Azure Reserved VM Instances (RI’ler) genel kullanıma açıldı

Azure Ayrılmış Sanal Makine Örnekleri (Azure Reserved VM Instances -RI’ler) bu ay itibariyle tüm dünyada müşteriler için genel kullanıma açıldı ve artık Azure RI’ler sayesinde kullandıkça öde fiyatlandırmasıyla %72’ye varan tasarruflarla bir veya üç yıllık bir dönem içerisinde Sanal Makineler’de rezerve etme yeteneğine sahip olacaksınız.

Azure RI’ler, fiyat öngörülebilir özelliğiyle, bütçelerinizi ve bütçe tahminlerinizi iyileştirmenizde yardımcı olacağı gibi, kurumunuzun değişiklik yapması gerektiğinde de size görülmemiş bir esneklik sağlıyor. Yeni geliştirmeler sayesinde kolayca RI’lerinizi yenileyebilecek, değiştirebilecek ve üzerinde bölge ya da sanal makine ailesi gibi değişiklikleri rahatlıkla yapabileceksiniz. Ayrıca, diğer bulut sağlayıcılarından farklı olarak, Azure RI’lerinizi istediğiniz zaman iptal ederek iade alabileceksiniz.

Azure, Windows Server iş yükleri için en ekonomik bulut servisidir

Yazılım Güvencesi olan Windows Server müşterilerimiz, Azure RI’leri Azure Hibrit Avantaj’ı ile birleştirerek kullandıkça öde fiyatlardan yararlanarak %82’ye kadar, Windows Sanal Makineleri için de diğer bulut sağlayıcılarının RI’lerine göre %67’ye kadar tasarruf elde edebilecekler. Ayrıca, Yazılım Güvencesi bulunan müşterilerimiz SQL Server için Azure Hibrit Avantaj’ı ile daha da fazla tasarruf edebilecekler.

Azure, Azure RI’ler, Azure Hibrit Avantaj’ı ve Windows Server sayesinde iş yüklerinizi çalıştırabileceğiniz en düşük maliyetli bulut seçeneği haline gelmiş durumda!

Azure, kullandıkça öde ve ücretsiz maliyet yönetimi sağlayan araçlar sunuyor

Azure, bir alt basamağa yuvarlanan kullandıkça öde özelliği ile faturanızı hafifletiyor. Örneğin, 345 saniye çalışan bir sanal makine, aslında 300 saniyenin karşılığı fatura öder. Azure, size sanal makinelerinizin otomatik olarak kapanmasını programlayabileceğiniz kolay kullanılan araçlar da sağlıyor. Bu, ihtiyacınız olmadığı durumlarda sanal makinelerinizi kapatarak, tasarruf edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Dev/Test ortamları, Büyük Veri analizi ve diğer toplu operasyonlarınız bu durumlara örnektir.

Ayrıca, ücretsiz Azure Cost Management ile bulut kaynaklarınızı daha fazla optimize edebilir, departman başı bütçelerinizi yönetebilir ve maliyetlerinizi bölüştürebilirsiniz. Artık sanal makinelerinizi ve gerçek zamanlı kullanım raporlarınızı doğru olarak boyutlandırabilirsiniz. Yakında RI’lerin kullandıkça öde fiyatlandırmasıyla, satın alma maliyetlerin faydalarını göre daha iyi görebileceksiniz. Ayrıca, zaman içinde mevcut RI’lerinizin ve diğer örneklerinizin kullanımını, aşağıdaki ekran alıntısında gösterildiği şekilde daha iyi yorumlayabileceksiniz:

Daha fazla bilgi için azure.microsoft.com/pricing adresini ziyaret edebilirsiniz.

*Batı ABD 2 bölgesinde Azure Hibrit Avantaj’ı (Azure Hybrid Benefit) ile kullanılan 3 yıllık Azure D8_v3 RI fiyatları ile Batı ABD (Oregon) bölgesinde 3 yıllık AWS m4.2xlarge Standart RI fiyatları arasında yapılan karşılaştırmaya dayanmaktadır. Gerçek tasarruf tutarları bölge, örnek tipi, kullanım veya yazılım lisansının maliyetine göre farklılık gösterebilir.