Azure HDInsight duyuruları: Büyük fiyat indirimleri ve olağanüstü yeni yetenekler

Bugün, Azure HDInsight hizmetinin fiyatını indirdiğimizi ve müthiş bazı özelliklerini genel kullanıma açtığımızı duyurmanın heyecanını paylaşıyoruz. Detaylar bu yazıda!

İlk olarak 2013’te yayınlanan Azure HDInsight, Microsoft’un büyük miktarlarda verilerin kolay, basit ve ekonomik bir biçimde işlenmesini sağlayan analitik bulut hizmetidir.

Bu tam yönetilen ve tam kapsamlı açık kaynak bulut hizmetimizi, HadoopSparkHiveLLAPKafkaStormHBaseR gibi popüler açık kaynak motorları kullanabilir, OSS ekosisteminden diğer açık kaynak framework’ları da kurabilirsiniz.

Müşterilerimiz için olağanüstü değer

Yeni kurulan işletmelerden büyük kurumlara kadar birçok müşteri, iş kritik uygulamaları için Azure HDInsight kullanıyor. Hizmet, ETL’den Veri Ambarına, makine öğreniminden IoT’ye kadar birçok kullanım örneğiyle üretim, perakende, eğitim, kâr amacı gütmeyen, devlet, sağlık, medya, bankacılık, telekomünikasyon, sigortacılık gibi birçok sektörde çok çeşitli senaryoları mümkün kılmakta. Birçok Fortune 500 müşteri, büyük veri işlem hatlarını Azure HDInsight üzerinde çalıştırıyor.

AccuWeather, hava durumu ve iş kalıplarını gerçek zamanlı anlamak için bu teknolojiyi kullanıyor. Her gün 17 milyar veri isteği işleyen AccuWeather, 1,5 milyar insanın yaşamlarını ve işlerini korumalarına ve geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Cornell Kuşbilim Laboratuvarı, Azure HDInsight ile makine öğrenimi iş akışını iyileştirdi. Açık kaynak iş akışını Microsoft’un ölçeklenir Azure HDInsight hizmetine geçiren araştırmacılar, analiz yürütme sürelerini 3 saate indirdi, daha fazla türe ait sonuç üretebiliyor ve koruma personelinin planlamada kullanacağı sonuçları daha hızlı sağlıyor.

Diğer müşterilerin Azure HDInsight’ı nasıl kullandıklarını burada öğrenebilirsiniz.

Daha da fazla değerle %50’yi aşan fiyat indirimi

Bugün heyecanla duyurduğumuz bazı haberlerimizi var:

 • Azure HDInsight’da %52’ye varan indirim

Azure HDInsight fiyatlarını indirdiğimizi duyurmaktan mutluyuz. Müşteriler, Azure HDInsight ile toplu işlem, interaktif sorgu, makine öğrenimi, analitik yürütme ve gerçek zamanlı analitik iş yüklerinde daha düşük fiyata daha fazla değer alacaklar. IDC’ye göre Azure HDInsight kullanan müşteriler, kurum içi çözümlere kıyasla toplam sahip olma maliyetinde %63 azalma sağlamıştır. Bu fiyat indirimleri Azure HDInsight’ın toplam sahip olma maliyetini giderek daha da azaltacak. Bu fiyat indirimi kapsamında ayrıca Premium cluster katmanını, Azure HDInsight cluster’ınıza ekleyebileceğiniz Enterprise Security Package ile değiştireceğiz. Enterprise Security Package yine önizlemede olacak. Fiyat indirimi 5 Ocak 2018’den itibaren geçerlidir. Yeni ücretlendirme hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 • Microsoft R Server for HDInsight’da ek %80 fiyat indirimi

Azure HDInsight’daki genel fiyat indirimi ile birlikte Microsoft R Server for HDInsight’ın fiyatına da %80 oranında indirim geliyor. Yeni 0,016$ çekirdek/saat maliyet ile Microsoft R Server on Azure HDInsight kullanıcıları dağıtılmış R analitik iş yüklerini çok daha düşük bir fiyatla yürütebilirler.

 • Apache Kafka genel kullanımda

Azure HDInsight üzerinde Apache Kafka genel önizlemeye açıldı. Azure HDInsight üzerinde Apache Kafka ile müşteriler, IoT çözümleri, sahtecilik algılama, tıklama dizisi çözümlemesi, sosyal analitik gibi kurumsal sınıf, açık kaynak, gerçek zamanlı analitik çözümlerini Azure HDInsight’ın %99,9 hizmet düzeyi sözleşmesiyle geliştirebilirler.

