Azure IoT Edge, akıllı uçtaki uygulamalar için geliştiricilerin kullanımına hazır

Kurumlar IoT’nin dönüştürücü gücünden nasıl yararlanabileceklerini öğrendikçe IoT cihazları da giderek iş açısından kritik unsurlar hâlini alıyor. Bugün IoT çözümleri; gerçek dünyada olanları algılamak ve bunları bulutta işleyerek kararlarını bulutta vermek için IoT cihazları kullanılıyor. IoT olgunlaştıkça, verilerin doğrudan IoT cihazı üzerinde işlenmesi veya eyleme dönüştürülmesinin daha uygun olduğu birçok durum ortaya çıkıyor.

Bu yıl içinde, bu ihtiyaçları karşılamak için //Build geliştirici konferansımızda devrim yaratan yeni bir ürünü tanıttık: Azure IoT Edge. Azure IoT Edge işletmelerin bulut zekâsını, Raspberry Pi kadar küçük bir cihazdan en güçlü cihazlara, doğrudan IoT cihazları üzerinde çalıştırmalarına olanak tanıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Connect(); geliştirici konferansımızda yeni Azure IoT Edge yeteneklerinin genel önizlemesini açıklamıştık; şimdi bu duyurunun detaylarını aktaralım:

Uçta kullanım için yapay zekâ uygulamaları oluşturun

Geleneksel IoT sensörleri sıcaklık, nem, hızlanma, titreşim gibi özellikleri ölçer. Bu, bugünkü IoT çözümlerini çalıştırabilmekle birlikte, geleceğin IoT çözümlerinin kusurları algılama, nesneleri tanıyabilme, görsel anomalileri bulabilme gibi çok daha gelişmiş sensörlere ihtiyacı vardır. Azure IoT Edge şimdi bu ve daha başka senaryoları mümkün kılan yapay zekâyı destekliyor.

Bugün, uçta çalışan yapay zekâ uygulamaları oluşturma sürecinizi hızlandıran AI Toolkit for Azure IoT Edge’i duyuruyoruz. Geliştiriciler, bu araç takımı ile Azure Machine Learning’i kullanarak herhangi bir framework’da yapay zekâ uygulamaları oluşturabilir ve ortak görevler için önceden oluşturulmuş bir dizi model de dâhil olmak üzere, modelleri Azure IoT Edge’e kolayca kurabilir ve yönetebilir.

AI Toolkit for Azure IoT Edge’i Github‘da bulabilirsiniz.

Azure IoT Edge’in detayları

Azure IoT Edge birçok IoT senaryosunda kullanılabilir. Bir örnek vermek gerekirse, (uçtaki bir cihazda çalışan) Azure IoT Edge üzerinde, IoT cihazlarından veri çeken ve Azure Machine Learning, Stream Analytics, Azure Functions ve herhangi bir üçüncü taraf kodu ile birlikte çalışan karmaşık bir veri işlem hattı oluşturulabilir. Bu işlem hattı Azure IoT Hub’dan bulutta yapılandırılıp kurulabilir; Azure IoT Edge cihazı bu hizmetler ile uygun container’ları aşağı çeker ve birbirine bağlar.

Azure IoT Edge birden fazla platform (Linux’un birçok sürümü ve Windows) ve donanım mimarisi (x64 ve ARM) üzerinde çalışmak için tasarlandı. Azure IoT Edge iş yüklerini kurmak için, çeşitli popüler container yönetim sistemlerinin yerleştirilebileceği açık bir tasarımla birlikte Linux Containers for Docker ya da Windows Containers for Docker kullanılabilir.

Azure IoT Edge geliştiricilerin birden fazla dilde (şimdilik C#, C ve Python, ileride başkaları da gelecek) kendi kodlarını yazıp, Azure IoT Edge’e kurmalarına da olanak tanıyor. Bu kodun VSCode’da (C# için) container’larda geliştirilmesi, hataların ayıklanması ve kurulması için gereken araçları da sağlıyoruz. Azure IoT ayrıca Edge modüllerinin tek bir cihaza olduğu gibi bir IoT Edge cihazları filosuna ölçekli olarak kurulabileceği kullanıcı deneyimine de sahip. Bu işlevsellik, işletmelerin kurulum ve yapılandırma yönetimi için kendi iş uygulamalarını oluşturmaları amacıyla Azure portalında ve API’lerde mevcut. Azure IoT Edge şu anda, Orta Batı ABD, Doğu Asya, Kuzey Avrupa ve Batı ABD de dâhil olmak üzere çoğu Azure bölgesinde kullanılabilir.

