin geribildirimlerini dinlemeye ve teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam etmeye önem veriyoruz. Bu heyecanlı yolculukta bize katıldığınız için teşekkür ederiz.

Microsoft ailesi olarak size ve sevdiklerinize harika bir yeni yıl dileriz!