 • Azure Log Analytics entegrasyonu genel kullanımda

Azure HDInsight ile birlikte Azure Log Analytics, iş kritik analitik iş yükleri için kurumsal sınıf izleme sağlar. Şimdi Azure HDInsight iş yüklerinizde uyarılar alabilir, iş yüklerinizi izleyebilir ve hataları ayıklayabilirsiniz. Bu duyuru hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 • Azure HDInsight için Enterprise Security Package önizlemesi

Buluta geçerken, Enterprise müşterilerinin kimlik doğrulama, yetkilendirme, denetleme ve yönetim açısından katı güvenlik gerekliliklerini karşılayabilmeleri gerekmektedir. Bu, daha büyük veya birden fazla ekibin aynı cluster’ı paylaştığı durumlarda özellikle önemlidir. Admin’ler bireysel kullanıcılar için bireysel cluster’lar oluşturmak istemezler. Bugün, Enterprise Security Package’ın, HDInsight cluster’ı kapsamında (opsiyonel) bir eklentinin bir parçası olarak kullanılabilirliğini duyuruyoruz. Sağlama sırasında Hadoop, Spark ve Interactive Query için Enterprise Security Package’ı opsiyonel olarak seçebilirsiniz. Bu duyuru hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 • Power BI doğrudan sorgu ile genel önizleme entegrasyonu

Power BI doğrudan sorgunun genel önizleme entegrasyonunu duyurmaktan mutluyuz. Bu, Azure BLOB store veya Azure Data Lake Store’da mevcut Interactive Query cluster’larınızdaki veri ve metriklerinize dayanarak dinamik raporlar oluşturmanızı mümkün kılar. Ayrıca, en yeni verilerinizle tüm veri kümeniz üzerinde görselleştirmeleri de daha hızlı geliştirebilirsiniz.

 • Apache Spark için gelişmiş geliştirme araçları

Azure HDInsight’da güçlü üretim veri işlem hatları oluşturan Scala ve Java geliştiricileri için IntelliJ ve Eclipse ile kullanabilecekleri eklentiler sunuyoruz. Bu eklentilere, Azure HDInsight cluster’larında Spark işleri gönderme ve hata ayıklama gibi benzersiz bir yetenek ve birden fazla Spark yürütücü genelinde çalışan Spark kodunda dağıtılmış hata ayıklama desteği de dâhil. Python dilinde üretkenliğe değer veren PySpark geliştiricilerine, HDInsight için yeni Visual Studio Code eklentisi, bu popüler kod düzenleyici ile birinci sınıf entegrasyon da sunuyor. Geliştiriciler şimdi komut dosyalarını makinelerinde yerel olarak düzenleyip, PySpark deyimlerini Azure HDInsight cluster’ına interaktif deneyimle gönderebilirler.

Azure HDInsight: Azure üzerinde bulut yerel tam spektrumlu açık kaynak analitiği

Bugün yaptığımız duyurular, Azure HDInsight hizmetinin kurumlara, üretim iş yüklerini çalıştırabilecekleri güçlü bir platform sağlayan aşağıdaki temel yetenekleri üzerinde geliştirildi:

 • Bulut yerel

Azure HDInsight, HadoopSparkHiveLLAPKafkaStormHBase ve R çalıştıran üretim iş yükleriniz için uçtan uca SLA sağlayan endüstrideki tek hizmettir.

“Johnson Controls olarak tüm dünyadaki 6.000’den fazla Bağlı Endüstriyel Soğutucu’dan topladığımız sensör verilerinin gerçek zamanlı ve toplu analizi için Azure HDInsight kullanıyoruz. Azure HDInsight, müşterilerimize tutarlı bir biçimde değer sunmak için üretim altyapımızda gereken ölçeklenirliği, güvenilirliği, yüksek kullanılabilirliği, performansı, güvenlik ve kurulum kolaylığını bize sunuyor.

– Vaidhyanathan Venkiteswaran, Johnson Controls, Platform Mühendisliği Müdürü, Veri Tabanlı İşletme

 • Düşük maliyet

Azure HDInsight, son derece güçlü ve güvenilir, aynı zamanda maliyet etkin bir hizmettir. Yalnız kullandığınızın karşılığını ödersiniz. İsteğe bağlı cluster’lar oluşturabilir sonra bunları ihtiyacınıza göre yukarı veya aşağı ölçeklersiniz. Ayrılmış işlem ve depolama mimarisi daha iyi performans ve esneklik sağlar.

