Microsoft Örnek Okul programını duydunuz mu?

Microsoft olarak eğitimde dijital dönüşümün en güçlü hikayelerini örnek okullarımız üzerinden deneyimliyoruz. Bu anlamda bu sene bize katılan İzmir Özel Çakabey Okulları çeşitli etkinliklere katılarak ilham verici hikâyelerini eğitim camiasıyla paylaşıyor. 30 Kasım’daki Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde ise Gaziantep Koleji Vakfı Okulları katılımcılarla dijital dönüşüm hikâyesini paylaşacak.

Örnek okul programının yaygınlaşması hem bizler hem de okullar için farklı işbirlikleri yakalamak açısından heyecan verici. Bu yazıda hem ana hatlarıyla programı hem de okulların programa nasıl katılabileceğine değiniyoruz.

Microsoft Örnek Okulları nedir?

Microsoft Örnek Okulları; çeşitli teknolojiler ve Office 365 Eğitim, OneNote, Skype, Sway, Azure ve Minecraft gibi üretkenlik araçlarıyla desteklenmiş, kişiselleştirilmiş öğrenme yaklaşımlarını öne çıkaran okullardır. Örnek Okullar, diğer okullar için ilham verici etkinliklere de ev sahipliği yapar. Mesleki öğrenme etkinlikleri ve yenilikçi eğitim & öğretim yollarının gösterildiği etkinlikler ile eğitimde dijital dönüşüm anlamında pratiğe geçmiş adresler olarak öne çıkarlar.

Neden bir Microsoft Örnek Okulu olunur?

Microsoft Örnek Okulları, eğitimi dönüştürmek ve öğrencilerin öğrenimlerini iyileştirmek için teknolojiyi benimsemiş; ayrıca teknolojiyi kullanım yöntemleri ile sıyrılmış eğitim merkezleri olarak kabul görmektedir.

Daha fazla ayrıntı ve Microsoft Örnek Okullarının sahip olduğu fırsatlara genel bir bakış için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Hedefler nedir?

Örnek Okul programı da dahil olmak üzere Microsoft Okul programları, dünyanın dört bir yanında şu rakamlara ulaşmıştır:

 • 1.800 kurum
 • 195.000 eğitimci
 • 2.600.000 öğrenci

Ve bu rakamlar giderek artıyor!

Okulunuzun Örnek Okul olmaya uygunluğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Okulunuz bunlara örnek oluyor mu?

Liderlik

 • Okul liderleri, en yeni Microsoft teknolojilerini seçerek kullanır ve tüm sınıflarda kullanımlarını teşvik eder.
 • Okul liderleri, dijital dönüşümü sağlamak için net bir iyileştirme planı uygulamaktadır.

 Okul kapasitesi

 • Eğitim kurumu, öğrenme çıktılarına dijital öğrenmeyi entegre etmek için personeline profesyonel gelişim tasarlar ve sağlar.
 • Okul liderleri ve öğretmenler; Microsoft Eğitmen Topluluğu ve/veya edX Microsoft kursları aracılığıyla mesleki öğrenim üstlenir.
 • Eğitim kurumu, bünyesine gelen ziyaretçileri ağırlar ve Microsoft teknolojisini kullanmanın en iyi uygulamalarını paylaşır.

Öğretmek ve öğrenmek

 • Dijital teknolojilerin kullanımı, müfredata anlamlı bir şekilde entegre edilmiştir.
 • Kişiselleştirilmiş öğrenme yaklaşımları, uygun durumlarda 1:1 fırsatlarla vurgulanır ve desteklenir.
 • Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEAM) güçlü bir müfredat odağıdır.
 • Eğitim kurumunda en az 2 Microsoft Yenilikçi Uzman Eğitmen (MIEE) olmalı; ayrıca personelin çoğunluğunun da Sertifikalı Microsoft Yenilikçi Eğitmenler (MIEs) olması gerekmektedir.

Microsoft Örnek Okul programlarına nasıl katılabileceğinize dair detaylar için lütfen bu sayfayı ziyaret edin.

Ayrıca sorularınız için ekeskin@microsoft.com üzerinden e-posta ile bana ulaşabilirsiniz.