Microsoft’tan gençlerin çevrimiçi davranışını değerlendiren yeni bir araştırma

Hepimizin kendi çevrimiçi güvenliğimizde öncelikli bir rol alması önemli; bu durum gençler ve çocuklar için de geçerli. Üstelik yetişkinler bu konuda çocukları örnek alabilir. Microsoft’un yeni bir araştırmasının ön sonuçlarına göre, gençler, çevrimiçi risklere tepki vermeye, başkalarını savunmaya ve yardım istemeye daha eğilimli.

Araştırmada görüşülen 10 gençten dokuzu bir çevrimiçi riske tepki verdiğini; yaklaşık üçte ikisi (yüzde 65) dijital alanda başkalarını savunduğunu; dörtte üçten fazlası da (yüzde 77) çevrimiçi tacizle karşılaştıklarında yardım istediğini belirtti. Buna karşılık yetişkinler arasında bir çevrimiçi riske tepki verenlerin oranı yüzde 84, bir başkasını savunanların oranı yüzde 59 ve yardım isteyenlerin oranı yüzde 60. Gençler üç kategoride de yetişkinleri geride bıraktı. Ayrıca, gençlerin yüzde 56’sı çevrimiçinde rahatsız edici bir durumla karşılaştıklarında nereye başvuracağını bildiğini belirtirken bu oran yetişkinlerde yalnızca üçte bir.

Microsoft’un bu çalışması geçen yıl başlatılan araştırmanın devamı

Bu bulgular Microsoft’un daha güvenli ve sağlıklı çevrimiçi etkileşimleri desteklemek amacıyla yürüttüğü yeni dijital nezaket araştırmasının sonuçları. “Civility, Safety and Interaction Online — 2017” adlı araştırmada 23 ülkede 13-17 yaş grubundan gençler ve 18-74 yaş grubundan yetişkinler ile görüşüldü. Bu yılın sonuçları, geçtiğimiz yıl 14 ülkede aynı yaş gruplarıyla yürütülen çalışmanın devamı. 2017’de toplamda 11.584 genç ve yetişkin ile görüşüldü.

Gençlerin (aileleri, öğretmenleri, teknoloji şirketleri ve diğerlerinin tutarlı yönlendirmeleriyle) dijital hak ve sorumluluklarını bilmeleri, çevrimiçi iletişim ve işlemlerindeki risk ve faydaları görmeleri, çevrimiçi davranışlarının kişisel ve etik sonuçlarını anlamaları kendilerinin başarabileceği bir şey. Bunlar, Microsoft’un bu yıl Council for Digital Good adlı pilot çalışmayı başlatmasının nedenlerinden birkaçı.

Council for Digital Good üyelerinin isteği çevrimiçinde herkesin hayatını iyileştirmek

Geçtiğimiz aylarda Microsoft’un Redmond, Washington’daki kampüsünde, dijital nezaketin durumunu ve daha iyi niyetli, daha saygılı ve anlayışlı bir ağın nasıl teşvik edilebileceğini incelemek için seçilerek ABD’nin çeşitli yerlerinden gelen 15 genci ağırladık.

Kurul üyeleri bu görevlerini benimseyip, çevrimiçi hayatı daha iyi bir hâle getirmek için hangi değişikliklerin yapılabileceğini çalışmak için kolları sıvadılar. Sorumlu çevrimiçi davranış hakkında bireysel yazılı bildirgelerini yazan gençler, evlerine döndükten sonra bildirgelerinin sanatsal anlatımlarını da hazırladı. İki rap parçası, bir yorum dansı videosu, birkaç görsel sanat projesi, animasyonlar gibi farklı yaratıcı çalışmalar geldi.

Aşağıda 15 yaşındaki Erin’in sanatsal bildirgesinin fotoğrafını ve 16 yaşındaki Rees’in videosunun bağlantısını bulacaksınız. Diğer kurul üyelerinin projelerini de yakında web sitemizde ve diğer çevrimiçi alanlarımızda yayınlayacağız.

Erin’in bildirge çalışması

Rees’in bildirge videosunun ekran alıntısı

Kurulun genç üyeleri, daha Ağustos ayındaki iki günlük zirve için Microsoft kampüsüne varmadan ilgi görmeye başladı. Sivil toplum kuruluşları ve diğer iş ortaklarına böyle bir kurul oluşturduğumuzun ve kurulun 12 ay boyunca çalışacağının bilgisini vermiştik. Birkaç STK, gruplarının planladıkları çeşitli kampanyalar ve diğer girişimler hakkında gençlerimizin düşünce ve görüşlerini alabilmek istediklerini söyledi.

Çevrimiçi güvenlik, Microsoft’un Council for Digital Good ve dijital nezaket çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için Microsoft’un web sitesini ziyaret edin, kaynaklarımızı inceleyin, Facebook’ta bizi “beğenin” ve Twitter’da takip edin.

[1] Araştırmanın yapıldığı ülkeler: ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Belçika, Birleşik Krallık, Brezilya, Çin, Fransa, Güney Afrika, Hindistan, İrlanda, İtalya, Japonya, Kolombiya, Macaristan, Malezya, Meksika, Peru, Rusya, Şili, Türkiye, Vietnam.