PROS, şirketlere doğru ve kârlı fiyatlandırma vermek için makine öğrenimi kullanan öncü bir şirket. PROS Guidance ürünü, birkaç terabaytlık verilerden oluşan değişkenleri kullanarak çok karmaşık fiyat hesaplamaları yürütüyor. Daha önce birkaç gün alan bir işlem Azure HDInsight ile şimdi yalnızca birkaç dakika sürüyor.“‘

 

 • Güvenli ve uyumlu

Azure HDInsight, izlemesanal ağlar, şifreleme, Active Directory kimlik doğrulaması, yetkilendirme, rol tabanlı erişim denetimi ve daha birçok işlevsellikle verilerinize kurumsal sınıf koruma sağlamaktadır. Bu hizmetler, en sık kullanılan endüstri ve devlet uyumluluk standartlarını karşılamaktadır.

“HDInsight, bir Büyük Veri Platformu olarak, veri mühendislerimizin ve veribilimcilerimizin günlük altyapı yönetimi ve çok büyük cluster’ların getirdiği sorunları gidermek yerine veri geliştirme ve analitik ürünlerine odaklanabilmelerini sağladı. Cluster’ların kurulumu ve yönetiminin getirdiği ağır iş yükünün yürütülmesi, Apache Ranger ile güçlü güvenlik sağlama, bekleyen verilerin şifrelemesi, izleme ve yukarı/aşağı ölçekleme gibi iş yüklerini şimdi HDInsight gerçekleştiriyor. Bu platformu, gerçek zamanlı akış, makine öğrenimi, görselleştirme, ETL gibi çeşitli kullanım örnekleri için kullanıyoruz. Mühendislik, ürün ve destek ekiplerimizin HDInsight ile deneyimi genel olarak çok olumlu.”

– Navaljit Bhasin, Honeywell, Büyük Veri Mühendisliği Direktörü

 • Küresel

Azure HDInsight, diğer herhangi bir bulutta sunulan Büyük Veri tekliflerinden çok daha fazla Azure bölgesinde kullanılabilmektedir. Azure HDInsight, ABD’deki Azure devlet bulutlarında ve bağımsız uyumluluk gerekliliklerini karşılamak için Çin ve Almanya da dâhil olmak üzere bağımsız bulutlarda kullanılabilir.

 • Üretken

Azure HDInsight ile, Scala, Python, R, Java ve  .NET için Visual StudioEclipse ve IntelliJ gibi tercih ettiğiniz üretkenlik araçlarını kullanabilirsiniz. Veribilimciler ve makine öğrenimi profesyonelleri, Jupyter ve Zeppelin gibi en popüler defterler üzerinde işbirliği yapabilirler.

 • Genişletilebilir

Azure HDInsight ile, en popüler büyük veri çözümlerini tek bir tıklamayla  sorunsuzca entegre edebilir, analitik cluster yeteneklerinizi uygulamalaruçtaki düğümler ile kolayca genişletebilir, komut dosyası eylemleri kullanarak özelleştirebilirsiniz.

Azure HDInsight Application Platform en genişletilebilir platformlardan biri; Azure Platformunu kullanarak ürünümüzü birçok müşterinin kullanımına kolayca açabilmemize olanak tanıdı. Tek tıklamayla kurulum deneyimi büyük bir yenilik. Büyük Veri Ekosistemdeki uygulamaların keşif ve kurulumuyla gelen en yaygın sorunları ortadan kaldırıyor. Kurumsal müşterilerimizin Azure Bulutu üzerinde AtScale’i kurmaları ve deneyimlemelerini kat kat kolaylaştırdı.

–   Eddie White, AtScale, İş Geliştirme Başkan Yardımcısı

Şimdi başlayın!

Azure HDInsight ile misyonumuz, tam yönetilen, tam spektrumlu açık kaynak teknolojilerini bulutun gücüyle birlikte sağlamaktır. Günümüzde müşteriler, bu açık kaynak teknolojilerini toplu işlem, ETL, Veri Ambarı, Makine Öğrenimi, IoT gibi çok çeşitli uygulamaları oluşturmak için kullanıyorlar. Bugün duyurduğumuz yeniliklerden kapsamlı biçimde yararlanacağınızı umuyor, Azure HDInsight ile geliştirdiklerinizi görmeyi heyecanla bekliyoruz. Bu işlem hatlarını uygulama ve Azure HDInsight üzerindeki mimariler hakkında daha fazlasını öğrenmek için bu geliştirici kılavuzunu okuyun ve hızlı başlangıç rehberini izleyin. Azure HDInsight’ın güncel haber ve özelliklerini öğrenmek için Twitter’de #HDInsight ve @AzureHDInsight hesaplarını izleyin. Sorularınız ve geribildirimleriniz için lütfen AskHDInsight@microsoft.com ile iletişime geçin.