DigiGirlz 2017’nin ardından

Microsoft olarak misyonumuz bireylerin ve kurumların daha fazlasını başarması için onlara güç katmak. Bu misyon çerçevesinde kadınları eşit eğitim imkanına kavuşması, iş hayatında aktif olması ve güçlenmesi için destekliyoruz.

Erkeklerin %71’i çalışırken, kadınlarda bu oran sadece %30. Yine Türkiye’deki üniversite mezunlarına bakarsak, mühendislik bölümlerinden mezun olanlarının %30’u genç kadınlardan oluşurken, her yıl bilgisayar mühendisliğinden mezun olan 5000 öğrencinin yalnız %15’ini genç kadınlar oluşturuyor. Daha çok gencimizi teknolojiyle erken yaşlarda buluşturabilirsek, iş hayatında başarılı olmuş rol modelleriyle bir araya getirebilirsek, akıllarındaki soruları cevaplandırabilirsek gençlere ilham vereceğimize ve onları da ileride başarılı bir girişimci, yönetici, yazılımcı olarak görebileceğimize inanıyoruz.

Bu misyon çerçevesinde bu sene 5. kez düzenlediğimiz DigiGirlz etkinliğini 18 Kasım Cumartesi günü İstanbul Şişli Marriott Hotel’de hayata geçirdik. Etkinliğimizden bazı detayları paylaşmak isterim.

Türkiye’nin farklı lise ve üniversitelerinden genç kadınların katıldığı DigiGirlz’de, katılımcılar bilişim ve teknoloji alanında kariyer yapmaya dair tüm sorularına yanıt buldu. Öğrenciler Microsoft çalışanlarıyla bire bir iletişim kurarak Microsoft’ta kariyer süreçlerine dair fikir edinirken teknoloji alanında kariyer ve iş hayatına daha yakından bakma fırsatı buldular.

Microsoft Türkiye Eğitim bölümü Direktörü Anıl Çekiç’in açılış konuşması ardından, teknolojideki son trendleri ve sektördeki iş fırsatlarını genç arkadaşlara anlattım. Microsoft Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Esra Gaon, “Bilişim Teknolojileri Sektöründe Kadın Yönetici Olmak Üzerine” başlıklı bir sunumla gençlerle deneyimlerini paylaştı. İham verici konuşmalar, Microsoft Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Aslı Arbel’in “CIO’larla bir Söyleşi” başlıklı oturumuyla devam etti. “Kadın Girişimciler Paneli” ile hem kendi deneyimlerini hem de Endüstri 4.0’ı şekillendiren son teknolojiler ve trendlerini konuştuk.

Etkinliğimizin ikinci bölümünde “Yapay Zekâ Demosu” gerçekleştirildi. Microsoft Türkiye Eğitim Sektörü’nden Çağrı Münyas’ın gerçekleştirdiği bu demo, öğrencilerin ne kadar kolaylıkla yapay zekâyı öğrenerek uygulayabileceklerini gösterdi. Ardından Berik Kocadereli, Çağrı Münyas ve Ecem Okşay, Microsoft’ta çeşitlilik üzerine paylaşımlarda bulundu. Etkinliğimizin son bölümündeyse genç arkadaşlarımızın tüm sorularına yanıt vermeye çalıştık.

Etkinliğimize katılan tüm katılımcılara ilgileri için teşekkür ediyor ve onları birer girişimci, yönetici, yazılım geliştiricisi olarak bilişim sektöründe görmek için sabırsızlıkla bekliyoruz.