Microsoft, Cognitive Services akıllı API’lar koleksiyonunu güncelleştiriyor

Microsoft Cognitive Services, geliştiricilere, doğal iletişim yöntemleri kullanarak gereksinimleri görme, işitme, konuşma, anlama ve yorumlama yeteneğiyle uygulamaların yeni neslini genişletmeleri olanağını sağlıyor. Hiçbir veribilim uzmanlığı olmadan uygulamalara görme ve konuşma tanıma, duygu ve duyarlılık algılama, dil anlama ve arama ekleyebilme olanaklarıyla neler yapılabileceğini keşfetmeye hazır olun!

Duyurmaktan mutluluk duyduğumuz hizmet güncelleştirmelerini kısaca tanıtmak isteriz:

  • Text Analytics API şimdi genel olarak kullanılabilir. Text Analytics, ham metin üzerinde gelişmiş doğal dil işleme sağlayan bulut tabanlı bir hizmettir. Duyarlılık analizi, anahtar terim ayıklama ve dil algılama gibi API fonksiyonlarını içerir.
  • Bing Custom Search API Ekim’den itibaren genel olarak kullanıma hazır. Bing Custom Search, ticari sınıf hizmet yoluyla, hedeflenen web alanınızdan daha ilgili sonuçlar getirmeniz için yüksek oranda özelleştirilmiş hedeflenen web arama deneyimi oluşturmanızı sağlar.
  • Bing Search API’ları v7 genel kullanıma açıldı. Yeryüzünde var olan neredeyse sonsuz bilgileri uygulamalarınıza getirmenizi mümkün kılan v7 güncelleştirmesi,  Bing Web Search API’daki sorgular için gelişmiş performansla sonuçların hızla döndürülmesi gibi birkaç iyileştirme sağlıyor. Yeni sıralama ve filtreleme seçenekleri, en çok konuşulan haber ve resim aramalarında ilgili sonuçları bulmanızı kolaylaştırıyor. Daha iyi hata mesajları, sorun gidermeyi ve sorunlu sorguları tanılamayı; güncelleştirilmiş, modernleştirilmiş belgeleme ise Bing Search API’larının gücünü uygulamalarınıza getirmenizi kolaylaştırıyor.
  • Akıllı botları oluşturup, bağlamak için ihtiyacınız olan her şeyi içeren Language Understanding Intelligent Serviceve Microsoft Bot Framework’ü de bu yıl içinde genel kullanıma sunmayı planlıyoruz.

Hizmetlerimize yeni yetenekler de ekliyoruz:

  • QnAMaker önizleme API’yı şimdi, ürün kılavuzlarından basit bir soru cevap botunu oluşturmayı, eğitmeyi ve yayınlamayı mümkün kılıyor.
  • Face API, Computer Vision API ve Content Moderator’ı 7 bölgeye genişletiyoruz: Orta Güney ABD, Batı ABD2, Doğu ABD, Brezilya, Kuzey Avrupa, Doğu Avustralya ve Doğu Asya.

Kullanıcılar için hedefleme oranı yüksek aramalar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ekim ayından beri genel kullanıma açık olan Bing Custom Search ile, ticari sınıf hizmet yoluyla hedeflenen web alanınızdan daha ilgili sonuçlar getirmeniz için, yüksek oranda özelleştirilmiş hedeflenen web arama deneyimi oluşturabilirsiniz.

Anlaşılır bir Kullanıcı Arabirimi olan Bing Custom Search ile tek bir kod satırı olmadan kendi web arama motorunuzu oluşturabilirsiniz. Bilgiyi almak istediğiniz web dilimlerini belirleyebilir ya da tanımlamayı gelişmiş yapay zekâ teknolojisine bırakabilirsiniz. Her ölçekteki işletmeler, amatörler ve girişimciler, herhangi bir senaryo için web arama uygulaması tasarlayabilir ve çalıştırabilir.

Örneğin, Amicus kısa bir süre önce yayınladığı, yardım amaçlı fonların finanse edilme ve dağıtılma yöntemini değiştiren bir platformla, bağışçılara paranın nereye harcandığını gösteriyor, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara raporlama ve performans ölçümü için gerçek zamanlı araçlar sağlıyor. Bu, bağışçıların bir kuruluşa nereye harcanacağını bilmeden para vermek yerine, ‘projeleri’ finanse etmesine olanak tanıyor; kâr amacı gütmeyen kurumların da proje taleplerini ölçülebilir sonuçlar üzerinde kurmasını sağlıyor. Bu geçiş kendine özgü bir zorluğu getirdi: Bağışçılar, kâr amacı gütmeyen kurumların proje ve etkinliklerini nasıl araştıracaklar, nasıl öğreneceklerdi? Amicus’un, bağışçılara ilgilerini çekecek, onlara uygun projeleri Öğrenebilmeleri, Bulmaları ve Finansal Destek Sağlamalarında yardım etmesi gerekiyordu, bunu da geleneksel arama motorlarıyla yapmak karışık bir işti.

Amicus, Microsoft Cognitive Services’ın bir parçası olan Bing Custom Search ile kendisine uygun web sayfalarını önceden belirledi: Kullanıcılar tek bir kavramla (‘su’, ‘eğitim’, ‘Hindistan’ gibi) ilgileniyorlarsa, Bing Custom Search küresel yardıma dair ilgililik oranı yüksek sonuçlar getirebiliyor.