Birçok müşteri daha şimdiden Azure IoT Edge ile avantaj ve yeni fırsatlar elde etmeye başladı. İşte anlattıkları:

“Azure IoT Edge, Machine Learning uygulamalarımızı paketlemenin ve kurmanın kolay bir yolunu sağladı. Geleneksel olarak makine öğrenimi yalnız bulutta çalışan bir şeydi, ama uygulamanızı herhangi bir olaya mümkün olduğunca yakın çalıştırmak istediğiniz için birçok IoT senaryosunda bu yeterli değil. Şimdi bulutta veya uçta olsun, nerede olması gerekiyorsa orada çalıştırma esnekliğimiz var.”

– Matt Boujonnier, Schneider Electric, Analitik Uygulama Mimarı

“NEC, IoT Edge üzerinde Azure Stream Analytics kullanımında büyük bir değer görüyor. Veriler uç cihazlar üzerinde yerel olarak işlendiğinde IoT çözümlerinin yanıtlama hızının artırılacağı, aynı zamanda da veri gizliliği ve bağımsızlığını sağlayan bir değer. Bu hizmeti hem kendi IoT çözümlerimiz hem de NEC’in Azure Plus danışmanlık hizmetinden yararlanan müşterilerimizin IoT çözümleri genelinde kullanabileceğimiz büyük bir potansiyel olarak görüyoruz.”

– Hiroyuki Ochiai, NEC Corporation, BT Platform Birimi Direktörü

“Sandvik Coromant için ‘uçta işleme zekâsı’ teriminin anlamı, verilerin toplandığı yere mümkün olduğunca yakın bir noktada etkili işleme yapabilme, sistemlerin bazı operasyonel kararları yerinde verebilmesi yeteneğinin olmasıdır. Sandvik Coromant olarak üretim makineleri, endüstriyel ekipman, işlem hatları ve IoT’ye bağlı diğer uzak cihazlardan veri gönderiyoruz.  Azure IoT Edge ile verileri kurumsal bir ağın içindeki bir analiz algoritmasından doğrudan uçta geçirerek, hangi bilgilerin buluta gönderilmeye veya sonradan kullanmak için kurum içi veri deposuna gönderilmeye değer olduğunu ya da olmadığını belirleyen parametreler ayarlayabiliyoruz. Uç analitikleri çok hızlı yanıt vermeye olanak tanıyor; bu da örneğin, makinenin kilitlenmesini önleyerek, kurumların ekipmanlarında plansız durma sürelerini azaltmalarını veya ortadan kaldırmalarını mümkün kılıyor.”

– Magnus Ekbäck, Sandvik Coromant, İş Geliştirme Başkan Yardımcısı 

Yakında Azure IoT Edge konulu bir web semineri gerçekleştireceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için web yayınına bugün kaydolun.

Uçtaki güvenlik

Geliştiricilere Azure IoT Edge için uygulama geliştirme yeteneğini kazandırırken güvenlik, başarının temel bir gerekliliği olarak öne çıkmakta. Geçtiğimiz aylarda  LS1012 için NXP ve ATSAMA5D2 için Microchip ile yaptığımız çalışmalara ait güncelleştirmelerimizi duyurduk. Her ikisi de TrustZone teknolojisi ile ARM işlemci mimarisi kullanılarak geliştirildi. Azure IoT Edge’in işletim sistemi, işlemci mimarisi ve donanım açısından bağımsız güvenli bir Intelligent Edge platformu olması için endüstri genelinde çalışmaya devam edeceğiz.

Diğer Azure IoT haberleri  

Azure Time Series Insights’ın genel kullanılabilirliğini diğer önemli haberlerimizden biri. Azure Time Series Insights uçtaki uygulamaları destekleyen, bir analitik, depolama ve görselleştirme hizmetidir. Gerçek zamanlı anormal durum algılama, veri akışı ve analiz için zaman serisi verilerini tam olarak yönetir. Nisan’dan bu yana yüzlerce müşteri, üretim ortamlarında kullanmak amacıyla Time Series Insight’a yüz milyarlarca olay gönderdi. Şimdi çok büyük miktarda veri üreten tüm kurumlar verilerini depolayıp verilerinden bilgi çıkararak bulutta ya da uçta Azure IoT çözümlerine uygulayabileceği ölçeklenir ve kurumsal sınıf bir çözüme sahip.

IDC araştırma grubuna göre 2020’de 30 milyar bağlı cihazın olacağı tahmin ediliyor. Bu cihazlara güvenli bir biçimde veri sağlama ve bu cihazlardaki verilerden ölçekli olarak yararlanma yeteneğinin olması iş dönüşümü açısından çok önemli. Microsoft, cihaz ve çözümlerin ölçekli ve güvenli bir biçimde yönetebilecekleri kapsamlı ve entegre hizmetlerle müşterilerin IoT yolculuklarını basitleştirmelerine yardımcı oluyor.

Azure IoT Edge ile çalışmaya başlamak için belgelere ve tanıtım videomuza hemen bakın.