Gartner, Operasyonel Veritabanı Yönetim Sistemi’nde Microsoft’u üçüncü kez Lider seçti

Gartner, 2017 Operasyonel Veri Tabanı Yönetim Sistemleri (DBMS) Magic Quadrant raporunda Microsoft’u bir kez daha Lider olarak tanımladı. Son iki yılın ardından Microsoft bu yıl üçüncü kez operasyonel veri tabanı yönetim sistemleri pazarında eksiksiz vizyon ve en yüksek yetenekler açısından en ileri konumda yer aldı.

Gartner raporunda Microsoft için, “Toplam deneyim, gereksinimleri karşılama, maliyet-değer dengesi, anlaşma deneyimi, entegrasyon ve kurulum, hizmet ve destek, profesyonel destek, programlama kolaylığı ve ayarlanma tutarlılığında en yüksek müşteri referans puanını aldı. Bu Magic Quadrant döneminde, bir yıl boyunca ek ürünler satın almayı planlayan referans müşterileri açısından en iyi sağlayıcılar arasında %25’lik dilimde yer aldı,” diye yazdı.

Raporun tamamını burada okuyabilirsiniz: Gartner Report Reprint.

Microsoft’un güçlü yanları

Raporda temel olarak SQL Server 2016 ve yetenekleri dikkate alındı. SQL Server 2017’nin genel kullanılabilirliği bu değerlendirmeye yetişmedi, ama Microsoft’un vizyon puanına katkısı oldu. Gartner, Microsoft’un “rekabetçi maliyeti, lisans hareketliliği ve kullanılabilirlik, gecikme süresi, aktarım hızı ve tutarlılık genelinde finansal olarak destekli tek veritabanı hizmet düzeyi sözleşmesini sunmaya istekliliği” ile öne çıktığını belirtti.

Güçlü yanlar

  • Pazar lideri yürütme: Gartner’in DBMS pazarına ait 2016 gelirleri verileri, Microsoft’un gelirlerinin pazarın üzerinde bir oranda büyüdüğünü gösteriyor. Microsoft, SQL Server’ın yeni ücretsiz Geliştirici Sürümü ve SQL Server veritabanlarını Azure SQL Veritabanı’na bağlayan bir Veritabanı Geçiş Hizmeti ile giderek daha fazla atılım yapıyor. Microsoft’un rekabetçi maliyeti, lisans hareketliliği ve “kullanılabilirlik, gecikme süresi, aktarım hızı ve tutarlılık genelinde finansal olarak destekli tek veritabanı hizmet düzeyi sözleşmesini” sunması da dikkat çekiyor.
  • Pazar vizyonu: Microsoft, IMDBMS ve ilişkisel olmayan (belge, anahtar değeri, şimdi de Apache Gremlin desteği aracılığıyla graph) ve yerleşik analitik erişimi (HTAP destekli) ve hareketlilik desteği için çok modelli SQL teklifleriyle pazarın vizyoner lideri olmaya devam ediyor. SQL Server 2016 Stretch Databases yoluyla sağladığı hibrit kurulum desteğine şimdi Azure Cosmos DB’nin bulutta bölgeler arası ilke denetimi ve seçici, kullanım durumu tabanlı tasarıma izin veren çoklu tutarlılık seçenekleri de katıldı.
  • Müşteri memnuniyeti: Toplam deneyim, gereksinimleri karşılama, maliyet-değer dengesi, anlaşma deneyimi, entegrasyon ve kurulum, hizmet ve destek, profesyonel destek, programlama kolaylığı ve ayarlanma tutarlılığında en yüksek müşteri referans puanını aldı. Bu Magic Quadrant döneminde, bir yıl boyunca ek ürünler satın almayı planlayan referans müşterileri açısından en iyi sağlayıcılar arasında %25’lik dilimde yer aldı.

Gartner’in “Operasyonel” DBMS tanımı nedir?

Gartner “Operasyonel veri tabanı yönetim sistemleri”ni, birden fazla yapıyı ve XML, metin, JavaScript Object Notation (JSON), ses, resim ve video içerikleri gibi birden fazla veri tipini destekleyen sistemler olarak tanımlamaktadır. Bu sistemlerin iş yükü kaynaklarının yalıtılabileceği ve yönetilen veri örnekleriyle birlikte çeşitli son kullanıcı erişim parametrelerinin denetlenebileceği mekanizmaları da içermesi gerekmektedir. Operasyonel DBMS’ler, tek başına DBMS yazılımı, sertifikalı konfigürasyonlar, bulut (genel ve özel) resimleri veya sürümleri, veritabanı gereçleri gibi birden fazla teslim modelini destekleyebilir.

Gartner bu raporda hangi Microsoft ürünlerini değerlendirdi?

Gartner temel olarak Microsoft’u SQL Server 2016’nın yetenekleri açısından değerlendirdi. SQL Server 2017’nin genel kullanılabilirliği bu değerlendirmeye yetişmedi, ama Microsoft vizyon puanına katkısı oldu. Raporda, Azure SQL Database ve Azure Cosmos DB de değerlendirildi.