Amicus’un Ürün Başkanı, Beth Katz, “Bağışçıların, mevcut bilgilerinin ötesinde yardım kuruluşları tarafından gerçekleştirilen önemli çalışmaların kapsamı hakkında bilgi edinebilmek için hedef kitlemizin ihtiyacı olan tam olarak bu. Microsoft Cognitive Services’ın bir parçası olan Bing Custom Search, ‘Öğren ve Bul’ deneyimini bugüne kadar mümkün olmayan yöntemlerle sağlıyor,” diye anlatıyor.

Bing Custom Search kullanmaya başlayın

Bing Custom Search ile çalışmaya kolayca başlamak için hizmet sayfasına bakabilir, belgelere başvurabilir ve hızlı başlangıç kılavuzunu kullanarak güzel bir deneyim oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamanızda metne hayat verin

Text Analytics şimdi Azure Portalı’nda genel olarak kullanılabilir; ayrıca dört bölgede daha kullanıma açıldı: Orta Güney ABD, Doğu ABD, Batı Avrupa ve Güneydoğu Asya.

Text Analytics API, ham metin üzerinde gelişmiş doğal dil işleme sağlayan bulut tabanlı bir hizmettir. Text Analytics API’ının üç ana fonksiyonu var: Duyarlılık analizi, anahtar terim ayıklama ve dil algılama.

  • Duyarlılık Analizi – Ham metni olumlu veya olumsuz duyarlılıklara dair ipuçları temelinde analiz ederek müşterilerin markanız veya konunuz hakkındaki düşüncelerini öğrenin. Bu API, her belge için 1 değeri en olumlu olmak üzere 0 ile 1 arasında bir duyarlılık puanlaması yapar. Modellerimiz, Microsoft’un kapsamlı metin ve doğal dil teknolojilerini kullanılarak önceden eğitilmektedir.
  • Anahtar Terim Ayıklama – Anahtar terimleri otomatik olarak ayıklayarak ana noktaları kolayca tanımlayın. Örneğin, ‘Yemekler çok güzeldi, personel güleryüzlüydü’ şeklinde bir metin girilmişse, ana konuşma konuları olarak hizmet size ‘yemekler’, ve ‘personel güleryüzlüydü’ terimlerini getirir.
  • Dil Algılama – 120’ye kadar dil için, girilen metnin hangi dilde yazılmış olduğunu algılayın ve o istek üzerinde gönderilen her belge için tek bir dil kodu raporlayın.

Text Analytics müşteriler tarafından, müşteri geribildirim analizi, arama senaryolarını zenginleştirici olarak ve LUIS ve Bot Framework (zamana yayılan bir konuşmada duyarlılık analizi) ile bağlantılı olarak gibi senaryolarda kullanılıyor.

Text Analytics API kullanan müşterilerin sayısı giderek artıyor: Brainshark, satış ekiplerinin müşterilere satış materyali sunumlarında uzmanlaşmalarına, aynı zamanda eğitim için gereken maliyet ve kaynakların azaltılmasına, satış etkileşimlerinin etkililiğinin artırılmasına yardımcı olan bir bulut tabanlı satış eğitim ve hazırlıklılık platformu.

Brainshark şimdi satış temsilcilerinin video ve Cognitive Services yoluyla sunuşlarını mükemmelleştirebilecekleri bir eğitim platformu oluşturuyor. Face API, Emotion API ve Text Analytics kullanarak sunuşları analiz edilebiliyor ve performanslarına dair geribildirim sağlamak için bir Makine Öğrenimi modeli yürütülebiliyor.

“Bugün şirketler satış ekiplerini doğrudan sahaya gönderiyor, ekipler deneyimle öğreniyor. Bu, saçma derecede pahalı bir eğitim yöntemi. Özgüven eksikliği nedeniyle sonuçlandırılamayan her anlaşmanın şirkete ciddi bir maliyeti oluyor. Bunu azaltabilir ve satış ekiplerini satmaya hazırlayabilirsek, bunun üretkenlik üzerinde çok büyük bir etkisi olacak,” diyor Brainshark’ın İş Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jim Ninivaggi.

Text Analytics API ile çalışmaya başlayın

Text Analytics API ile çalışmaya başlamanın en iyi yollarından biri QuickStart kılavuzlarımıza bakmaktır. Aşağıdaki, C# SDK ile API’ın nasıl kullanılacağını gösteren bir C# Quickstart parçacığı.  Ayrıca JavaNode.jsPythonRuby ve PHP için de quickstart’ımız var.

Text Analytics API ile müşterilerimden gelen geribildirimlerdeki en önemli terimleri, duyarlılıkları ve dili araştırabilmek istediğimi düşünelim.

API’ların teknik belgeleri için API definitions sayfasına bakabilirsiniz.

Müşteri geribildirimlerinden en önemli terim ve duyarlılıkları ayıklamak için Text Analytics’i Power BI’a entegre eden çok ilginç bir öğretici de hazırladık. Özelleştirilmiş bir Power Query fonksiyonunu nasıl kullanarak bu terimlerden güzel bir Word Cloud oluşturduğumuzu göreceksiniz.